• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.9.2021Meniny má Edita
17°Bratislava

Riziko nákazy novým koronavírusom súvisí s vašimi génmi

  • 20:32 22.06.2021
  • New York
Riziko nákazy novým koronavírusom súvisí s vašimi génmi

Vedci identifikovali, ktoré gény zvyšujú pravdepodobnosť nákazy COVID-19.

Dôvod, prečo sa niektorí ľudia nakazia novým koronavírusom a iní nie, môže spočívať v génoch. Kanadskí vedci tvrdia, že identifikovali gény, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť pozitívneho testu na infekciu COVID-19.

Tím vedcov z University of British Columbia zistil, že určité genetické markery v krvi pacienta ho robia náchylnejším na infekciu. Vedci získali údaje od pacientov s pozitívnym testom na SARS-CoV-2. Potom tieto vzorky analyzovali a porovnali s neinfikovanými jedincami. Vedci konkrétne sledovali gény v pľúcach a krvnom tkanive pacienta.

Tím použil dve metódy - integračnú genomiku (IG) a proteomiku - na identifikáciu génov, ktoré sú zodpovedné za zvýšenie pravdepodobnosti infekcie. IG je technika, ktorá identifikuje, ktoré gény majú vplyv na určité biologické procesy, ako je napríklad vznik choroby. Proteomika robí to isté s bielkovinami.

Odhalenie genetických vinníkov pandémie

Aj keď sú tieto metódy zložité, je možné ich vykonať rýchlo, čo umožňuje vedcom uprednostniť gény, ktoré stoja za preskúmanie. Bolo zistené, že gény zodpovedné za reakciu imunitného systému na COVID tiež určujú, či je človek na ochorenie náchylnejší.

Pri špecifickom pohľade na gény v krvných proteínoch sa vedcom podarilo postúpiť o krok ďalej a konkrétnejšie identifikovať zodpovedné gény. Vedúca výskumu Ana Hernandez Cordero uviedla:

"Využitím sily genomických informácií sme identifikovali gény, ktoré súvisia s COVID-19. Najmä sme zistili, že ABO gén je významným rizikovým faktorom pre COVID-19. Za osobitnú pozornosť stojí vzťah medzi krvnou skupinou a rizikom COVID-19. Ukázali sme, že vzťah nie je iba asociačný, ale aj príčinný.“

Autori štúdie objavili množstvo ďalších genetických variantov, ktoré významne zvyšujú riziko nákazy COVID-19. Patria sem SLC6A20, ERMP1, FCER1G a CA11. Niektoré z nich súvisia aj s inými respiračnými ochoreniami. Cordero dodala:

„Náš výskum pokročil od doby, keď sme vykonali túto analýzu. Teraz sme identifikovali ešte zaujímavejších kandidátov na COVID-19, ako sú IL10RB, IFNAR2 a OAS1. Tieto gény boli spojené s ťažkým COVID-19. Ich úloha v imunitnej reakcii na vírusové infekcie a množiace sa dôkazy naznačujú, že je potrebné ďalej skúmať týchto kandidátov a ich úlohu v COVID-19.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, conference.thoracic.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

16:31 23.09.2021Veda

Slovenský katolícky kňaz a salezián Anton Srholec má svoje miesto aj medzi planétkami.

Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

7:16 11.09.2021Veda

Robotickému vozidlu Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa podarilo získať v poradí druhú vzorku hornín z povrchu Marsu.

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

9:54 10.09.2021Veda

Ruskí kozmonauti vo štvrtok počas výstupu do otvoreného vesmíru vykonali ďalšie práce na ruskom module Nauka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

6:01 07.09.2021Veda

Plávajúci kozmodróm v Severnom mori plánujú vybudovať štyria európski výrobcovia vesmírnych rakiet - dvaja z Nemecka a po jednom z Holandska a Británie.

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

20:57 03.09.2021Veda

Nákaza novým koronavírusom má pretrvávajúce účinky aj na malé deti.