• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Vyrážky na zadku: 8 spôsobov, ako sa ich zbaviť

 • 9:34 11.07.2021
 • Bratislava
Vyrážky na zadku: 8 spôsobov, ako sa ich zbaviť

Hladký zadok je výsadou ľudí, ktorí sa oň vedia postarať. Ak vás trápia vyrážky v tejto oblasti, existuje niekoľko riešení, ako sa ich zbaviť.

Vyrážky na zadku môžu pre mnoho mužov a žien predstavovať ťažkosť, ktorej sa dá len ťažko zbaviť. Drobné hrbolčeky sa síce podobajú na akné, s akým sa stretávame v oblasti tváre, ale v mnohom sa odlišujú.

O vyrážkach v oblasti zadku možno len zriedka hovoriť ako o akné. Vo väčšine prípadov ide skôr o folikulitídu, teda miernu infekciu vlasového folikulu, pri ktorej vzniká červený hrbolček s obsahom hnisu.

Prečo vznikajú?

K vzniku vyrážok v oblasti zadku zväčša dochádza z dvoch všeobecných dôvodov – zapchatia vlasových folikulov a bakteriálnej infekcie. Tieto ťažkosti pritom pramenia z niekoľkých faktorov:

 • Hormóny

Hormóny hrajú veľkú rolu v množení baktérií, ktoré prispievajú k zápalu vlasových folikulov. Hormonálne zmeny (napríklad v rámci menštruačného cyklu) môžu zapríčiniť lepkavosť výstelky folikulu, a teda zapchatie pórov a vznik vyrážok. Na tomto procese sa najčastejšie podieľajú androgény.

 • Prepotené oblečenie

V prípade, že si po intenzívnej fyzickej námahe na sebe necháte prepotené oblečenie, pot z neho môže zaschnúť nad pórmi a uzavrieť v nich špinu a prach. Rýchla zmena oblečenia po cvičení by preto mala byť samozrejmosťou. Ak nemáte čas na sprchu, očistite sa aspoň pomocou čistiacich obrúskov.

 • Sedenie

Folikulitída často vzniká vplyvom trenia alebo podráždenia. Ak trávite priveľa času sedením, zadok sa permanentne opiera o sedadlo stoličky, ktorá naň vytvára tlak, a tak dochádza k upchatiu pórov. Ak pracujete v zamestnaní, kde trávite väčšinu času posediačky, robte si pravidelné prestávky a často vstávajte zo stoličky.

 • Opakované nosenie spodnej bielizne

Na nohavičkách či pánskych spodkoch sa počas dňa hromadí množstvo špiny, potu a mazu, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou. Je preto dôležité denne si meniť spodnú bielizeň.

 • Tesné oblečenie

Na vznik vyrážok na zadku má vplyv aj nosenie úzkych džínsov alebo legín. Priliehajúce oblečenie spôsobuje trenie s pokožkou a takisto zadržiava pot a maz, kvôli čomu je vysoko pravdepodobné, že dôjde k upchatiu vlasových folikulov.

 • Plavky

Tvoria sa vám vyrážky najmä v lete? S vysokou pravdepodobnosťou za to môžu plavky, ktoré sú nielen tesné, ale aj vlhké a pri dlhodobom nosení môžu narobiť problémy. Vymieňajte si ich preto za čisté vždy, keď môžete.

8 spôsobov, ako sa zbaviť vyrážok na zadku

1. Sprchujte sa hneď po cvičení

Sprchovanie po fyzickej námahe pomáha odstrániť pot, maz a špinu, ktoré sa hromadia na povrchu pokožky.

2. Používajte antibakteriálne mydlo

Antibakteriálne mydlo pomáha odstrániť z pokožky baktérie, ktoré spôsobujú zápal.

3. Používajte prípravky s obsahom benzoylperoxidu

Na odstránenie a prevenciu vyrážok na zadku vyskúšajte sprchový šampón alebo píling s obsahom benzoylperoxidu. Táto látka má antimikrobiálne účinky, takže útočí naraz na vyrážky aj folikulitídu. Výrobok s obsahom benzoylperoxidu by ste mali nechať chvíľu pôsobiť na pokožke predtým ako ho zmyjete.

4. Krémujte sa každý deň

Hydratácia zvonku aj znútra je dôležitým prvkom pri starostlivosti o celkové zdravie pokožky. V prípade, že máte citlivejšiu kožu náchylnú na podráždenie, spoľahnite sa na prírodné hydratačné výrobky, ktoré treba na kožu zadku aplikovať aspoň raz za deň po umytí.

5. Vyčistite póry pomocou kyseliny salicylovej

Kyselina salicylová pomáha odstrániť prebytočný maz z pórov a odstrániť odumreté bunky z pokožky. Prípravky s jej obsahom by sa mali aplikovať po sprchovaní pred nanesením krému.

6. Tmavé škvrny zosvetlite pomocou kyseliny glykolovej alebo azelaovej

Kyselina glykolová bojuje proti vyrážkam tak, že z kože odstraňuje odumreté bunky a nahromadený maz. Kyselina azelaová zas vyhubí baktérie spôsobujúce vyrážky. Obidve tieto zložky okrem toho zosvetľujú tmavé škvrny, ktoré sa môžu tvoriť na mieste, kde predtým bola vyrážka.

7. Ako na holenie?

Nie je ich veľa, ale niektorí ľudia si v rámci odstraňovania chĺpkov holia aj zadok. Tak, ako iné časti tela, aj zadok by ste si mali holiť v smere rastu chĺpkov. Okrem toho netreba zabudnúť na penu na holenie, ktorá zmierňuje podráždenie a zabraňuje vzniku infekcie.

8. Poraďte sa s dermatológom

Ak nezaberá žiadne domáce riešenie, nechajte to na profíka. Dermatológ môže na liečbu vyrážok na zadku predpísať topický antibiotický krém alebo orálne podávané antibiotiká.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

VČERA - 20:44Zdravie

Po smrti sa s ľudským telom dejú veci, o ktorých ste netušili.

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

VČERA - 20:11Zdravie

Leto nás núti sprchovať sa častejšie ako inokedy počas roka. Existuje ale aspoň 6 dobrých dôvodov, prečo to netreba preháňať.

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

VČERA - 19:36Zdravie

Nadmerné množstvo cholesterolu v krvi má podľa nových zistení vplyv aj na vznik neurologického ochorenia.

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

6:38 30.07.2021Zdravie

Ženy sa môžu krátko pred dovŕšením veku 30 rokov stretnúť s prudkým rastom poprsia. Čo tento stav spôsobuje?

11 najčastejších mýtov o migréne

11 najčastejších mýtov o migréne

22:06 26.07.2021Zdravie

Je pravda, že migrénu musí sprevádzať takzvaná aura? Čím sa migréna líši od klasickej bolesti hlavy a aké lieky naozaj pomáhajú?