• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 26.9.2021Meniny má Edita
17°Bratislava

Ako rozoznať COVID-19 u zaočkovaných: Všímajte si tieto príznaky

 • 19:50 09.07.2021
 • Svet
Ako rozoznať COVID-19 u zaočkovaných: Všímajte si tieto príznaky

Príznaky nákazy novým koronavírusom sa líšia u ľudí po jednej a dvoch dávkach vakcíny proti COVID-19.

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa postupne dostávajú k čoraz väčšiemu počtu obyvateľov. Odborníci sa medzitým podelili o povzbudivé zistenia, ktoré ukazujú, že očkovanie chráni pred vážnym priebehom COVID-19 a smrťou.

Aj keď dve dávky vakcíny poskytujú vysokú úroveň imunity proti infekcii, malý počet ľudí sa stále môže novým koronavírusom nakaziť.

Podľa najnovších zistení štúdie ZOE Covid Symptom Study sa u tých, ktorí dostali dve dávky vakcíny prejavili po infekcii odlišné príznaky ako u tých, ktorí neboli úplne zaočkovaní.

Vo väčšine prípadov je pravdepodobné, že infekcia bude menej závažná u tých, ktorí dostali dve dávky vakcíny.

Medzi najbežnejšie príznaky COVID-19 u tých, ktorí vakcínu nedostali, patrí vysoká teplota, nepretržitý kašeľ a strata alebo zmena vnímania čuchu alebo chuti.

Vedci zistili, že u tých, ktorí dostali dve dávky vakcíny proti COVID-19 sa pri infekcii najčastejšie prejavili 4 príznaky:

 1. Bolesť hlavy
 2. Nádcha
 3. Kýchanie
 4. Bolesť hrdla

Vedci v štúdii uviedli: „Menej príznakov hlásili počas kratšieho obdobia tí, ktorí už mali očkovanie, čo naznačuje, že menej vážne ochoreli a rýchlejšie sa zotavili. Je zaujímavé, že sme si všimli, že u ľudí, ktorí boli zaočkovaní a potom mali pozitívny test na COVID-19, bola vyššia pravdepodobnosť hlásenia kýchania ako symptómu v porovnaní s tými, ktorí nedostali injekciu.“

U tých, ktorí dostali jednu dávku a následne sa nakazili vírusom, sa rebríček najbežnejších príznakov mierne líši. Ľudia, ktorí sa nakazili po jednej dávke vakcíny zaznamenali:

 1. Bolesť hlavy
 2. Nádcha
 3. Bolesť hrdla
 4. Kýchanie
 5. Pretrvávajúci kašeľ

U ľudí po prvej dávke vakcíny sa tak navyše objavil pretrvávajúci kašeľ, ktorý patrí medzi pôvodné príznaky COVID-19. V rebríčku sa však umiestnil pod nádchou aj kýchaním, ktoré sa doteraz nespájalo s COVID-19.

Vedci vyzvali každého, kto má tieto príznaky aby sa podrobil testu, aby sa ubezpečil, že vírus nechytil. Imunita voči COVID-19 sa zvyčajne buduje asi dva týždne po podaní druhej dávky vakcíny. Preto je možné sa nakaziť krátko pred alebo po druhej dávke.

Najnovšie údaje naznačujú, že tí, ktorí dostali jednu dávku vakcín Pfizer alebo AstraZeneca, budú mať asi 50% ochranu pred symptomatickým priebehom alfa variantu koronavírusu, ktorý bol predtým nazývaný ako britský.

U variantu Delta, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Indii, však tento údaj klesá na 30% po jednej dávke vakcíny AstraZeneca a 36% pri Pfizer. Dve dávky však poskytujú úplnú ochranu, zatiaľ čo dve dávky Pfizeru poskytujú 96% ochranu pred hospitalizáciou pre variant delta. U vakcíny AstraZeneca je to 92%.

Napriek tomu, že vakcíny poskytujú vysokú úroveň ochrany, hygienici pripomínajú verejnosti, že podobne ako lieky, ani žiadna vakcína nefunguje na 100%. Vyzývajú preto ľudí, aby pokračovali v dodržiavaní správnej hygieny a sociálneho dištancovania.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mirror.co.uk, covid.joinzoe.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

DNES - 20:39Zdravie

Pri pacientoch, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, sú rozhodujúce prvé sekundy. S celkovou liečbou sa však oplatí počkať.

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

DNES - 19:36Zdravie

Deti žijúce v jednej domácnosti s niekým s depresiou majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť na podobné problémy.

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

DNES - 18:27Zdravie

Zbavte sa obáv z rakoviny a iných ochorení, ku ktorým prispieva konzumácia červeného mäsa. Tieto drobné úpravy ich jednoznačne zmiernia.

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

DNES - 14:15Zdravie

K porážke dochádza v momente, keď sa oslabí alebo preruší prítok okysličenej krvi do mozgu. K vzniku tohto život ohrozujúceho stavu môže prispieť aj inak zdravý návyk.

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

DNES - 8:11Zdravie

Pitie tejto zeleninovej šťavy dokáže výraze znížiť krvný tlak.