• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.9.2021Meniny má Ľudmila
27°Bratislava

5-minútová dýchacia technika, ktorá vám zníži tlak rovnako dobre ako cvičenie

  • 20:11 11.07.2021
  • Bratislava
5-minútová dýchacia technika, ktorá vám zníži tlak rovnako dobre ako cvičenie

Každodenné opakovanie 5-minútového dychového cvičenia vám dožičí dlhší život. Vykonávať sa pritom dá aj popri práci či inej aktivite.

Artériová hypertenzia, alebo vysoký krvný tlak, je ochorenie, ktorým trpí až 1,5 miliardy ľudí na celom svete. Ide pritom o najčastejší dôvod vzniku náhlej cievnej mozgovej príhody, zástavy srdca alebo jeho poškodenia či porúch mozgu a obličiek.

Za najúčinnejšiu prevenciu pred hypertenziou lekári označujú pravidelný pohyb, vyhýbanie sa cigaretám a alkoholu, konzumáciu pestrej stravy s adekvátnym obsahom soli či psychohygienu. Pacienti, ktorí už vysokým tlakom trpia, ale najnovšie môžu využiť 5-minútovú techniku, ktorá sľubuje, že dokáže znížiť tlak rovnako efektívne ako cvičenie.

Vysoko-záťažový tréning sily svalov pri vdýchnutí, alebo po anglicky High-Resistance Inspiratory Muscle Strength Training (IMST), je metóda, ktorá bola prvýkrát navrhnutá na liečbu pacientov s ochoreniami dýchacích ciest v 80. rokoch 20. storočia. Jej pointou je silné vdychovanie vzduchu cez pomôcku, ktorá pritom poskytuje odpor. Konečnou výhodou pre pacienta je posilnenie bránice a ďalších dýchacích svalov.

Pre pacientov s dýchacími ťažkosťami sa v minulosti odporúčala polhodina tohto tréningu denne. Vedci sa dnes ale pozreli na spôsob, akým IMST ovplyvňuje krvný tlak. Na výskume sa podieľalo 36 pacientov s vysokým tlakom vo veku 50 až 79 rokov.

V priebehu šiestich týždňov polovica účastníkov denne absolvovala 30 cyklov IMTS s dýchacím zariadením nastaveným na najvyšší odpor. Druhá polovica vykonávala rovnaké cvičenie, ale s pomocou zariadení s nižším odporom.

Účastníkom, ktorí pravidelne dýchali pomocou zariadení s vysokým odporom dychu, v závere experimentu klesol systolický krvný tlak priemerne o 9 bodov, zatiaľ čo u druhej skupiny nezaznamenali veľký rozdiel.

„Tento pokles systolického krvného tlaku je klinicky opodstatnený, pretože vedie k 30 až 40-percentnému poklesu rizika smrti v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení,“ uvádzajú autori v štúdii, ktorá bola publikovaná na stránkach Journal of the American Heart Association. Podľa výskumníkov sú tieto výsledky porovnateľné s poklesom krvného tlaku po 30-minútovej chôdzi alebo užití liekov na zníženie tlaku.

IMTS je výhodný aj preto, že pacientovi denne nezaberie viac ako 5 minút, vďaka čomu sa tiež ľahšie začleňuje do bežného života.

Zatiaľ presne nevieme, aký mechanizmus spôsobuje pokles krvného tlaku pri intenzívnom dýchaní, no už teraz máme dôkazy o tom, že pri tomto cviku dochádza k zvýšeniu tvorby oxidu dusnatého bunkami, ktoré lemujú krvné cievy. Vďaka tomu sa cievy rozťahujú a neukladá sa v nich povlak.

U účastníkov, ktorí po dobu 6 týždňov praktizovali techniku intenzívneho dýchania, došlo k 45-percentnému nárastu cievnej endotelovej funkcie. To však nie je všetko – u pacientov tiež zaznamenali pokles oxidačného stresu a zápalu v tele. Pozitívne účinky pritom podľa zistení pretrvávajú až niekoľko týždňov po prerušení cvikov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ahajournals.org, iflscience.com, sukl.sk, ssvpl.sk, Video: YouTube.
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ženy, ktorým sa počas noci stáva toto, sú až dvakrát náchylnejšie na predčasné úmrtie

Ženy, ktorým sa počas noci stáva toto, sú až dvakrát náchylnejšie na predčasné úmrtie

VČERA - 20:02Zdravie

Riziko smrti v mladom veku sa našťastie dá zvrátiť. Vedci vysvetľujú, ako na to.

Jednoduchý test s palcom dokáže odhaliť, či vám hrozí smrteľná srdcová komplikácia

Jednoduchý test s palcom dokáže odhaliť, či vám hrozí smrteľná srdcová komplikácia

VČERA - 19:33Zdravie

Takto si môžete overiť riziko potenciálne fatálneho ochorenia.

Interakcie liekov bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby, tieto lieky nekombinujte

Interakcie liekov bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby, tieto lieky nekombinujte

9:01 13.09.2021Zdravie

Interakcie nezriedka bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby alebo prejavov nežiaducich účinkov liekov.

Do postele len v pyžame: Toto je dôvod, prečo je oblečenie na posteli tabu

Do postele len v pyžame: Toto je dôvod, prečo je oblečenie na posteli tabu

20:29 12.09.2021Zdravie

Oblečenie, ktoré ste nosili vonku, by ste nemali dávať na posteľ.

Užívanie antibiotík súvisí s rakovinou o 10 rokov neskôr

Užívanie antibiotík súvisí s rakovinou o 10 rokov neskôr

19:37 12.09.2021Zdravie

Rozsiahla štúdia potvrdila spojenie medzi užívaním antibiotík a nástupom rakoviny čriev.