• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 21.10.2021Meniny má Uršuľa
16°Bratislava

Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

  • 20:44 31.07.2021
  • Bratislava
Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

Po smrti sa s ľudským telom dejú veci, o ktorých ste netušili.

Téme smrti sa mnohí ľudia vyhýbajú, no v skutočnosti je to prirodzený a občas fascinujúci proces, o ktorom by sme mali byť informovaní. Diskusia o umieraní je často tabuizovaná. Keď však budete poznať všetky biologické procesy a dôvody, prečo sa vyskytujú, smrť môže pôsobiť menej desivo, ako keď o nej nič neviete.

O tom, čo sa stane s dušou po smrti doteraz veľa nevieme, no poznáme presný proces toho, čo sa po smrti deje s telom.

Po zástave srdca prestane fungovať krvný obeh v tele. Moment, keď srdce prestane biť, je čas, kedy lekári oficiálne vyhlásia človeka za mŕtveho. Ak dôjde k úmrtiu počas hospitalizácie, zástava srdca sa zaznamená ako čas úmrtia.

Po tomto okamihu začne zvyšok tela odumierať, pretože krv v tepnách a žilách sa prestane pumpovať do všetkých častí tela a tvoria sa krvné zrazeniny. Po zastavení krvného obehu začne telo meniť farbu.

Vďaka gravitácii krv, ktorá sa začína usadzovať, zostáva v dolnej časti tela. Dochádza k zvláštnemu sfarbeniu v dvoch tónoch. Telo začne mať na niektorých miestach vzhľad modrín, ostatné časti sú veľmi bledé a bez krvi.

Zníženie telesnej teploty

V tomto okamihu začne telo chladnúť. Tento proces sa nazýva algor mortis. Štandardná telesná teplota by mala byť okolo 37 ° C, ale po smrti klesá každú hodinu asi o 0,8 ° C.

Po takzvanom „smrteľnom chlade“ nastúpi rigor mortis a telo stuhne. Dôvodom je pokles hladiny adenozín trifosfátu, zlúčeniny, ktorá v podstate udržuje bunky aktívne. Očné viečka a svaly krku začnú tuhnúť ako prvé, niekoľko hodín po smrti.

Ale napriek tomu, že sú mŕtve, sa môžu niektoré časti tela o niekoľko hodín šklbať alebo hýbať. Je to preto, že svaly začnú odumierať a tkanivá sa sťahujú. Ak sa to stane súčasne niekoľkým svalom blízko seba, môže to vyzerať ako pohyb.

Ľudia často uvádzajú, že zosnulý človek vyzeral po ich smrti pokojne. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že sa tvár uvoľňuje a vyrovná, pretože svaly prestanú pracovať.

Bizarné zvuky

Telá môžu po smrti vydávať bizarné zvuky. Dôvodom je, že orgány sa posúvajú a dochádza k vypínaniu rôznych systémov. Preto môžete u mŕtveho tela počuť napríklad prdenie, škvŕkanie a grganie. Je nutné podotknúť, že stále sme len živočíchy, ktoré potrebujú vyprázdňovať črevá.

Napriek tomu, že väčšina tela stuhne, zvierač sa po smrti uvoľňuje. Spravidla ho mozog udržiava stiahnutý, pokiaľ sa práve nevyprázdňujeme na toalete. Keď je však mozog mŕtvy, telo už nad ním nemá kontrolu. To znamená, že sa otvára a všetok odpad, ktorý bol črevách, sa môže voľne vypostiť.

Okrem uvoľnených vnútorností aj celý organizmus začne tvoriť určitý zápach. Je to spôsobené umieraním buniek, ktoré uvoľňujú enzýmy a priťahujú baktérie a plesne, keď sa telo začne rozkladať.

V tomto okamihu zvyknú prilietať muchy a mäsiarky, aby do tela nakládli vajíčka, ak telo nebolo uskladnené v chladiacom boxe.

Prach si a v prach sa obrátiš

Telo potom vo voľnej prírode začnú požierať červy a k nim sa pripoja ďalšie živočíchy, ako sú mravce, pavúky a roztoče. Hmyz rozoberie telo zvonka a baktérie, ktoré zvyčajne udržiavajú črevá zdravé, ich po smrti začnú požierať. Tým sa uvoľňujú plyny z čriev do tela, čo spôsobí zväčšenie očných buliev a jazyka.

Pri rozklade bielkovín dochádza k hnilobe, kedy sa zhoršením štruktúry a odumretím buniek začnú orgány rozpúšťať. Mŕtvola je potom o niečo menej tuhá a nahromadené plyny začnú oddeľovať pokožku od kostí a svalov.

Nakoniec, keď sa všetko mäso rozloží, zostanú len kosti. Sú poslednou časťou tela, ktorá sa rozloží, a môže to trvať desaťročia. Baktérie, huby a iné organizmy napadnú kolagénový proteín a kostra sa postupne rozpadne. Ak sú na to vhodné podmienky, ľudské kosti sa môžu zachovať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

DNES - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.