• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.10.2021Meniny má Hedviga
Bratislava

Britská vláda sa ospravedlnila po tom, ako sa tajné spisy našli na zastávke

  • 6:01 29.06.2021
  • Londýn
Britská vláda sa ospravedlnila po tom, ako sa tajné spisy našli na zastávke

Britské ministerstvo obrany sa v pondelok ospravedlnilo za stratu prísne tajných dokumentov obsahujúcich aj detaily o pohyboch britského vojenského plavidla HMS Defender, ktoré sa našli minulý týždeň na autobusovej zastávke.

Štátny tajomník ministerstva obrany Jeremy Quin povedal parlamentu, že vláda „hlboko ľutuje“ tento lapsus, z ktorého obvinil nemenovaného vyššie postaveného predstaviteľa tohto rezortu, informovala agentúra AFP.

Quin povedal britským poslancom, že dokumenty sa vrátili na ministerstvo.

Zmienený zamestnanec rezortu, ktorý ich stratil, incident nahlásil minulý týždeň a ministerstvo následne spustilo vyšetrovanie.

Zamestnanec teraz podľa Quina prišiel dočasne - až do ukončenia vyšetrovania - o prístup k akýmkoľvek dôverným informáciám.

Quin dodal, že všetko naznačuje, že išlo „o chybu tohto jednotlivca“.

Tajné dokumenty britského ministerstva obrany sa našli minulý týždeň pri autobusovej zastávke v grófstve Kent na juhovýchode Anglicka.

Približne 50 strán premočených spisov objavila nemenovaná osoba, ktorá kontaktovala spravodajskú stanicu BBC. Stanica v nedeľu informovala, že medzi dokumentmi boli aj informácie zaoberajúce sa možnou ruskou reakcii na operácie britského torpédoborca pri pobreží Krymského polostrova z minulej stredy, po ktorom ruská strana údajne vypálila varovné výstrely.

Rusko minulú stredu informovalo, že jedna z jeho vojenských lodí vypálila varovné výstrely smerom k britskému torpédoborcu, aby ho vyhnala z oblasti neďaleko Sevastopola. Británia tento popis situácie poprela a trvala na tom, že na jej loď sa nestrieľalo a plavila sa v ukrajinských vodách.

Ďalšie z nájdených tajných dokumentov obsahovali plány o možnom pokračovaní britskej vojenskej prítomnosti v Afganistane po ukončení tamojšej vojenskej misie NATO.

Quin uviedol, že britskí spojenci vrátane Spojených štátov boli o strate týchto dokumentov informovaní. Dodal však, že nič nenaznačuje, že pri incidente došlo k ohrozeniu bezpečnosti jednotiek NATO.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na ostrove La Palma pre sopečný popol zrušili lety až do nedele

Na ostrove La Palma pre sopečný popol zrušili lety až do nedele

DNES - 6:27Zahraničné

Na španielskom ostrove La Palma, kde sa pred mesiacom začala erupcia sopky La Cumbre Vieja, museli v sobotu - pre oblak sopečného popola v ovzduší - zrušiť väčšinu letov z miestneho letiska.

Británia: Stovky ľudí so sviecami vzdali hold zavraždenému poslancovi

Británia: Stovky ľudí so sviecami vzdali hold zavraždenému poslancovi

DNES - 5:56Zahraničné

Stovky ľudí so sviecami a lampiónmi v rukách sa v sobotu večer zúčastnili na pietnej spomienke na zavraždeného poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa.

Tisíce ľudí protestovali v Ríme proti fašizmu

Tisíce ľudí protestovali v Ríme proti fašizmu

VČERA - 17:51Zahraničné

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu zišli v Ríme na zhromaždení zvolanom odborármi na protest proti nárastu fašizmu v krajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Merkelová na svojej poslednej návšteve Turecka prisľúbila kontinuitu vo vzťahoch

Merkelová na svojej poslednej návšteve Turecka prisľúbila kontinuitu vo vzťahoch

VČERA - 17:39Zahraničné

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prisľúbila na sobotnej návšteve Turecka, kde sa stretla s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, kontinuitu vo vzájomných vzťahoch Berlína a Ankary.

Schallenberg chce zostať kancelárom až do ďalších volieb

Schallenberg chce zostať kancelárom až do ďalších volieb

VČERA - 16:34Zahraničné

Nový rakúsky kancelár Alexander Schallenberg vyhlásil, že v tejto funkcii chce zostať až do ďalších parlamentných volieb naplánovaných na rok 2024.