• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.9.2021Meniny má Edita
18°Bratislava

Od smrti legendárneho džezmena Louisa Armstronga uplynulo 50 rokov

  • 8:51 06.07.2021
  • New York/Bratislava
Od smrti legendárneho džezmena Louisa Armstronga uplynulo 50 rokov

Pre neopakovateľný štýl hry na trúbku si americký džezový hudobník, skladateľ a spevák Louis Armstrong vyslúžil prezývku The King (Kráľ).

Podľa Guinessovej knihy rekordov sa stal najstarším interpretom na svete, ktorý vo veku 63 rokov viedol hitparádu, keď skladbou Hello Dolly v roku 1964 predbehol The Beatles. Ďalším hitom sa v jeho podaní stala aj pieseň What A Wonderful World, ktorá v roku 1968 viedla britskú hitparádu. Svojou tvorbou ovplyvnil mnohých legendárnych trubkárov ako Fats Navarro, Dizzy Gillespie, Miles Davis či Wynton Marsalis.

Od úmrtia Louisa Armstronga, prezývaného pre svojej ústa „Satchmo“, uplynie dnes (6. júla) 50 rokov.

Louis Daniel Armstrong sa narodil 4. augusta 1901 v New Orleans. S týmto dátumom narodenia prišiel v roku 1980 hudobný historik Tad Jones, ktorý objavil v kostole Sacred Heart of Jesus v New Orleans záznam o krste slávneho hudobníka. Na zázname sa uvádza tento dátum, ale Armstrong po celý život tvrdil, že sa narodil 4. júla 1900, pričom 4. júl sa v Spojených štátoch amerických (USA) pripomína ako Deň nezávislosti.

Narodil v chudobných pomeroch, otec rodinu opustil ešte pred jeho narodením a matka pracovala ako slúžka, ale údajne si privyrábala aj prostitúciou. Výchovu budúceho kráľa džezu a jeho sestry často nechávala na pleciach svojej svokry. Armstrong vyrastal na uliciach New Orleans, kde sa od malička stretával s hudbou. Túžil hrať na nejaký hudobný nástroj, ale finančná situácia rodiny to nedovoľovala. Paradoxne mu pomohol pobyt v ústave pre mladistvých, kde sa ako 12-ročný ocitol pre streľbu z pištole počas silvestrovskej noci.

V polepšovni sa naučil hrať na kornete a trúbke a po prepustení si privyrábal hraním na pohreboch, rodinných oslavách či v miestnych lokáloch. Prvý nástroj - kornet – si kúpil za peniaze, ktoré mu dala rodina litovských židovských prisťahovalcov. Na znak vďaky nosil do konca života prívesok s Dávidovou hviezdou. Jeho veľkým vzorom bol Joe King Oliver, vďaka ktorému si rozširoval vlastný repertoár.

Ako 18-ročný sa stal členom orchestra Kid Ory's Brown Skinned Babies, odkiaľ prešiel do formácie Tuxedo Brass Band. V roku 1922 začal pôsobiť v Chicagu v orchestri svojho vzoru King Oliver's Creole Jaz Band. Prvé sólo na trúbke nahral práve s týmto orchestrom 31. marca 1923 v skladbe Chimes Blues.

V roku 1924 odišiel do New Yorku, kde prijal angažmán v orchestri Fletchera Hendersona, v ktorom začal už viac hrávať na trúbku. O rok neskôr sa vrátil do Chicaga, kde založil vlastnú kapelu Hot Five, ktorá sa po rozšírení o ďalších členov premenovala Hot Seven. S kapelou nahral viacero štúdiových albumov, z ktorých skladby ako Heebie Jeebies, West End Blues, Weather Bird, Cornet Chop Suey či Sweet Papa sa stali džezové klasiky. V roku 1926 definitívne prešiel od kornetu k trúbke.

Od roku 1930 žil v New Yorku, kde pôsobil ako sólový hráč v orchestroch, ktoré viedli Carroll Dickerson, Zilmer Randolph, alebo Luis Carl Russell. V roku 1932 sa prvýkrát objavil v Európe, keď vystúpil v Londýne. Odvtedy absolvoval niekoľko európskych turné a v roku 1965 potešil fanúšikov v Československu koncertom v pražskej Lucerne.

Okrem hraniu na trúbke sa venoval tiež spevu a jeho originálny spevácky prejav neunikol pozornosti divadiel a a hollywoodskych ateliérov. Zahral si v muzikáloch na Broadwayi, ale aj vo viacerých filmoch, medzi nimi i v slávnej snímke Hello Dolly s Barbrou Streisandovou z roku 1969, ktorú režíroval Gene Kelly.

Medzi najúspešnejšie piesne v jeho podaní patrili Mack The Knife, Skokiaan, Blueberry Hill, Down By The Riverside, samozrejme Hello Dolly a asi najväčší hit What A Wonderful World. Režisér Barry Levinson použil túto skladbu v Armstrongovom podaní vo filme Good Morning Vietnam (Dobré ráno, Vietnam, 1987).

Počas 50-ročného pôsobenia si Armstrong udržiaval výnimočnú pozornosť publika aj odborníkov. Jeho diskografia je veľmi obsiahla, počet albumov a kompilácií sa blíži k trom stovkám. Venovaných mu bolo mnoho filmových a televíznych dokumentov.

Louis Armstrong, legendárny džezový hudobník, spevák a skladateľ, ktorý bol štyrikrát ženatý, zomrel 6. júla 1971 v New Yorku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Operný spevák Peter Dvorský, Pavarotti zo Slovenska, sa dožíva 70 rokov

Operný spevák Peter Dvorský, Pavarotti zo Slovenska, sa dožíva 70 rokov

VČERA - 6:54Kultúra

Jeden zo svetovo najznámejších slovenských operných spevákov – tenorista Peter Dvorský sa v sobotu 25. septembra dožíva 70 rokov.

Český pesničkár Jan Nedvěd slávi 75. narodeniny

Český pesničkár Jan Nedvěd slávi 75. narodeniny

6:52 24.09.2021Kultúra

Skladateľ, spevák a všestranný hudobník Jan Nedvěd oslávi v piatok 24. septembra svoje 75. narodeniny.

Na Bratislavských jazzových dňoch sa predstavia svetové hviezdy

Na Bratislavských jazzových dňoch sa predstavia svetové hviezdy

8:10 23.09.2021Kultúra

Mike Stern s Billom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist budú headlinermi tohtoročných Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa, ktoré sa uskutočnia od 22. do 24. októbra v bratislavskej Refinery Gallery.

Český básnik Jaroslav Seifert, nositeľ Nobelovej ceny, sa narodil pred 120 rokmi

Český básnik Jaroslav Seifert, nositeľ Nobelovej ceny, sa narodil pred 120 rokmi

7:39 23.09.2021Kultúra

Od narodenia Jaroslava Seiferta, zatiaľ jediného českého laureáta Nobelovej ceny za literatúru (1984), uplynie vo štvrtok 23. septembra 120 rokov.

Zomrel Willie Garson, hviezda zo seriálu Sex v meste

Zomrel Willie Garson, hviezda zo seriálu Sex v meste

9:18 22.09.2021Kultúra

Príčina hercovej smrti nebola zverejnená.