• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.9.2021Meniny má Edita
17°Bratislava

Preventívna liečba migrény: Stačí urobiť dve zmeny v jedálničku

  • 20:09 18.07.2021
  • Svet
Preventívna liečba migrény: Stačí urobiť dve zmeny v jedálničku

Na zmiernenie migrény môžu stačiť aj dve zmeny v stravovaní.

Migréna je oveľa viac ako obyčajná bolesť hlavy. Je to intenzívna pulzujúca bolesť na jednej alebo oboch stranách hlavy, ktorú niekedy môžu sprevádzať ďalšie príznaky, ako sú poruchy videnia, citlivosť na svetlo, dotyk, pachy alebo zvuk, necitlivosť v tvári alebo na končatinách, nevoľnosť, závraty alebo zvracanie.

Migrény sa radia k najbežnejším príčinám chronických bolestí, ktoré výrazne znižujú kvalitu života. Mnoho ľudí s migrénami si jednoducho musí ľahnúť a bolesť prečkať, alebo si pomôcť liekmi. Podľa vedcov je však možné migrénam predísť aj jednoduchými zmenami jedálnička.

Štúdia publikovaná v akademickom žurnále BMJ ukázala, že na zmiernenie frekvencie aj intenzity migrén je potrebné jesť viac tučných rýb a menej rastlinných tukov a olejov.

Vedci sledovali 182 dospelých s častými migrénami počas 16 týždňov. Účastníci boli náhodne zaradení do jedného z troch plánov zdravej výživy. Všetky stravovacie plány obsahovali ryby, zeleninu, hummus a šaláty. Účastníci dodržiavali jeden z troch jedálničkov:

  1. Vysoký obsah tučných rýb alebo olejov z tučných rýb a nízky obsah kyseliny linolovej
  2. Vysoký obsah tučných rýb a vysoký obsah kyseliny linolovej
  3. Vysoká hladina kyseliny linolovej a nízke hladiny tučných rýb

Vedci sa inšpirovali predchádzajúcim výskumom, ktorý naznačoval rozdielne úrovne chronického zápalu na základe zmien v príjme kyseliny linolovej a omega-3 mastných kyselín. Kyselina linolová sa nachádza v kukuričnom, slnečnicovom, sójovom a repkovom oleji, ako aj v niektorých orechoch a semenách. Omega-3 môžete nájsť v rybách, ako je losos, makrela, ustrice a sleď.

Jednotlivci sledovali počet migrén, ich dĺžku a intenzitu. Uvádzali, či potrebovali užívať lieky a či migrény ovplyvňovali ich schopnosť zúčastňovať sa na bežných každodenných úlohách v práci, škole alebo v spoločnosti. Pred štúdiou mali účastníci každý mesiac približne 16 dní s bolesťami hlavy, 5 hodín migrénovej bolesti a zaznamenali závažný vplyv na kvalitu života a potrebu viacerých liekov na potlačenie bolesti.

Po analýze údajov štvormesačnej štúdie vedci zistili, že u tých, ktorí konzumovali menej rastlinných olejov a viac tučných rýb, sa vyskytlo o 30 až 40% menej celkových hodín bolesti hlavy denne, menej hodín silnej bolesti hlavy denne a celkových dní bolesti hlavy mesačne. Vzorky krvi tiež dokázali, že táto skupina s vysokým obsahom rýb a nízkym obsahom rastlinného oleja mala nižšiu hladinu lipidov súvisiacich s bolesťou.

Autori štúdie tiež poznamenávajú, že príjem rýb má lepšie účinky ako užívanie kapsúl s rybím olejom. Vedci chcú teraz skúmať, ako tieto zmeny v strave môžu ovplyvniť ďalšie druhy chronickej bolesti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

DNES - 20:39Zdravie

Pri pacientoch, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, sú rozhodujúce prvé sekundy. S celkovou liečbou sa však oplatí počkať.

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

DNES - 19:36Zdravie

Deti žijúce v jednej domácnosti s niekým s depresiou majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť na podobné problémy.

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

DNES - 18:27Zdravie

Zbavte sa obáv z rakoviny a iných ochorení, ku ktorým prispieva konzumácia červeného mäsa. Tieto drobné úpravy ich jednoznačne zmiernia.

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

DNES - 14:15Zdravie

K porážke dochádza v momente, keď sa oslabí alebo preruší prítok okysličenej krvi do mozgu. K vzniku tohto život ohrozujúceho stavu môže prispieť aj inak zdravý návyk.

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

DNES - 8:11Zdravie

Pitie tejto zeleninovej šťavy dokáže výraze znížiť krvný tlak.