• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 21.10.2021Meniny má Uršuľa
16°Bratislava

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

  • 6:38 30.07.2021
  • Svet
Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

Ženy sa môžu krátko pred dovŕšením veku 30 rokov stretnúť s prudkým rastom poprsia. Čo tento stav spôsobuje?

Tvar ženského poprsia sa počas života neustále mení. Prsia začínajú rásť v puberte a počas tehotenstva sa opäť zväčšujú. Pri menopauze potom dochádza k ich ochabnutiu. Tvar prsníkov mení aj zmena telesnej hmotnosti či dokonca hormonálne zmeny počas ženského cyklu.

Čoraz viac žien sa ale priznáva k tomu, že im prsia narástli samovoľne a bez zjavnej príčiny krátko pred tridsiatymi narodeninami. „Mali by sme viac hovoriť o tom, ako sa prsia menia nielen pri zmenách hmotnosti alebo tehotenstve, ale aj rozličných životných udalostiach,“ uviedla na Twitteri jedna z nespokojných žien. „Zdá sa mi, že o tomto sa často nehovorí.“

Pridali sa aj ďalšie diskutujúce, z ktorých mnohé spomínajú, ako im okolo tridsiatky nečakane narástli prsia. Viaceré to pritom pripisujú fenoménu „druhej puberty“.

„Neexistuje reálny medicínsky dôkaz o tom, že existuje niečo ako druhá puberta,“ komentuje plastický chirurg Pundrique Sharma. U niektorých žien ale nedochádza k zastaveniu puberty až do veku okolo 25 rokov, takže vám prsia stále môžu narásť aj po dvadsiatke.“

Sharma zdôrazňuje, že o rast prsníkov sa stará hormón estrogén, ako aj hromadenie tuku a genetika. K nárastu poprsia z tohto dôvodu môže prispieť tehotenstvo, ale aj antikoncepcia.

„Ďalšie faktory, ako je pokožka v okolí prsníkov, majú obrovský vplyv na ich celkový vzhľad. Koža v tejto oblasti postupom veku stráca elasticitu, čo sa môže prejaviť zmenou tvaru vo veku 20 až 30 rokov,“ dodáva chirurg.

Pri náhlej zmene vzhľadu prsníka alebo prsníkov treba dať tiež pozor na možnú rakovinu. Tá sa najčastejšie prejavuje hrčkami a opuchom, ale neraz ju sprevádzajú aj menej známe príznaky.

Zdravotníčka z charitatívnej organizácie Breast Cancer Now Addie Mitchellová pripomína, že každá žena by si vo vlastnom záujme mala pravidelne kontrolovať prsníky pre prípadný výskyt nedokonalostí.

„Kontrola prsníkov zaberie len pár minút, takže ju čím skôr začleňte do svojej rutiny. Môžete ju vykonať napríklad pri sprchovaní, nanášaní krému alebo obliekaní,“ radí Mitchellová. „Hlavne nezabudnite skontrolovať všetky časti pŕs, vrátane podpazušia až po kľúčne kosti.“ Lekárka dodáva, že nie je potrebná žiadna špeciálna technika – prsia je potrebné jednoducho ohmatať a prezrieť.

„Ak si všimnete akékoľvek nové a nezvyčajné zmeny, je potrebné o nich informovať lekára. Väčšina zmien na prsníkoch nie je zhubná, ale v prípade, že predsa len ide o rakovinu, platí, že čím skôr sa odhalí, tým úspešnejšia je liečba,“ dodáva Mitchellová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailystar.co.uk, tyla.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

DNES - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.