• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
10°Bratislava

Dušan Rapoš: Elegantné herectvo Milana Lasicu sa nedá naučiť, s takým sa musíte narodiť

  • 11:39 28.07.2021
  • Bratislava
Dušan Rapoš: Elegantné herectvo Milana Lasicu sa nedá naučiť, s takým sa musíte narodiť

Režisér filmovej komédie Utekajme, už ide! Dušan Rapoš spomína na spoluprácu s Milanom Lasicom.

Utekajme, už ide! je názov filmovej komédie, ktorú v roku 1986 nakrútil režisér Dušan Rapoš. Digitálne reštaurovaný film má vo štvrtok 29. júla v kinách obnovenú premiéru. Diváci si môžu vďaka nemu na veľkom filmovom plátne pripomenúť aj herecké majstrovstvo zosnulého Milana Lasicu.

Bol mužom mnohých profesií a talentov. Hoci neštudoval herectvo, bol výborným divadelným, televíznym i filmovým hercom. Škoda, že pre zákaz spolu s Júliusom Satinským nedostali veľa možností objaviť sa na filmovom plátne,“ hovorí Miro Ulman zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a ďalej hodnotí postavenie Lasicu v kinematografii s tým, že komická dvojica, ktorú tvoril zo Satinským, dokonca v čase zákazu nemala možnosť ani písať pre film: „Takým prípadom bol Pacho, hybský zbojník režiséra Martina Ťapáka z roku 1975, kde boli autormi dialógov a dozvedeli sme sa to až po mnohých desaťročiach z bonusov na DVD nosiči.“

Aj v Utekajme, už ide! si popri Lasicovi, ktorý v komédii stvárnil záhadného suseda, mága doktora Mahma, zahral menšiu úlohu vyšetrovateľa Satinský. „Bolo pre mňa cťou a potešením, že sa mi do jednej z hlavných postáv podarilo získať práve Milana Lasicu – nezameniteľného, charizmatického pána herca a tiež hlboko ľudského človeka, ktorý film výrazne obohatil svojím neopakovateľne elegantným herectvom, aké sa nedá naučiť, s akým sa musíte už narodiť,“ vyjadril sa po správe o úmrtí Lasicu Rapoš.

Jeho komédia rozpráva o ľudskom šťastí, indickej mágii a manželskej nevere. Je to príbeh o bytových problémoch manželov Syslovcov, ktorí jedného dňa vyriešia svoju situáciu prebúraním sa do susedovho komfortného bytu. Z neho si požičiavajú nielen štvorcové metre, ale aj osobné veci jeho majiteľa. „Mám radosť, že majster Lasica sa vracia do kín v komédii Utekajme, už ide!, lebo práve na veľkom plátne si budú môcť diváci pripomenúť nuansy jeho brilantného herectva. Je to česť nielen pre mňa ako režiséra, ale tiež pre autorov scenára Jozefa Slováka a Jozefa Heribana a celý tvorivo-realizačný štáb,“ dodal Rapoš k obnovenej premiére filmu, ktorý vlani zreštauroval a zdigitalizoval SFÚ, do kín ho v tejto podobe premiérovo uvádza Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Richard Müller daroval novú skladbu humanitárnej organizácii

Richard Müller daroval novú skladbu humanitárnej organizácii

19:02 20.10.2021Kultúra

Spevák Richard Müller daroval slovenskej humanitárnej zdravotníckej organizácii MAGNA k jej 20. narodeninám novú pesničku Tu a teraz. Skladba s textom Petra Uličného má tento týždeň premiéru v slovenských rádiách.

Pred 90 rokmi sa narodila Hana Hegerová, prvá dáma československého šansónu

Pred 90 rokmi sa narodila Hana Hegerová, prvá dáma československého šansónu

6:29 20.10.2021Kultúra

Hana Hegerová začínala ako divadelná herečka v Žiline, neskôr prijala ponuku účinkovať v bratislavskej Tatra revue a spevácky talent predviedla aj v pražských divadlách Rokoko a Semafor.

Česká herečka Veronika Žilková oslavuje okrúhle narodeniny

Česká herečka Veronika Žilková oslavuje okrúhle narodeniny

6:28 16.10.2021Kultúra

Herečka Veronika Žilková patrí medzi významné osobnosti českej kultúry. Ako umelkyňa sa presadila vo filmovom, televíznom aj divadelnom prostredí.

Skupina Coldplay vydala nový album Music Of The Spheres

Skupina Coldplay vydala nový album Music Of The Spheres

17:54 15.10.2021Kultúra

Deviatu štúdiovú platňu predznamenali dva single.

Peter Nagy predstavuje klip ku skladbe Tam, kde nie je signál

Peter Nagy predstavuje klip ku skladbe Tam, kde nie je signál

9:33 11.10.2021Kultúra

Spevák a skladateľ Peter Nagy predstavuje nový videoklip k piesni Tam, kde nie je signál, ktorý nakrútili jeho skalní fanúšikovia.