• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.9.2021Meniny má Zdenka
15°Bratislava

Video: Neuveriteľná záchrany ženy pred povodňou

  • 20:15 21.07.2021
  • Čeng-čou
Video: Neuveriteľná záchrany ženy pred povodňou

Celá štvrť ostala zatopená bahnitou vodou, ktorá ľuďom siaha po pás.

Videozáznam zachytil okamih, kedy topiacu sa ženu zachránili pred povodňou v čínskej provinciálnej metropole Čeng-čou. Prudké dažde zmenili ulice na rýchlo sa valiace rieky, ktoré unášali autá aj ľudí. Žene vo videu sa však podarilo chytiť lana, vďaka ktorému ju niekoľkí muži vytiahli na úroveň cesty.

Pri rozsiahlych záplavách v Čeng-čou zahynulo najmenej 12 ľudí. Tisíce ľudí boli nútené opustiť svoje domovy po tom, čo sa v dôsledku silných dažďov pretrhli niektoré priehrady. Rieky sa vyliali z koryta a zaplavili celé ulice a paralyzovali dopravu. Situácia je podľa čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga "mimoriadne vážna“.

Záplavy, ktoré ničia cesty, domy i úrodu, zažíva Čína počas letných mesiacov bežne. Ničivý vplyv týchto javov sa však za ostatné desaťročia zhoršil aj v dôsledku výstavby nových priehrad a hrádz, ktoré odrezali rieky od neďalekých jazier a narušili prirodzené nivy, kam kedysi odtekali povodňové vody.

Čoraz častejšie a extrémnejšie atmosferické javy sú však aj preukázateľným následkom klimatických zmien, zhodujú sa vedci.

Úhrn zrážok v tomto regióne bol za posledné tri dni podľa čínskych úradov najvyšší, odkedy sa tieto údaje začali pred 60 rokmi zapisovať. Na Čeng-čou napršalo toľko dažďa, ako bežne za celý rok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, TASR, Video: YouTube.com/Guardian News
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Farmár zachytil „Potkanieho kráľa“

Video: Farmár zachytil „Potkanieho kráľa“

DNES - 21:08Zaujímavosti

Farmárovi sa podarilo zachytiť nezvyčajný jav.

4 veci, ktoré by ste v izbe v hoteli nemali používať: Na kávovar ani nepomyslite!

4 veci, ktoré by ste v izbe v hoteli nemali používať: Na kávovar ani nepomyslite!

DNES - 19:32Zaujímavosti

Bývalá zamestnankyňa hotela sa podelila o svoje zážitky z práce, medzi ktorými spomenula aj niekoľko predmetov, ktoré by hostia radšej nemali používať.

U netopierov v Laose sa našli vírusy podobné SARS-CoV-2

U netopierov v Laose sa našli vírusy podobné SARS-CoV-2

DNES - 6:04Zaujímavosti

Vedci objavili ďalšiu stopu vedúcu k možnému pôvodu koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Zistili, že netopiere žijúce v jaskyniach v Laose sú nositeľmi podobného patogénu, ktorý môže priamo infikovať ľudí.