• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.9.2021Meniny má Vladislav(a)
24°Bratislava

Dušan Rapoš: Elegantné herectvo Milana Lasicu sa nedá naučiť, s takým sa musíte narodiť

  • 11:39 28.07.2021
  • Bratislava
Dušan Rapoš: Elegantné herectvo Milana Lasicu sa nedá naučiť, s takým sa musíte narodiť

Režisér filmovej komédie Utekajme, už ide! Dušan Rapoš spomína na spoluprácu s Milanom Lasicom.

Utekajme, už ide! je názov filmovej komédie, ktorú v roku 1986 nakrútil režisér Dušan Rapoš. Digitálne reštaurovaný film má vo štvrtok 29. júla v kinách obnovenú premiéru. Diváci si môžu vďaka nemu na veľkom filmovom plátne pripomenúť aj herecké majstrovstvo zosnulého Milana Lasicu.

Bol mužom mnohých profesií a talentov. Hoci neštudoval herectvo, bol výborným divadelným, televíznym i filmovým hercom. Škoda, že pre zákaz spolu s Júliusom Satinským nedostali veľa možností objaviť sa na filmovom plátne,“ hovorí Miro Ulman zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a ďalej hodnotí postavenie Lasicu v kinematografii s tým, že komická dvojica, ktorú tvoril zo Satinským, dokonca v čase zákazu nemala možnosť ani písať pre film: „Takým prípadom bol Pacho, hybský zbojník režiséra Martina Ťapáka z roku 1975, kde boli autormi dialógov a dozvedeli sme sa to až po mnohých desaťročiach z bonusov na DVD nosiči.“

Aj v Utekajme, už ide! si popri Lasicovi, ktorý v komédii stvárnil záhadného suseda, mága doktora Mahma, zahral menšiu úlohu vyšetrovateľa Satinský. „Bolo pre mňa cťou a potešením, že sa mi do jednej z hlavných postáv podarilo získať práve Milana Lasicu – nezameniteľného, charizmatického pána herca a tiež hlboko ľudského človeka, ktorý film výrazne obohatil svojím neopakovateľne elegantným herectvom, aké sa nedá naučiť, s akým sa musíte už narodiť,“ vyjadril sa po správe o úmrtí Lasicu Rapoš.

Jeho komédia rozpráva o ľudskom šťastí, indickej mágii a manželskej nevere. Je to príbeh o bytových problémoch manželov Syslovcov, ktorí jedného dňa vyriešia svoju situáciu prebúraním sa do susedovho komfortného bytu. Z neho si požičiavajú nielen štvorcové metre, ale aj osobné veci jeho majiteľa. „Mám radosť, že majster Lasica sa vracia do kín v komédii Utekajme, už ide!, lebo práve na veľkom plátne si budú môcť diváci pripomenúť nuansy jeho brilantného herectva. Je to česť nielen pre mňa ako režiséra, ale tiež pre autorov scenára Jozefa Slováka a Jozefa Heribana a celý tvorivo-realizačný štáb,“ dodal Rapoš k obnovenej premiére filmu, ktorý vlani zreštauroval a zdigitalizoval SFÚ, do kín ho v tejto podobe premiérovo uvádza Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Operný spevák Peter Dvorský, Pavarotti zo Slovenska, sa dožíva 70 rokov

Operný spevák Peter Dvorský, Pavarotti zo Slovenska, sa dožíva 70 rokov

DNES - 6:54Kultúra

Jeden zo svetovo najznámejších slovenských operných spevákov – tenorista Peter Dvorský sa v sobotu 25. septembra dožíva 70 rokov.

Český pesničkár Jan Nedvěd slávi 75. narodeniny

Český pesničkár Jan Nedvěd slávi 75. narodeniny

VČERA - 6:52Kultúra

Skladateľ, spevák a všestranný hudobník Jan Nedvěd oslávi v piatok 24. septembra svoje 75. narodeniny.

Na Bratislavských jazzových dňoch sa predstavia svetové hviezdy

Na Bratislavských jazzových dňoch sa predstavia svetové hviezdy

8:10 23.09.2021Kultúra

Mike Stern s Billom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist budú headlinermi tohtoročných Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa, ktoré sa uskutočnia od 22. do 24. októbra v bratislavskej Refinery Gallery.

Český básnik Jaroslav Seifert, nositeľ Nobelovej ceny, sa narodil pred 120 rokmi

Český básnik Jaroslav Seifert, nositeľ Nobelovej ceny, sa narodil pred 120 rokmi

7:39 23.09.2021Kultúra

Od narodenia Jaroslava Seiferta, zatiaľ jediného českého laureáta Nobelovej ceny za literatúru (1984), uplynie vo štvrtok 23. septembra 120 rokov.

Zomrel Willie Garson, hviezda zo seriálu Sex v meste

Zomrel Willie Garson, hviezda zo seriálu Sex v meste

9:18 22.09.2021Kultúra

Príčina hercovej smrti nebola zverejnená.