• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.9.2021Meniny má Cyprián
16°Bratislava

5 otázok, ktoré by ste sa mali opýtať lekárnika pri každom novom recepte

  • 21:11 05.07.2021
  • Bratislava
5 otázok, ktoré by ste sa mali opýtať lekárnika pri každom novom recepte

Lekárnik je vo väčšine prípadov rovnako skúsený ako lekár. Využite to a opýtajte sa ho čo najviac.

Vysoký tlak, cukrovka alebo alergia – mnohí Slováci pravidelne užívajú lieky na liečbu alebo zmiernenie príznakov chronických ochorení. Výber liekov, ktoré čo najlepšie dopĺňajú životný štýl každej osoby, je pritom veľmi dôležitý, pretože môže priniesť vyššiu efektívnosť a menej vedľajších príznakov.

Odborný lekár sa pri predpisovaní liekov často nezaujíma o možný výskyt ďalších diagnóz alebo sa na ne zabudne opýtať. Pohotový lekárnik ale pacientovi vždy pripomenie, za akých podmienok sa predpísané lieky môžu a nesmú užívať.

Predtým, ako si z lekárne odnesiete nové liečivo, nezabudnite sa opýtať 5 základných otázok, ktoré vo vašom rozhovore s lekárnikom predtým nemuseli zaznieť.

1. Môžem tieto lieky užívať popri vitamínoch a doplnkoch?

Pri výbere nového liečiva je potrebné brať do úvahy a spomenúť všetky ďalšie lieky, ktoré už užívate, pričom netreba zabudnúť na doplnky aj lieky bez predpisu. Mohlo by sa totiž stať, že nové lieky obsahujú látky, ktoré sa neznesú so zložením doplnkov, a tak by mohli vyvolať krátkodobé či dlhodobé negatívne následky.

2. Beriem niekoľko liekov naraz. Čo potrebujem vedieť?

Lekárnik vám nikdy neposkytne dostatok informácií o novom lieku, ak ho neinformujete o všetkých tých, ktoré už užívate. Ak vám to sám neoznámi, informujte ho o ostatných liekoch, ktoré by mohli vyvolať protichodné účinky alebo vzájomne si oslabiť efektívnosť.

3. Budem z tohto lieku malátny/malátna?

Je dôležité vedieť, či sa po užití nového lieku môžete cítiť slabo alebo malátne. Slabosti po užití lieku môžu pociťovať najmä starší pacienti, ktorí počas noci často vstávajú z postele. Slabosť môže tiež narušiť vykonávanie bežných činností, ako je šoférovanie alebo fyzická práca. Poraďte sa s lekárnikom, ako si s týmto príznakom čo najbezpečnejšie poradiť.

4. Niekedy zabudnem užiť lieky. Ako to napraviť?

Lekárnik nie je len odborník na medicínu. Keďže sa stretáva s rôznymi druhmi pacientov, určite vie poradiť aj množstvo metód, ktoré im pomáhajú spomenúť si na užívanie liekov. Ak patríte k zábudlivcom, môžu vám pomôcť napríklad aplikácie v mobile, liekové dávkovače alebo iné alternatívy.

5. Neexistuje lacnejší variant?

Najmä pacienti so zriedkavými ochoreniami určite vedia, ako veľmi sa môže liečba na Slovensku predražiť. Ak si môžete vybrať z rôznych variantov lieku s totožným účinkom, siahnite po tom lacnejšom – možno vám ho bez vyzvania odporučí aj samotný lekárnik.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

VČERA - 20:39Zdravie

Pri pacientoch, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, sú rozhodujúce prvé sekundy. S celkovou liečbou sa však oplatí počkať.

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

VČERA - 19:36Zdravie

Deti žijúce v jednej domácnosti s niekým s depresiou majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť na podobné problémy.

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

VČERA - 18:27Zdravie

Zbavte sa obáv z rakoviny a iných ochorení, ku ktorým prispieva konzumácia červeného mäsa. Tieto drobné úpravy ich jednoznačne zmiernia.

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

VČERA - 14:15Zdravie

K porážke dochádza v momente, keď sa oslabí alebo preruší prítok okysličenej krvi do mozgu. K vzniku tohto život ohrozujúceho stavu môže prispieť aj inak zdravý návyk.

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

VČERA - 8:11Zdravie

Pitie tejto zeleninovej šťavy dokáže výraze znížiť krvný tlak.