• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Preventívna liečba migrény: Stačí urobiť dve zmeny v jedálničku

  • 20:09 18.07.2021
  • Svet
Preventívna liečba migrény: Stačí urobiť dve zmeny v jedálničku

Na zmiernenie migrény môžu stačiť aj dve zmeny v stravovaní.

Migréna je oveľa viac ako obyčajná bolesť hlavy. Je to intenzívna pulzujúca bolesť na jednej alebo oboch stranách hlavy, ktorú niekedy môžu sprevádzať ďalšie príznaky, ako sú poruchy videnia, citlivosť na svetlo, dotyk, pachy alebo zvuk, necitlivosť v tvári alebo na končatinách, nevoľnosť, závraty alebo zvracanie.

Migrény sa radia k najbežnejším príčinám chronických bolestí, ktoré výrazne znižujú kvalitu života. Mnoho ľudí s migrénami si jednoducho musí ľahnúť a bolesť prečkať, alebo si pomôcť liekmi. Podľa vedcov je však možné migrénam predísť aj jednoduchými zmenami jedálnička.

Štúdia publikovaná v akademickom žurnále BMJ ukázala, že na zmiernenie frekvencie aj intenzity migrén je potrebné jesť viac tučných rýb a menej rastlinných tukov a olejov.

Vedci sledovali 182 dospelých s častými migrénami počas 16 týždňov. Účastníci boli náhodne zaradení do jedného z troch plánov zdravej výživy. Všetky stravovacie plány obsahovali ryby, zeleninu, hummus a šaláty. Účastníci dodržiavali jeden z troch jedálničkov:

  1. Vysoký obsah tučných rýb alebo olejov z tučných rýb a nízky obsah kyseliny linolovej
  2. Vysoký obsah tučných rýb a vysoký obsah kyseliny linolovej
  3. Vysoká hladina kyseliny linolovej a nízke hladiny tučných rýb

Vedci sa inšpirovali predchádzajúcim výskumom, ktorý naznačoval rozdielne úrovne chronického zápalu na základe zmien v príjme kyseliny linolovej a omega-3 mastných kyselín. Kyselina linolová sa nachádza v kukuričnom, slnečnicovom, sójovom a repkovom oleji, ako aj v niektorých orechoch a semenách. Omega-3 môžete nájsť v rybách, ako je losos, makrela, ustrice a sleď.

Jednotlivci sledovali počet migrén, ich dĺžku a intenzitu. Uvádzali, či potrebovali užívať lieky a či migrény ovplyvňovali ich schopnosť zúčastňovať sa na bežných každodenných úlohách v práci, škole alebo v spoločnosti. Pred štúdiou mali účastníci každý mesiac približne 16 dní s bolesťami hlavy, 5 hodín migrénovej bolesti a zaznamenali závažný vplyv na kvalitu života a potrebu viacerých liekov na potlačenie bolesti.

Po analýze údajov štvormesačnej štúdie vedci zistili, že u tých, ktorí konzumovali menej rastlinných olejov a viac tučných rýb, sa vyskytlo o 30 až 40% menej celkových hodín bolesti hlavy denne, menej hodín silnej bolesti hlavy denne a celkových dní bolesti hlavy mesačne. Vzorky krvi tiež dokázali, že táto skupina s vysokým obsahom rýb a nízkym obsahom rastlinného oleja mala nižšiu hladinu lipidov súvisiacich s bolesťou.

Autori štúdie tiež poznamenávajú, že príjem rýb má lepšie účinky ako užívanie kapsúl s rybím olejom. Vedci chcú teraz skúmať, ako tieto zmeny v strave môžu ovplyvniť ďalšie druhy chronickej bolesti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

VČERA - 20:44Zdravie

Po smrti sa s ľudským telom dejú veci, o ktorých ste netušili.

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

VČERA - 20:11Zdravie

Leto nás núti sprchovať sa častejšie ako inokedy počas roka. Existuje ale aspoň 6 dobrých dôvodov, prečo to netreba preháňať.

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

VČERA - 19:36Zdravie

Nadmerné množstvo cholesterolu v krvi má podľa nových zistení vplyv aj na vznik neurologického ochorenia.

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

6:38 30.07.2021Zdravie

Ženy sa môžu krátko pred dovŕšením veku 30 rokov stretnúť s prudkým rastom poprsia. Čo tento stav spôsobuje?

11 najčastejších mýtov o migréne

11 najčastejších mýtov o migréne

22:06 26.07.2021Zdravie

Je pravda, že migrénu musí sprevádzať takzvaná aura? Čím sa migréna líši od klasickej bolesti hlavy a aké lieky naozaj pomáhajú?