• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Ako vplýva spanie s deťmi v jednej posteli: Niektoré matky nové zistenia nepotešia

  • 20:35 10.07.2021
  • Canterbury
Ako vplýva spanie s deťmi v jednej posteli: Niektoré matky nové zistenia nepotešia

Výskumníci sa pozreli na to, či má spánok s rodičmi pozitívny vplyv na dieťa.

Niektorí rodičia sa domnievajú, že zdieľanie postele s deťmi môže byť pre ne prospešné. Najmä mamičky s batoľatami zvyknú spať s jednej posteli, aj keď viaceré štúdie varovali pred rôznymi zdravotnými rizikami. Nový výskum publikovaný vo vedeckom časopise Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics teraz zistil, že výhody zdieľania postele sú mýtus.

Vedci z Univerzity v Kente tvrdia, že neexistuje žiadna súvislosť medzi zdieľaním postele s dieťaťom a posilňovaním puta s matkou či so správaním dieťaťa. Inými slovami, táto štúdia naznačuje, že matky zbytočne spia v jednej posteli s dieťaťom, ak dúfajú, že to posilní ich vzťah alebo podporí určité správanie.

Lekári a vedci v súčasnosti neodporúčajú rodičom spať v jednej posteli, najmä ak je dieťa mladšie ako štyri mesiace. Jedným z dôvodov je zvýšené riziko syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa. „Mnoho ľudí si myslí, že zdieľanie postelí je nevyhnutné na zaistenie bezpečného puta k batoľatám. V tejto oblasti však existuje len málo výskumov a dosť zmiešaných dôkazov,“ uvádza vo vyhlásení vedúca štúdie Ayten Bilgin z Kent’s School of Psychology.

Zdieľanie postele môže byť praktické, ale pravdepodobne to nezlepší váš vzťah

Autori štúdie analyzovali údaje týkajúce sa 178 kojencov a ich rodičov. Každá rodina poskytla informácie hneď po narodení a o tri, šesť a 18 mesiacov neskôr. Analýza nezistila nijaké asociácie medzi zdieľaním lôžka počas prvých šiestich mesiacov a buď putom dieťaťa k matke, alebo vzormi správania dieťaťa (ako sú úrovne pozornosti a hyperaktivita) po 18 mesiacoch. Tím zároveň nezistil nijakú súvislosť medzi zdieľaním postele počas prvých šiestich mesiacov života dieťaťa a väzbou medzi matkami alebo citlivosťou pri interakcii s dieťaťom v neskorších bodoch.

Na záver autori štúdie tvrdia, že je potrebné uskutočniť väčšie výskumné projekty, kým pochopia úplný vplyv spoločného zdieľania postele na vývoj dieťaťa. Niektorí rodičia, s ktorými sa v tejto štúdii uskutočnili rozhovory, hovoria, že zdieľanie postelí bolo do istej miery užitočné z čisto praktického hľadiska. Asi tretina všetkých rodičov uviedla, že často spala so svojím dieťaťom počas prvých 18 mesiacov. „Zistili sme, že táto prax bola spojená s ľahkým dojčením a riešením nočného bdenia dieťaťa,“ vysvetľuje Dieter Wolke, profesor vývojovej psychológie na University of Warwick.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, journals.lww.com, kent.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

VČERA - 20:44Zdravie

Po smrti sa s ľudským telom dejú veci, o ktorých ste netušili.

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

VČERA - 20:11Zdravie

Leto nás núti sprchovať sa častejšie ako inokedy počas roka. Existuje ale aspoň 6 dobrých dôvodov, prečo to netreba preháňať.

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

VČERA - 19:36Zdravie

Nadmerné množstvo cholesterolu v krvi má podľa nových zistení vplyv aj na vznik neurologického ochorenia.

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

6:38 30.07.2021Zdravie

Ženy sa môžu krátko pred dovŕšením veku 30 rokov stretnúť s prudkým rastom poprsia. Čo tento stav spôsobuje?

11 najčastejších mýtov o migréne

11 najčastejších mýtov o migréne

22:06 26.07.2021Zdravie

Je pravda, že migrénu musí sprevádzať takzvaná aura? Čím sa migréna líši od klasickej bolesti hlavy a aké lieky naozaj pomáhajú?