• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Zabudnite na počítanie kalórií. Z tohto chutného jedla sa chudne najlepšie

  • 19:37 11.07.2021
  • Svet
Zabudnite na počítanie kalórií. Z tohto chutného jedla sa chudne najlepšie

Expert radí, ako efektívne schudnúť bez počítania kalórií.

Po celé desaťročia dietológovia upozorňovali, že na chudnutie je potrebné obmedziť príjem kalórií. Ukázalo sa však, že teória o kalóriách má svoje chyby a v skutočností vám pri chudnutí môže pomôcť aj dobrý steak. Záleží totiž hlavne na príprave jedla. Giles Yeo, genetik z Cambridgeskej univerzity, uviedol, že správny spôsob varenia pokrmov je kľúčom k odbúravaniu tukov.

Yeo, ktorý sa venuje výskumu obezity už viac ako 20 rokov, pre denník The Times uviedol:

„Aj keď sú kalórie užitočným meradlom, majú obmedzené použitie v oblasti zdravia a chudnutia. Hodnoty kalórií sú založené na 120 rokov starej vede a neberú do úvahy, čo sa stane s jedlom, keď ho jeme a varíme.“

Telo nemusí absorbovať všetky kalórie

Yeo tvrdí, že nie je dôležité to, koľko kalórií má jedlo, ale jeho „kalorická dostupnosť“. To je množstvo potravy, ktoré sa reálne absorbuje a uloží do tela. Záleží to od spôsobu, akým sa jedlo pripravuje a neskôr trávi. Čím ďalej je jedlo od prírodného surového stavu, tým je „kalorickejšie“, vysvetlil Yeo:

„Ak chcete schudnúť a zostať zdraví, nemali by ste sa pozerať na to, koľko kalórií obsahuje potravina, ale na kvalitu produktu. Ak je nejako upravený alebo zmenený, telo absorbuje viac kalórií, ktoré obsahuje."

Skvelým príkladom je hovädzie mäso. Podľa experta má viac kalórií, ak je pomleté a uvarené v bolonských špagetách alebo chilli con carne. „Mletie mäsa a potom proces jeho varenia zmení obsah kolagénového proteínu, ktorý obsahuje, a uľahčí tak jeho žuvanie a trávenie,“ hovorí Yeo. Pretože je ľahšie stráviteľné, telo si ho dokáže ľahšie uložiť ako tuk.

Steak tepelne upravíte len pár minút. Mleté mäso sa dlho varí a je možné, že ho viackrát prihrievate, ak je mrazené alebo z chladničky. Yeo však odporúča jesť steaky maximálne dvakrát týždenne. Na chudnutie odporúča jesť okolo 64 g čistého proteínu denne. To nie je surová hmotnosť jedla, ale koľko bielkovín obsahuje. Napríklad 150 g varených kuracích pŕs obsahuje okolo 35 g bielkovín.

Bielkoviny nielen že zasýtia, ale trávite ich dlhšie ako tuky a sacharidy. To platí pre mäso a strukoviny, ako je šošovica a cícer. "Na každých 100 kalórií bielkovín, ktoré zjeme, naše telo použije iba 70 z týchto kalórií a zvyšných 30 sa vydá ako teplo," uviedol Yeo. "Je to neuveriteľne dôležité z hľadiska kalorickej dostupnosti a chudnutia, ale iba do istej miery."

Sacharidy nemusia byť vašim nepriateľom. Vyberajte si však celozrnné možnosti, ako je hnedá ryža, ovos a celozrnný chlieb a cestoviny. Vyhýbajte sa však bielemu pečivu, zákuskom a cereáliám.

Výskum tvrdí, že celozrnné sacharidy majú pri konzumácii dvojnásobne vyšší termický efekt v porovnaní so spracovanými verziami rovnakého jedla. Termický efekt je to, koľko energie potrebuje vaše telo na žuvanie a trávenie potravy. Čím je vyššia, tým menej je potravina schopná dodávať telu kalórie a cukor.

Surové jedlo je najlepšie

Namiesto sledovania množstva kalórií vo vašich potravinách je lepšie sa sústrediť na potraviny v ich prirodzenom stave, povedal Yeo. Napríklad hoci zelené smoothie je považované za „stelesnenie zdravia“, ovocný tanier je lepší. Keď jete pomaranč, musia ho žuť vaše ústa a čeľusť, vaše telo ho strávi a potom vylúči.

Na porovnanie, pri pití pomarančového džúsu nie je takmer nijaké úsilie, preto sa nápoj „takmer okamžite dostane do krvi, poskytne viac kalórií a zvýši hladinu cukru v krvi“, uviedol Yeo.

Zelenina s vysokým obsahom vlákniny je tiež najlepšou voľbou pri chudnutí - nielen preto, že je zdravá, ale preto, že je tak ťažko stráviteľná. „Ak zjete cukor v hodnote 100 kalórií, vaše telo pravdepodobne absorbuje 100 kalórií. Ale ak skonzumujete sladkú kukuricu v hodnote 100 kalórií, stačí nahliadnuť do záchodovej misy,“ uviedol Yeo s tým, že 100 kalórií z kukurice pravdepodobne nevstrebete, pretože prejde telom celá.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thetimes.co.uk, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

VČERA - 20:44Zdravie

Po smrti sa s ľudským telom dejú veci, o ktorých ste netušili.

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

VČERA - 20:11Zdravie

Leto nás núti sprchovať sa častejšie ako inokedy počas roka. Existuje ale aspoň 6 dobrých dôvodov, prečo to netreba preháňať.

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

VČERA - 19:36Zdravie

Nadmerné množstvo cholesterolu v krvi má podľa nových zistení vplyv aj na vznik neurologického ochorenia.

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

6:38 30.07.2021Zdravie

Ženy sa môžu krátko pred dovŕšením veku 30 rokov stretnúť s prudkým rastom poprsia. Čo tento stav spôsobuje?

11 najčastejších mýtov o migréne

11 najčastejších mýtov o migréne

22:06 26.07.2021Zdravie

Je pravda, že migrénu musí sprevádzať takzvaná aura? Čím sa migréna líši od klasickej bolesti hlavy a aké lieky naozaj pomáhajú?