• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.9.2021Meniny má Edita
17°Bratislava

Ako si poobede pospať bez toho, aby ste sa cítili ešte viac unavení

  • 12:01 18.07.2021
  • Svet
Ako si poobede pospať bez toho, aby ste sa cítili ešte viac unavení

Takto môžete do svojho denného režimu zahrnúť poobedný spánok bez ďalšieho pocitu únavy.

Poobedný odpočinok je odporúčaný pre všetkých ľudí, aby si doplnili energiu a zvýšili svoj fyzický aj duševný výkon. Nie všetci sa však po takomto krátkom spánku cítia sviežo a mnohokrát sa po prebudení dostanú do stavu ako po alkoholovej opici. Ako je možné pospať si bez toho, aby sme sa cítili ešte viac unavení?

Psychologička a odborníčka na spánok Katherine Hall pre Metro Online uviedla, že dôležitá je konzistentnosť aj načasovanie spánku:

„Zavedenie rutiny je kľúčové. Ak by ste chceli začleniť poobedný spánok do svojho každodenného života, mali by ste si čo najdôslednejšie strážiť čas na spánok. Aj cez víkendy.“

Naše telá majú tendenciu si myslieť, že je čas na spánok, keď klesne našla telesná teplota. Ako dodáva Hall:

„Štúdie ukazujú, že naša telesná teplota klesá medzi 13:00 a 15:00 a zvyšuje sa aj hladina melatonínu, hormónu podporujúceho spánok. Toto je optimálny čas na zdriemnutie si.“

Pokiaľ ide o dĺžku spánku, odborníčka hovorí, že ideálnych je 10 - 30 minút. Viac ako polhodina spánku u vás vyvolá pocit dezorientácie a túžbu spať ďalej. Dôvodom je, že po asi 30 minútach sa zvykneme dostať do hlbokého spánku, z ktorého sa málokedy zobudíme svieži. Dobrou správou je, že tento pocit dezorientácie by vás mal prejsť po 30 minútach.

90 minút spánku už dopĺňa spánkový cyklus a pomáha učeniu

Neurologička Lindsay Browning však odporúča zvážiť až 90-minútový spánok, ak opotrebujete doplniť úplný spánkový cyklus. Výskumy naznačujú, že spánok v tejto dĺžke môže pomôcť pri učení. Počas tohto dlhšieho spánku si váš mozog začne prenášať spomienky z hipokampu do mozgovej kôry. Podľa nej je možné si pospať aj v kancelárskom prostredí.

„Ak ste v práci, môžete si nájsť tichú konferenčnú miestnosť alebo ísť do auta a rýchlo si počas obeda oddýchnuť,“ hovorí. Niektoré spoločnosti zamestnancom poskytujú miestnosti na spánok, aby si mohli na krátky čas zdriemnuť. V niektorých európskych krajinách sú obedné siesty súčasťou života po celé storočia. Rovnako je spánok v práci bežný aj v Japonsku.

Cítili ste sa niekedy ospalí za volantom? Podľa neurologičky, že je nevyhnutné sa zastaviť a oddýchnuť si:

Štúdie naznačujú, že pitie kofeínového nápoja a 15-minútový spánok zvyšujú bdelosť. Nakloňte operadlo svojho auta a nastavte si budík na 15-20 minút, aby ste nespali príliš dlho. Keď sa zobudíte zo spánku, kofeín vás nakopne a budete sa cítiť bdelší.“

Lekári sa zhodujú na tom, že z dlhodobého hľadiska zdriemnutie môže poskytnúť viaceré zdravotné výhody. Je skvelé pre zlepšenie nálady, energie a produktivity. Zároveň znižuje úzkosť a fyzické napätie. Poobedné spanie vám môže zaistiť šťastnejší, zdravší a produktívnejší životný štýl.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, metro.co.uk, onlinelibrary.wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali kupovať z druhej ruky

7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali kupovať z druhej ruky

DNES - 20:06Zaujímavosti

Do niektorých vecí sa oplatí investovať, pretože kúpa použitých výrobkov sa vám môže vypomstiť.

Ako najrýchlejšie rozmraziť mrazničku a zabrániť usádzaniu ľadu

Ako najrýchlejšie rozmraziť mrazničku a zabrániť usádzaniu ľadu

DNES - 12:43Zaujímavosti

Náročnosť rozmrazovania mrazničky vo veľkom závisí od toho, koľko jedla do nej odkladáte a koľko ľadu sa v nej stihlo usadiť.

Najlepšia farba na relaxáciu: Tento odtieň vás upokojí trikrát rýchlejšie

Najlepšia farba na relaxáciu: Tento odtieň vás upokojí trikrát rýchlejšie

VČERA - 20:39Zaujímavosti

Svetlo tejto farby pomáha ľuďom zrelaxovať trikrát rýchlejšie.

9 spôsobov, ako zadržať moč, keď nablízku nie je žiadna toaleta

9 spôsobov, ako zadržať moč, keď nablízku nie je žiadna toaleta

VČERA - 8:12Zaujímavosti

V niektorých momentoch vás prepadne náhle nutkanie močiť, hoci sa to práve nehodí. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako moč efektívne zadržať.

Video: Na oblohe sa objavil tajomný čierny prstenec

Video: Na oblohe sa objavil tajomný čierny prstenec

22:01 24.09.2021Zaujímavosti

Miestni obyvatelia zachytili mysteriózny dymový prstenec.