• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.9.2021Meniny má Cyprián
16°Bratislava

Na intelekt vplýva aj ročné obdobie. V tomto čase nám najlepšie slúži pamäť

  • 7:20 18.07.2021
  • Bradford
Na intelekt vplýva aj ročné obdobie. V tomto čase nám najlepšie slúži pamäť

Pamäťové schopnosti človeka sa pravdepodobne odvíjajú aj od ročných období. Ktoré z nich je pre zdravie mozgu najpriaznivejšie?

Vošli ste do kuchyne, ale už neviete, po čo? Predstavil sa vám niekto nový, no vy ste hneď zabudli jeho meno? Alebo ste pri čítaní knihy zabudli, čo sa písalo v predošlej kapitole?

S takýmito výpadkami krátkodobej pamäte má skúsenosť každý z nás. Oveľa viac sa však prejavujú počas zimy, a nie je to náhoda.

Experti z Bradfordskej univerzity v Anglicku testovali pamäťové schopností potkanov za rôznych slnečných podmienok. Prišli na to, že medzi chabou pamäťou a dlhými zimnými nocami existuje „výrazné“ spojenie, ktoré pravdepodobne badať aj u ľudí.

Podľa autorky štúdie, doktorky Gisely Helferovej, u cicavcov možno tento jav prirodzene vysvetliť. „V lete zvieratá priberajú, čo ich pripravuje na zimu, ale tiež to pomáha s chodom niektorých telesných funkcií, ako je rozmnožovanie,“ tvrdí Helferová. „Ale počas zimy, keď nie sú dostupné zdroje jedla ani dostatok slnečného svetla, telo vypína mnohé funkcie.“

Kognitívne funkcie, a to zvlášť učenie a pamäť, sú energeticky náročné, a tak sa môžu ako prvé stať obeťou nedostatku slnka.

Vedci pri výskume využili prirodzenú zvedavosť potkanov a ich nadšenie z objavovania nových vecí. „V podstate sme potkany umiestnili do komory, kde mohli preskúmať dva predmety,“ opisuje Helferová.

„Postavili sme ich pred nový predmet a merali sme čas, ktorý strávili skúmaním tohto predmetu. Pri bezchybnej krátkodobej pamäti by mali venovať viac času novému predmetu, ale pri poškodení budú obidva predmety skúmať rovnako dlho, lebo im obidva budú pripadať ako nové,“ vysvetľuje vedkyňa.

Na základe niekoľkých už vykonaných štúdií, podľa ktorých má strava takisto vplyv na kvalitu krátkodobej pamäte, vedci kŕmili potkany stravou s vysokým alebo nízkym obsahom tukov. Ani v jednom prípade ale nedošlo k zmene.

„Predpokladali sme, že strava s vysokým obsahom tuku by mala negatívne pôsobiť na pamäť, ale aj zvieratá s nízkym príjmom tukov mali po krátkodobom kontakte so slnečným svetlom ťažkosti,“ zdôrazňuje Helferová.

O tom, či možno ľudí považovať za sezónne tvory, a teda do akej miery sa táto problematika týka aj ich, sa podľa vedkyne dá polemizovať. Na druhej strane treba pripomenúť, že dĺžka dňa počas ročných období pôsobí aj na správanie nesezónnych tvorov (v zime sa napríklad častejšie vyskytuje depresia, úzkosť a stres).

Podľa Helferovej jej výskum, publikovaný v žurnále Physiology and Behavior, otvára dvere vzniku nových liečiv, ktoré by pomocou pôsobenia umelého svetla mohli zmierňovať alebo odstraňovať príznaky sezónnej afektívnej poruchy, depresie, úzkosti či stresu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nih.gov, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

VČERA - 20:39Zdravie

Pri pacientoch, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, sú rozhodujúce prvé sekundy. S celkovou liečbou sa však oplatí počkať.

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

VČERA - 19:36Zdravie

Deti žijúce v jednej domácnosti s niekým s depresiou majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť na podobné problémy.

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

VČERA - 18:27Zdravie

Zbavte sa obáv z rakoviny a iných ochorení, ku ktorým prispieva konzumácia červeného mäsa. Tieto drobné úpravy ich jednoznačne zmiernia.

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

VČERA - 14:15Zdravie

K porážke dochádza v momente, keď sa oslabí alebo preruší prítok okysličenej krvi do mozgu. K vzniku tohto život ohrozujúceho stavu môže prispieť aj inak zdravý návyk.

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

VČERA - 8:11Zdravie

Pitie tejto zeleninovej šťavy dokáže výraze znížiť krvný tlak.