• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Štyri americké firmy sa chcú vykúpiť z opiátovej krízy 26 miliardami dolárov

  • 6:41 22.07.2021
  • New York
Štyri americké firmy sa chcú vykúpiť z opiátovej krízy 26 miliardami dolárov

Traja hlavní americkí distribútori liekov a farmaceutický gigant Johnson & Johnson sa dohodli na mimosúdnom urovnaní sporu s americkými úradmi v rozsiahlej kauze nadmerného predpisovania a užívania opioidov. Informoval o tom v stredu denník The New York Times (NYT).

Úrady z niekoľkých štátov USA v stredu predstavili rozsiahly návrh urovnania sporu, podľa ktorého štyri firmy obvinené z podnecovania epidémie opiátov zaplatia dohromady až 26 miliárd dolárov na urovnanie zhruba 4000 súdnych sporov pred federálnymi a miestnymi súdmi.

Distribučné spoločnosti Cardinal Health, AmerisourceBergen, McKesson a globálna americká farmaceutická firma Johnson & Johnson zaplatia rekordnú sumu, aby sa zbavili akejkoľvek právnej zodpovednosti, uvádza NYT.

Uvedomujeme si, že kríza opiátov je mimoriadne zložitým problémom v oblasti verejného zdravia, a máme hlboké sympatie ku všetkým postihnutým. Toto urovnanie bude priamo podporovať štátne úsilie o dosiahnutie zmysluplného pokroku v riešení tejto krízy v USA,“ uviedol výkonný viceprezident a hlavný právny zástupca firmy Johnson & Johnson Michael Ullmann.

Mimosúdne urovnanie bude musieť podľa NYT formálne schváliť každý americký štát. Ak ale bude väčšina z nich súhlasiť, miliardy dolárov od predmetných spoločností by mohli byť použité na prevenciu závislostí a ďalšie náklady spojené s epidémiou opiátov.

Opiátová epidémia, tiež známa ako „kríza opiátov“, sa týka rozsiahleho nadmerného užívania látok na tlmenie bolesti. Milióny Američanov ich užívali buď na lekársky predpis, alebo si ich kupovali na čiernom trhu. Epidémia sa začala v Spojených štátoch na konci 90. rokov minulého storočia, keď lekári čoraz častejšie predpisovali opioidy na tíšenie bolesti, čo viedlo k zvýšeniu celkového užívania opiátov počas nasledujúcich rokov. Podľa agentúry AP len s prípadmi predávkovania súviselo od roku 2000 v USA viac ako 470-tisíc úmrtí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vietnamská vláda predĺži lockdown na juhu krajiny o dva týždne

Vietnamská vláda predĺži lockdown na juhu krajiny o dva týždne

DNES - 5:58Zahraničné

Vietnamská vláda od pondelka predĺži o ďalšie dva týždne lockdown v ekonomickej metropole Hočiminove Mesto, ako aj v ďalších 18 mestách a provinciách na juhu krajiny.

Queensland už zaviedol lockdown, trasujú kontakty

Queensland už zaviedol lockdown, trasujú kontakty

DNES - 3:48Zahraničné

Tretie najväčšie austrálske mesto, Brisbane, ako aj ďalšie časti štátu Queensland zaviedli od sobotňajšieho popoludnia trojdňový lockdown v snahe obmedziť vznikajúce ohnisko delta variantu.

V Juhoafrickej republike zabili za pol roka najmenej 249 nosorožcov

V Juhoafrickej republike zabili za pol roka najmenej 249 nosorožcov

VČERA - 21:24Zahraničné

V Juhoafrickej republike zabili pytliaci počas prvých šiestich mesiacov tohto roka najmenej 249 nosorožcov, oznámila v sobotu tamojšia ministerka životného prostredia Barbara Creecyová.

Vo Francúzsku protestovali proti covidovým pasom, zasahovala polícia

Vo Francúzsku protestovali proti covidovým pasom, zasahovala polícia

VČERA - 19:15Zahraničné

Tisíce ľudí pochodovali v sobotu francúzskou metropolou Paríž na protest proti zavedeniu tzv. covidových pasov.

V Budapešti protestovali tisíce zdravotníkov

V Budapešti protestovali tisíce zdravotníkov

VČERA - 16:36Zahraničné

Niekoľko tisíc maďarských zdravotníkov protestovalo v sobotu na budapeštianskom Námestí hrdinov proti postoju vlády premiéra Viktora Orbána.