• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

5-minútová dýchacia technika, ktorá vám zníži tlak rovnako dobre ako cvičenie

  • 20:11 11.07.2021
  • Bratislava
5-minútová dýchacia technika, ktorá vám zníži tlak rovnako dobre ako cvičenie

Každodenné opakovanie 5-minútového dychového cvičenia vám dožičí dlhší život. Vykonávať sa pritom dá aj popri práci či inej aktivite.

Artériová hypertenzia, alebo vysoký krvný tlak, je ochorenie, ktorým trpí až 1,5 miliardy ľudí na celom svete. Ide pritom o najčastejší dôvod vzniku náhlej cievnej mozgovej príhody, zástavy srdca alebo jeho poškodenia či porúch mozgu a obličiek.

Za najúčinnejšiu prevenciu pred hypertenziou lekári označujú pravidelný pohyb, vyhýbanie sa cigaretám a alkoholu, konzumáciu pestrej stravy s adekvátnym obsahom soli či psychohygienu. Pacienti, ktorí už vysokým tlakom trpia, ale najnovšie môžu využiť 5-minútovú techniku, ktorá sľubuje, že dokáže znížiť tlak rovnako efektívne ako cvičenie.

Vysoko-záťažový tréning sily svalov pri vdýchnutí, alebo po anglicky High-Resistance Inspiratory Muscle Strength Training (IMST), je metóda, ktorá bola prvýkrát navrhnutá na liečbu pacientov s ochoreniami dýchacích ciest v 80. rokoch 20. storočia. Jej pointou je silné vdychovanie vzduchu cez pomôcku, ktorá pritom poskytuje odpor. Konečnou výhodou pre pacienta je posilnenie bránice a ďalších dýchacích svalov.

Pre pacientov s dýchacími ťažkosťami sa v minulosti odporúčala polhodina tohto tréningu denne. Vedci sa dnes ale pozreli na spôsob, akým IMST ovplyvňuje krvný tlak. Na výskume sa podieľalo 36 pacientov s vysokým tlakom vo veku 50 až 79 rokov.

V priebehu šiestich týždňov polovica účastníkov denne absolvovala 30 cyklov IMTS s dýchacím zariadením nastaveným na najvyšší odpor. Druhá polovica vykonávala rovnaké cvičenie, ale s pomocou zariadení s nižším odporom.

Účastníkom, ktorí pravidelne dýchali pomocou zariadení s vysokým odporom dychu, v závere experimentu klesol systolický krvný tlak priemerne o 9 bodov, zatiaľ čo u druhej skupiny nezaznamenali veľký rozdiel.

„Tento pokles systolického krvného tlaku je klinicky opodstatnený, pretože vedie k 30 až 40-percentnému poklesu rizika smrti v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení,“ uvádzajú autori v štúdii, ktorá bola publikovaná na stránkach Journal of the American Heart Association. Podľa výskumníkov sú tieto výsledky porovnateľné s poklesom krvného tlaku po 30-minútovej chôdzi alebo užití liekov na zníženie tlaku.

IMTS je výhodný aj preto, že pacientovi denne nezaberie viac ako 5 minút, vďaka čomu sa tiež ľahšie začleňuje do bežného života.

Zatiaľ presne nevieme, aký mechanizmus spôsobuje pokles krvného tlaku pri intenzívnom dýchaní, no už teraz máme dôkazy o tom, že pri tomto cviku dochádza k zvýšeniu tvorby oxidu dusnatého bunkami, ktoré lemujú krvné cievy. Vďaka tomu sa cievy rozťahujú a neukladá sa v nich povlak.

U účastníkov, ktorí po dobu 6 týždňov praktizovali techniku intenzívneho dýchania, došlo k 45-percentnému nárastu cievnej endotelovej funkcie. To však nie je všetko – u pacientov tiež zaznamenali pokles oxidačného stresu a zápalu v tele. Pozitívne účinky pritom podľa zistení pretrvávajú až niekoľko týždňov po prerušení cvikov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ahajournals.org, iflscience.com, sukl.sk, ssvpl.sk, Video: YouTube.
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

VČERA - 20:44Zdravie

Po smrti sa s ľudským telom dejú veci, o ktorých ste netušili.

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

VČERA - 20:11Zdravie

Leto nás núti sprchovať sa častejšie ako inokedy počas roka. Existuje ale aspoň 6 dobrých dôvodov, prečo to netreba preháňať.

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

VČERA - 19:36Zdravie

Nadmerné množstvo cholesterolu v krvi má podľa nových zistení vplyv aj na vznik neurologického ochorenia.

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

6:38 30.07.2021Zdravie

Ženy sa môžu krátko pred dovŕšením veku 30 rokov stretnúť s prudkým rastom poprsia. Čo tento stav spôsobuje?

11 najčastejších mýtov o migréne

11 najčastejších mýtov o migréne

22:06 26.07.2021Zdravie

Je pravda, že migrénu musí sprevádzať takzvaná aura? Čím sa migréna líši od klasickej bolesti hlavy a aké lieky naozaj pomáhajú?