• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.9.2021Meniny má Vladislav(a)
24°Bratislava

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

  • 6:38 30.07.2021
  • Svet
Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

Ženy sa môžu krátko pred dovŕšením veku 30 rokov stretnúť s prudkým rastom poprsia. Čo tento stav spôsobuje?

Tvar ženského poprsia sa počas života neustále mení. Prsia začínajú rásť v puberte a počas tehotenstva sa opäť zväčšujú. Pri menopauze potom dochádza k ich ochabnutiu. Tvar prsníkov mení aj zmena telesnej hmotnosti či dokonca hormonálne zmeny počas ženského cyklu.

Čoraz viac žien sa ale priznáva k tomu, že im prsia narástli samovoľne a bez zjavnej príčiny krátko pred tridsiatymi narodeninami. „Mali by sme viac hovoriť o tom, ako sa prsia menia nielen pri zmenách hmotnosti alebo tehotenstve, ale aj rozličných životných udalostiach,“ uviedla na Twitteri jedna z nespokojných žien. „Zdá sa mi, že o tomto sa často nehovorí.“

Pridali sa aj ďalšie diskutujúce, z ktorých mnohé spomínajú, ako im okolo tridsiatky nečakane narástli prsia. Viaceré to pritom pripisujú fenoménu „druhej puberty“.

„Neexistuje reálny medicínsky dôkaz o tom, že existuje niečo ako druhá puberta,“ komentuje plastický chirurg Pundrique Sharma. U niektorých žien ale nedochádza k zastaveniu puberty až do veku okolo 25 rokov, takže vám prsia stále môžu narásť aj po dvadsiatke.“

Sharma zdôrazňuje, že o rast prsníkov sa stará hormón estrogén, ako aj hromadenie tuku a genetika. K nárastu poprsia z tohto dôvodu môže prispieť tehotenstvo, ale aj antikoncepcia.

„Ďalšie faktory, ako je pokožka v okolí prsníkov, majú obrovský vplyv na ich celkový vzhľad. Koža v tejto oblasti postupom veku stráca elasticitu, čo sa môže prejaviť zmenou tvaru vo veku 20 až 30 rokov,“ dodáva chirurg.

Pri náhlej zmene vzhľadu prsníka alebo prsníkov treba dať tiež pozor na možnú rakovinu. Tá sa najčastejšie prejavuje hrčkami a opuchom, ale neraz ju sprevádzajú aj menej známe príznaky.

Zdravotníčka z charitatívnej organizácie Breast Cancer Now Addie Mitchellová pripomína, že každá žena by si vo vlastnom záujme mala pravidelne kontrolovať prsníky pre prípadný výskyt nedokonalostí.

„Kontrola prsníkov zaberie len pár minút, takže ju čím skôr začleňte do svojej rutiny. Môžete ju vykonať napríklad pri sprchovaní, nanášaní krému alebo obliekaní,“ radí Mitchellová. „Hlavne nezabudnite skontrolovať všetky časti pŕs, vrátane podpazušia až po kľúčne kosti.“ Lekárka dodáva, že nie je potrebná žiadna špeciálna technika – prsia je potrebné jednoducho ohmatať a prezrieť.

„Ak si všimnete akékoľvek nové a nezvyčajné zmeny, je potrebné o nich informovať lekára. Väčšina zmien na prsníkoch nie je zhubná, ale v prípade, že predsa len ide o rakovinu, platí, že čím skôr sa odhalí, tým úspešnejšia je liečba,“ dodáva Mitchellová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailystar.co.uk, tyla.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 znakov toho, že ste to prehnali s dávkovaním vitamínu C

7 znakov toho, že ste to prehnali s dávkovaním vitamínu C

VČERA - 19:21Zdravie

Vitamín C je pre správny chod organizmu nevyhnutný a jeho nedostatok sa prejavuje množstvom negatívnych príznakov. Ako to však vyzerá, ak to s jeho dávkovaním preženieme?

5 vecí, ktoré vám hrozia, ak spávate so zasvieteným svetlom

5 vecí, ktoré vám hrozia, ak spávate so zasvieteným svetlom

21:40 23.09.2021Zdravie

Spánok pri zapnutom televízore alebo rozsvietenej lampe nie je pre zdravie prospešný. Prejaviť sa to môže až piatimi negatívnymi spôsobmi.

Vyzerajte o tri roky mladšie len za 8 týždňov. S týmto jedálničkom to zvládnete!

Vyzerajte o tri roky mladšie len za 8 týždňov. S týmto jedálničkom to zvládnete!

20:35 23.09.2021Zdravie

Inšpirujte sa jedálničkom, ktorý dokáže zvrátiť známky starnutia len za dva mesiace.

Pitie alkoholu u mladých dospelých je spojené s predčasným starnutím krvných ciev

Pitie alkoholu u mladých dospelých je spojené s predčasným starnutím krvných ciev

20:05 23.09.2021Zdravie

Pitie alkoholu v období dospievania až mladej dospelosti je spojené s tuhnutím tepien, čo zvyšuje riziko srdcovocievnych chorôb.

Ako prirodzene zvýšiť tvorbu materského mlieka: 6 potravín, ktoré vám pomôžu

Ako prirodzene zvýšiť tvorbu materského mlieka: 6 potravín, ktoré vám pomôžu

7:17 22.09.2021Zdravie

Stravujte sa počas dojčenia tak, aby ste zaistili čo najviac zdravia sebe aj svojmu bábätku. Tieto potraviny vám s tým určite pomôžu.