• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.9.2021Meniny má Cyprián
16°Bratislava

Pupočníková krv môže pomôcť aj pri COVID-19

  • 19:35 27.06.2021
  • Jakarta
Pupočníková krv môže pomôcť aj pri COVID-19

Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi zdvojnásobujú šance na prežitie u pacientov s COVID-19.

Aj keď je ich použitie niekedy kontroverzné, vedci kmeňové bunky často považujú za potenciálny zázračný liek na mnohé ochorenia. Nová klinická štúdia teraz zistila, že kmeňové bunky z pupočníkovej krvi dieťaťa môžu znížiť riziko úmrtia na COVID-19.

Vedci v Indonézii tvrdia, že liečba odvodená od nezmenených verzií týchto kmeňových buniek významne zlepšuje mieru prežitia u pacientov s koronavírusom, ktorí už sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Štúdia publikovaná v akademickom žurnále STEM CELLS Translational Medicine odhalila, že liečba viac ako zdvojnásobila mieru prežitia u pacientov s COVID-19, ktorí potrebovali intubáciu. U osôb s chronickými stavmi, ako je cukrovka, hypertenzia alebo ochorenie obličiek, sa zvýšila šanca na prežitie závažnej infekcie COVID-19 viac ako štvornásobne.

V štúdii bolo 40 dospelých pacientov pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu na jednotke intenzívnej starostlivosti. Boli im podané infúzie s kmeňovými bunkami pochádzajúcimi zo spojivového tkaniva ľudskej pupočnej šnúry. Polovica pacientov v kontrolnej skupine dostala infúzie, v ktorých neboli kmeňové bunky.

Výsledky ukazujú, že miera prežitia sa u pacientov liečených kmeňovými bunkami zvýšila 2,5-krát. U pacientov s už existujúcim zdravotným problémom, kvôli ktorým patrili medzi vysoko rizikové prípady, bola miera prežitia vyššia až 4,5-násobne. Vedci navyše tvrdia, že infúzie kmeňových buniek nespôsobovali žiadne život ohrozujúce komplikácie ani alergické reakcie.

Kmeňové bunky tlmia „cytokínovú búrku“

Autori štúdie poznamenávajú, že predchádzajúce štúdie zistili, že bunky z pupočníkovej krvi môžu pomôcť pacientom prežiť a rýchlejšie sa zotaviť z COVID-19. Nový výskum ich však ako prvý otestoval na pacientoch, ktorí už sú na umelej pľúcnej ventilácii v dôsledku pneumónie vyvolanej COVID-19. Štúdia taktiež nevyužíva žiadne geneticky manipulované kmeňové bunky, čo je podľa autorov štúdie zásadný rozdiel.

"Na rozdiel od iných štúdií naša štúdia používala kmeňové bunky získané prostredníctvom explantátov zo skutočného tkaniva pupočnej šnúry a nemanipulovali sme s nimi tak, aby sme vylúčili ACE2, bunkový proteín považovaný za vstupný bod pre COVID-19," uviedol Ismail Hadisoebroto Dilogo.

V priebehu pandémie vedci zistili, že jedným z hlavných faktorov akútnej respiračnej poruchy je takzvaná „cytokínová búrka“. Táto reakcia na COVID-19 spôsobuje, že ľudský imunitný systém zaplavuje telo zápalovými bielkovinami.

Nová nádej pre kriticky chorých pacientov s COVID-19

Veľa sa diskutovalo o tom, aká prospešná je intubácia pre pacientov s koronavírusmi. Niektoré štúdie dokonca tvrdili, že napojenie pacienta na ventiláciu počas pandémie je takmer rozsudok smrti. Stále však neexistuje žiadny liek na túto chorobu a autori štúdie tvrdia, že je dôležité nájsť liečbu, ktorá dokáže zachrániť najťažšie prípady.

„Aj keď sa naša štúdia zamerala na malý počet pacientov, myslíme si, že táto experimentálna liečba by mohla potenciálne viesť k účinnej liečbe pre pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti s COVID-19, ktorí nereagujú na konvenčnú podpornú liečbu,“ dodáva Dilogo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

16:31 23.09.2021Veda

Slovenský katolícky kňaz a salezián Anton Srholec má svoje miesto aj medzi planétkami.

Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

7:16 11.09.2021Veda

Robotickému vozidlu Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa podarilo získať v poradí druhú vzorku hornín z povrchu Marsu.

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

9:54 10.09.2021Veda

Ruskí kozmonauti vo štvrtok počas výstupu do otvoreného vesmíru vykonali ďalšie práce na ruskom module Nauka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

6:01 07.09.2021Veda

Plávajúci kozmodróm v Severnom mori plánujú vybudovať štyria európski výrobcovia vesmírnych rakiet - dvaja z Nemecka a po jednom z Holandska a Británie.

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

20:57 03.09.2021Veda

Nákaza novým koronavírusom má pretrvávajúce účinky aj na malé deti.