• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.9.2021Meniny má Vladislav(a)
25°Bratislava

Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

  • 20:44 31.07.2021
  • Bratislava
Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

Po smrti sa s ľudským telom dejú veci, o ktorých ste netušili.

Téme smrti sa mnohí ľudia vyhýbajú, no v skutočnosti je to prirodzený a občas fascinujúci proces, o ktorom by sme mali byť informovaní. Diskusia o umieraní je často tabuizovaná. Keď však budete poznať všetky biologické procesy a dôvody, prečo sa vyskytujú, smrť môže pôsobiť menej desivo, ako keď o nej nič neviete.

O tom, čo sa stane s dušou po smrti doteraz veľa nevieme, no poznáme presný proces toho, čo sa po smrti deje s telom.

Po zástave srdca prestane fungovať krvný obeh v tele. Moment, keď srdce prestane biť, je čas, kedy lekári oficiálne vyhlásia človeka za mŕtveho. Ak dôjde k úmrtiu počas hospitalizácie, zástava srdca sa zaznamená ako čas úmrtia.

Po tomto okamihu začne zvyšok tela odumierať, pretože krv v tepnách a žilách sa prestane pumpovať do všetkých častí tela a tvoria sa krvné zrazeniny. Po zastavení krvného obehu začne telo meniť farbu.

Vďaka gravitácii krv, ktorá sa začína usadzovať, zostáva v dolnej časti tela. Dochádza k zvláštnemu sfarbeniu v dvoch tónoch. Telo začne mať na niektorých miestach vzhľad modrín, ostatné časti sú veľmi bledé a bez krvi.

Zníženie telesnej teploty

V tomto okamihu začne telo chladnúť. Tento proces sa nazýva algor mortis. Štandardná telesná teplota by mala byť okolo 37 ° C, ale po smrti klesá každú hodinu asi o 0,8 ° C.

Po takzvanom „smrteľnom chlade“ nastúpi rigor mortis a telo stuhne. Dôvodom je pokles hladiny adenozín trifosfátu, zlúčeniny, ktorá v podstate udržuje bunky aktívne. Očné viečka a svaly krku začnú tuhnúť ako prvé, niekoľko hodín po smrti.

Ale napriek tomu, že sú mŕtve, sa môžu niektoré časti tela o niekoľko hodín šklbať alebo hýbať. Je to preto, že svaly začnú odumierať a tkanivá sa sťahujú. Ak sa to stane súčasne niekoľkým svalom blízko seba, môže to vyzerať ako pohyb.

Ľudia často uvádzajú, že zosnulý človek vyzeral po ich smrti pokojne. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že sa tvár uvoľňuje a vyrovná, pretože svaly prestanú pracovať.

Bizarné zvuky

Telá môžu po smrti vydávať bizarné zvuky. Dôvodom je, že orgány sa posúvajú a dochádza k vypínaniu rôznych systémov. Preto môžete u mŕtveho tela počuť napríklad prdenie, škvŕkanie a grganie. Je nutné podotknúť, že stále sme len živočíchy, ktoré potrebujú vyprázdňovať črevá.

Napriek tomu, že väčšina tela stuhne, zvierač sa po smrti uvoľňuje. Spravidla ho mozog udržiava stiahnutý, pokiaľ sa práve nevyprázdňujeme na toalete. Keď je však mozog mŕtvy, telo už nad ním nemá kontrolu. To znamená, že sa otvára a všetok odpad, ktorý bol črevách, sa môže voľne vypostiť.

Okrem uvoľnených vnútorností aj celý organizmus začne tvoriť určitý zápach. Je to spôsobené umieraním buniek, ktoré uvoľňujú enzýmy a priťahujú baktérie a plesne, keď sa telo začne rozkladať.

V tomto okamihu zvyknú prilietať muchy a mäsiarky, aby do tela nakládli vajíčka, ak telo nebolo uskladnené v chladiacom boxe.

Prach si a v prach sa obrátiš

Telo potom vo voľnej prírode začnú požierať červy a k nim sa pripoja ďalšie živočíchy, ako sú mravce, pavúky a roztoče. Hmyz rozoberie telo zvonka a baktérie, ktoré zvyčajne udržiavajú črevá zdravé, ich po smrti začnú požierať. Tým sa uvoľňujú plyny z čriev do tela, čo spôsobí zväčšenie očných buliev a jazyka.

Pri rozklade bielkovín dochádza k hnilobe, kedy sa zhoršením štruktúry a odumretím buniek začnú orgány rozpúšťať. Mŕtvola je potom o niečo menej tuhá a nahromadené plyny začnú oddeľovať pokožku od kostí a svalov.

Nakoniec, keď sa všetko mäso rozloží, zostanú len kosti. Sú poslednou časťou tela, ktorá sa rozloží, a môže to trvať desaťročia. Baktérie, huby a iné organizmy napadnú kolagénový proteín a kostra sa postupne rozpadne. Ak sú na to vhodné podmienky, ľudské kosti sa môžu zachovať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 znakov toho, že ste to prehnali s dávkovaním vitamínu C

7 znakov toho, že ste to prehnali s dávkovaním vitamínu C

VČERA - 19:21Zdravie

Vitamín C je pre správny chod organizmu nevyhnutný a jeho nedostatok sa prejavuje množstvom negatívnych príznakov. Ako to však vyzerá, ak to s jeho dávkovaním preženieme?

5 vecí, ktoré vám hrozia, ak spávate so zasvieteným svetlom

5 vecí, ktoré vám hrozia, ak spávate so zasvieteným svetlom

21:40 23.09.2021Zdravie

Spánok pri zapnutom televízore alebo rozsvietenej lampe nie je pre zdravie prospešný. Prejaviť sa to môže až piatimi negatívnymi spôsobmi.

Vyzerajte o tri roky mladšie len za 8 týždňov. S týmto jedálničkom to zvládnete!

Vyzerajte o tri roky mladšie len za 8 týždňov. S týmto jedálničkom to zvládnete!

20:35 23.09.2021Zdravie

Inšpirujte sa jedálničkom, ktorý dokáže zvrátiť známky starnutia len za dva mesiace.

Pitie alkoholu u mladých dospelých je spojené s predčasným starnutím krvných ciev

Pitie alkoholu u mladých dospelých je spojené s predčasným starnutím krvných ciev

20:05 23.09.2021Zdravie

Pitie alkoholu v období dospievania až mladej dospelosti je spojené s tuhnutím tepien, čo zvyšuje riziko srdcovocievnych chorôb.

Ako prirodzene zvýšiť tvorbu materského mlieka: 6 potravín, ktoré vám pomôžu

Ako prirodzene zvýšiť tvorbu materského mlieka: 6 potravín, ktoré vám pomôžu

7:17 22.09.2021Zdravie

Stravujte sa počas dojčenia tak, aby ste zaistili čo najviac zdravia sebe aj svojmu bábätku. Tieto potraviny vám s tým určite pomôžu.