• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.9.2021Meniny má Cyprián
16°Bratislava

Holý: Slovensko si nemôže dovoliť hazard, ku ktorému vyzýva Via Iuris

  • 13:34 20.07.2021
  • Bratislava
Holý: Slovensko si nemôže dovoliť hazard, ku ktorému vyzýva Via Iuris

Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) odmietol tvrdenia občianskeho združenia Via Iuris, že návrhy nových zákonov sú mimoriadne nevyvážené, uprednostňujú záujmy developerov pred záujmami verejnosti a verejnými záujmami v území, vrátane ochrany prírody.

Združenie v piatok (16.7.) vicepremiéra vyzvalo, aby znova stiahol z pripomienkového konania legislatívy týkajúce sa stavebníctva a kompletne ich prepracoval.

„Návrhy zákonov nevylučujú verejnosť chrániacu životné prostredie z prípravy územnoplánovacej dokumentácie ani z konaní o posúdení vplyvov povoľovaného stavebného zámeru na životné prostredie,“ uviedol v utorok Holý. Via Iuris návrhom na stiahnutie stavebného zákona presadzuje podľa Holého viac vlastné záujmy a popularitu a uchyľuje sa až k populizmu. „Všetkým na Slovensku je dnes už jasné, že potrebujeme novú právnu úpravu a zmenu systému,“ uviedol vicepremiér. Slovensko si podľa neho preto nemôže dovoliť hazard, na ktorý vyzýva Via Iuris. Podľa združenia je však hazardom to, že „navrhované stavebné zákony neberú ohľad na zdravie obyvateľstva a na stav životného prostredia“.

Via Iuris zároveň reagovalo s tým, že povoľovacie konania podľa súčasného stavebného zákona má na základe nového návrhu zákona o výstavbe nahradiť jediné konanie. „V ňom sa s verejnosťou absolútne nepočíta,“ podotklo združenie.

Holý pripomenul, že Slovensko nelichotivo hodnotí v medzinárodnom porovnaní Svetová banka. Tá v roku 2019 v rebríčku Doing Business zaradila našu krajinu na 146. miesto, a to aj z dôvodu neúmerne zdĺhavých stavebných konaní, ktoré priemerne niekedy trvajú až 300 dní. To má potom vplyv aj na prilákanie významných investícií či výstavbu bytov.

„Je absurdné, aby sme navrhovali a presadzovali to isté, čo dnes nefunguje! Stavebné predpisy sú o veľkých kompromisoch a nemôžeme do bodky vyhovieť všetkým,“ dodal Holý, podľa ktorého je v právnom štáte normálne, že ak nejaká oblasť nefunguje, tak sa musí zlepšiť aj jej právne prostredie. „Neznamená to ale, že sú nevyvážene uprednostňovaní developeri, ktorí nedodržiavajú pravidlá, nespĺňajú podmienky záväzných stanovísk, vrátane podmienok z územného plánovania,“ dodal Holý.

Ten tak podľa Via Iuris tvrdí, že ak developer splní požiadavky zo záväzných stanovísk, bude uprednostnený pred záujmami tých, ktorí v území už žijú. „Nesmieme zabúdať, že to, či tie podmienky zo záväzných stanovísk splnil, bude posudzovať projektant, ktorého platí samotný stavebník - developer,“ upozornilo združenie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Krajniak vyzdvihol prácu pre ľudí, Blanár však hovorí o pretvárke

Krajniak vyzdvihol prácu pre ľudí, Blanár však hovorí o pretvárke

VČERA - 13:19Ekonomické

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak povedal, že hnutie Sme rodina sa v rámci súčasnej koalície vždy "sporí" o veci, ktoré majú pomôcť ľuďom, a nikdy nie o "fleky".

 Na požiadanie o mladomanželský úver na bývanie od ŠFRB ostáva päť dní

Na požiadanie o mladomanželský úver na bývanie od ŠFRB ostáva päť dní

VČERA - 10:34Ekonomické

O mladomanželskú pôžičku na bývanie zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) za tento rok sa dá požiadať do konca septembra.

SNS vyzýva ministra financií na zrušenie očkovacej lotérie

SNS vyzýva ministra financií na zrušenie očkovacej lotérie

14:21 25.09.2021Ekonomické

Mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS) vyzýva ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), aby bezodkladne navrhol zrušenie očkovacej lotérie.

NDS vníma zdražovanie materiálov, na stole má požiadavky na úrovni 40 mil. eur

NDS vníma zdražovanie materiálov, na stole má požiadavky na úrovni 40 mil. eur

12:19 25.09.2021Ekonomické

Zdražovanie stavebných materiálov sa dotýka aj Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Z dôvodu rastúcich cien má zo stavieb na stole požiadavky na úrovni 40 miliónov eur.

Na strednom Slovensku je bez elektriny približne 6000 odberných miest

Na strednom Slovensku je bez elektriny približne 6000 odberných miest

16:56 24.09.2021Ekonomické

Vo väčšine prípadov problémy spôsobil silný vietor.