• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Riziko nákazy novým koronavírusom súvisí s vašimi génmi

  • 20:32 22.06.2021
  • New York
Riziko nákazy novým koronavírusom súvisí s vašimi génmi

Vedci identifikovali, ktoré gény zvyšujú pravdepodobnosť nákazy COVID-19.

Dôvod, prečo sa niektorí ľudia nakazia novým koronavírusom a iní nie, môže spočívať v génoch. Kanadskí vedci tvrdia, že identifikovali gény, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť pozitívneho testu na infekciu COVID-19.

Tím vedcov z University of British Columbia zistil, že určité genetické markery v krvi pacienta ho robia náchylnejším na infekciu. Vedci získali údaje od pacientov s pozitívnym testom na SARS-CoV-2. Potom tieto vzorky analyzovali a porovnali s neinfikovanými jedincami. Vedci konkrétne sledovali gény v pľúcach a krvnom tkanive pacienta.

Tím použil dve metódy - integračnú genomiku (IG) a proteomiku - na identifikáciu génov, ktoré sú zodpovedné za zvýšenie pravdepodobnosti infekcie. IG je technika, ktorá identifikuje, ktoré gény majú vplyv na určité biologické procesy, ako je napríklad vznik choroby. Proteomika robí to isté s bielkovinami.

Odhalenie genetických vinníkov pandémie

Aj keď sú tieto metódy zložité, je možné ich vykonať rýchlo, čo umožňuje vedcom uprednostniť gény, ktoré stoja za preskúmanie. Bolo zistené, že gény zodpovedné za reakciu imunitného systému na COVID tiež určujú, či je človek na ochorenie náchylnejší.

Pri špecifickom pohľade na gény v krvných proteínoch sa vedcom podarilo postúpiť o krok ďalej a konkrétnejšie identifikovať zodpovedné gény. Vedúca výskumu Ana Hernandez Cordero uviedla:

"Využitím sily genomických informácií sme identifikovali gény, ktoré súvisia s COVID-19. Najmä sme zistili, že ABO gén je významným rizikovým faktorom pre COVID-19. Za osobitnú pozornosť stojí vzťah medzi krvnou skupinou a rizikom COVID-19. Ukázali sme, že vzťah nie je iba asociačný, ale aj príčinný.“

Autori štúdie objavili množstvo ďalších genetických variantov, ktoré významne zvyšujú riziko nákazy COVID-19. Patria sem SLC6A20, ERMP1, FCER1G a CA11. Niektoré z nich súvisia aj s inými respiračnými ochoreniami. Cordero dodala:

„Náš výskum pokročil od doby, keď sme vykonali túto analýzu. Teraz sme identifikovali ešte zaujímavejších kandidátov na COVID-19, ako sú IL10RB, IFNAR2 a OAS1. Tieto gény boli spojené s ťažkým COVID-19. Ich úloha v imunitnej reakcii na vírusové infekcie a množiace sa dôkazy naznačujú, že je potrebné ďalej skúmať týchto kandidátov a ich úlohu v COVID-19.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, conference.thoracic.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Unikla šokujúca správa o delta variante nového koronavírusu

Unikla šokujúca správa o delta variante nového koronavírusu

22:05 30.07.2021Veda

Interný dokument CDC uvádza, že s delta variantom sa vojna zmenila.

Vedci po prvý raz pozorovali svetlo pochádzajúce spoza čiernej diery

Vedci po prvý raz pozorovali svetlo pochádzajúce spoza čiernej diery

6:05 30.07.2021Veda

Americkí astronómovia objavili ďalší dôkaz potvrdzujúci Einsteinovu teóriu relativity - žiarenie pochádzajúce spoza čiernej diery. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Vesmírnu misiu k mesiacu Jupitera zabezpečí spoločnosť SpaceX

Vesmírnu misiu k mesiacu Jupitera zabezpečí spoločnosť SpaceX

6:09 24.07.2021Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok oznámil, že si zvolil spoločnosť SpaceX pre realizáciu plánovanej misie na Európu, mesiac planéty Jupiter.

Variant delta má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako alfa, potvrdzuje štúdia z Číny

Variant delta má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako alfa, potvrdzuje štúdia z Číny

15:38 22.07.2021Veda

Keďže má delta až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož oproti pôvodnému variantu, je tento variant omnoho nákazlivejší.

Protilátky voči koronavírusu pretrvávajú najmenej 9 mesiacov po infekcii

Protilátky voči koronavírusu pretrvávajú najmenej 9 mesiacov po infekcii

6:40 20.07.2021Veda

Protilátky voči koronavírusu zostávajú v tele "najmenej" deväť mesiacov po infekcii, vyplýva zo štúdie vypracovanej londýnskou univerzitou Imperial College a univerzitou v talianskej Padove.