• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Ako rozoznať COVID-19 u zaočkovaných: Všímajte si tieto príznaky

 • 19:50 09.07.2021
 • Svet
Ako rozoznať COVID-19 u zaočkovaných: Všímajte si tieto príznaky

Príznaky nákazy novým koronavírusom sa líšia u ľudí po jednej a dvoch dávkach vakcíny proti COVID-19.

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa postupne dostávajú k čoraz väčšiemu počtu obyvateľov. Odborníci sa medzitým podelili o povzbudivé zistenia, ktoré ukazujú, že očkovanie chráni pred vážnym priebehom COVID-19 a smrťou.

Aj keď dve dávky vakcíny poskytujú vysokú úroveň imunity proti infekcii, malý počet ľudí sa stále môže novým koronavírusom nakaziť.

Podľa najnovších zistení štúdie ZOE Covid Symptom Study sa u tých, ktorí dostali dve dávky vakcíny prejavili po infekcii odlišné príznaky ako u tých, ktorí neboli úplne zaočkovaní.

Vo väčšine prípadov je pravdepodobné, že infekcia bude menej závažná u tých, ktorí dostali dve dávky vakcíny.

Medzi najbežnejšie príznaky COVID-19 u tých, ktorí vakcínu nedostali, patrí vysoká teplota, nepretržitý kašeľ a strata alebo zmena vnímania čuchu alebo chuti.

Vedci zistili, že u tých, ktorí dostali dve dávky vakcíny proti COVID-19 sa pri infekcii najčastejšie prejavili 4 príznaky:

 1. Bolesť hlavy
 2. Nádcha
 3. Kýchanie
 4. Bolesť hrdla

Vedci v štúdii uviedli: „Menej príznakov hlásili počas kratšieho obdobia tí, ktorí už mali očkovanie, čo naznačuje, že menej vážne ochoreli a rýchlejšie sa zotavili. Je zaujímavé, že sme si všimli, že u ľudí, ktorí boli zaočkovaní a potom mali pozitívny test na COVID-19, bola vyššia pravdepodobnosť hlásenia kýchania ako symptómu v porovnaní s tými, ktorí nedostali injekciu.“

U tých, ktorí dostali jednu dávku a následne sa nakazili vírusom, sa rebríček najbežnejších príznakov mierne líši. Ľudia, ktorí sa nakazili po jednej dávke vakcíny zaznamenali:

 1. Bolesť hlavy
 2. Nádcha
 3. Bolesť hrdla
 4. Kýchanie
 5. Pretrvávajúci kašeľ

U ľudí po prvej dávke vakcíny sa tak navyše objavil pretrvávajúci kašeľ, ktorý patrí medzi pôvodné príznaky COVID-19. V rebríčku sa však umiestnil pod nádchou aj kýchaním, ktoré sa doteraz nespájalo s COVID-19.

Vedci vyzvali každého, kto má tieto príznaky aby sa podrobil testu, aby sa ubezpečil, že vírus nechytil. Imunita voči COVID-19 sa zvyčajne buduje asi dva týždne po podaní druhej dávky vakcíny. Preto je možné sa nakaziť krátko pred alebo po druhej dávke.

Najnovšie údaje naznačujú, že tí, ktorí dostali jednu dávku vakcín Pfizer alebo AstraZeneca, budú mať asi 50% ochranu pred symptomatickým priebehom alfa variantu koronavírusu, ktorý bol predtým nazývaný ako britský.

U variantu Delta, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Indii, však tento údaj klesá na 30% po jednej dávke vakcíny AstraZeneca a 36% pri Pfizer. Dve dávky však poskytujú úplnú ochranu, zatiaľ čo dve dávky Pfizeru poskytujú 96% ochranu pred hospitalizáciou pre variant delta. U vakcíny AstraZeneca je to 92%.

Napriek tomu, že vakcíny poskytujú vysokú úroveň ochrany, hygienici pripomínajú verejnosti, že podobne ako lieky, ani žiadna vakcína nefunguje na 100%. Vyzývajú preto ľudí, aby pokračovali v dodržiavaní správnej hygieny a sociálneho dištancovania.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mirror.co.uk, covid.joinzoe.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

VČERA - 20:44Zdravie

Po smrti sa s ľudským telom dejú veci, o ktorých ste netušili.

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

VČERA - 20:11Zdravie

Leto nás núti sprchovať sa častejšie ako inokedy počas roka. Existuje ale aspoň 6 dobrých dôvodov, prečo to netreba preháňať.

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

VČERA - 19:36Zdravie

Nadmerné množstvo cholesterolu v krvi má podľa nových zistení vplyv aj na vznik neurologického ochorenia.

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

6:38 30.07.2021Zdravie

Ženy sa môžu krátko pred dovŕšením veku 30 rokov stretnúť s prudkým rastom poprsia. Čo tento stav spôsobuje?

11 najčastejších mýtov o migréne

11 najčastejších mýtov o migréne

22:06 26.07.2021Zdravie

Je pravda, že migrénu musí sprevádzať takzvaná aura? Čím sa migréna líši od klasickej bolesti hlavy a aké lieky naozaj pomáhajú?