• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Lekári hovoria o novom príznaku variantu delta, postihuje ďalší zmysel

  • 19:37 16.06.2021
  • Londýn
Lekári hovoria o novom príznaku variantu delta, postihuje ďalší zmysel

Variant delta nového koronavírusu sa prvýkrát objavil v Indii. Podľa vedcov je asi o 60 percent nákazlivejší oproti iným verziám vírusu. Lekári už hovoria o ďalších príznakoch.

Variant delta nového koronavírusu, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii, v súčasnosti zapríčiňuje vyše 90 percent nových prípadov ochorenia COVID-19 vo Veľkej Británii. Vedci pritom hovoria, že je asi o 60 percent nákazlivejší a odolnejší voči vakcínam oproti variantu alfa, ktorý bol predtým označovaný ako britská mutácia.

Prevalencia variantu delta v Spojenom kráľovstve už prinútila vládu k posunutiu plánovaného uvoľnenia opatrení o štyri týždne.

Zdravotníci dodnes označujú za hlavné príznaky ochorenia COVID-19 vysokú telesnú teplotu, neutíchajúci kašeľ a oslabenie chute a čuchu. Ide teda o príznaky podobné chrípke, pričom pacienti sa môžu v ojedinelých prípadoch stretnúť aj s bolesťou brucha a tráviacimi ťažkosťami, bolesťou hlavy, vyrážkou a slabosťou.

Keďže vírus SARS-CoV-2 stále mutuje, vo svete vznikajú stále nové varianty, ktoré so sebou v niektorých prípadoch prinášajú aj zmeny v príznakoch ochorenia COVID-19. Platí to aj pre variant delta, ktorý je podľa vedcov príznačný tým, že mnohí nakazení pacienti pociťujú problémy so sluchom.

Na nové príznaky variantu delta sa pozrela texaská profesorka Colleen Le Prellová. Tá v štúdii vysvetľuje, že u pacientov postihnutých týmto variantom sa neraz vyskytujú poruchy sluchu a rovnováhy a v niektorých prípadoch aj pretrvávajúci tinitus.

Pod pojmom tinitus sa vo svete medicíny skrýva počutie zvukov, ktoré nepochádzajú z okolia. Pacienti sa najčastejšie stretávajú s pískaním alebo hučaním v ušiach. Tento príznak sa v prípade delta variantu podľa Le Prellovej najčastejšie vyskytuje u pacientov, ktorí už pred nakazením trpeli poruchami sluchu.

Vírus podľa výskumu spôsobuje zápal, ktorý poškodzuje dráhy centrálnej nervovej sústavy, ktoré ovplyvňujú našu schopnosť počuť a udržiavať rovnováhu. Vznik týchto príznakov môže byť častejší aj u tých, ktorí sú v dôsledku pandémie a karantény vystavení vyššej miere stresu.

„So zvýšeným výskytom tinitu súvisí osamelosť, poruchy spánku, úzkosť, depresia, podráždenosť a finančné ťažkosti spôsobené pandémiou,“ hovorí Le Prellová. „Inak povedané, pacienti, ktorí prežívajú vyššiu mieru stresu, sa stretávajú s vážnejšími následkami tinitu ako pred pandémiou.“

Jednou z príčin vzniku tinitu u nakazených pacientov môžu byť aj liečivá na zmiernenie príznakov koronavírusu, a to zvlášť chlorochín a hydrochlorochín. Užívanie týchto liekov by mali zvážiť predovšetkým pacienti s poškodenými obličkami.

„Ak obličky nefungujú správne, telo nedokáže metabolizovať a odstrániť liečivo dostatočne rýchlo, a tak sa zvyšuje koncentrácia preparátu v tele a zároveň narastá riziko vedľajších účinkov,“ hovorí Le Prellová, podľa ktorej sa oslabená funkcia obličiek často prejavuje u starších pacientov. Môže ju spôsobiť aj samotné ochorenie COVID-19.

Variant delta nového koronavírusu sa vo všeobecnosti prejavuje inými príznakmi ako sú tie, ktoré sa tradične pripisujú ochoreniu COVID-19. Napríklad k výskytu horúčky a kašľa u nakazených dochádza len málokedy. Pri variante delta sa častejšie vyskytuje bolesť hlavy, zápal prinosových dutín a bolesť hrdla.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Unikla šokujúca správa o delta variante nového koronavírusu

Unikla šokujúca správa o delta variante nového koronavírusu

22:05 30.07.2021Veda

Interný dokument CDC uvádza, že s delta variantom sa vojna zmenila.

Vedci po prvý raz pozorovali svetlo pochádzajúce spoza čiernej diery

Vedci po prvý raz pozorovali svetlo pochádzajúce spoza čiernej diery

6:05 30.07.2021Veda

Americkí astronómovia objavili ďalší dôkaz potvrdzujúci Einsteinovu teóriu relativity - žiarenie pochádzajúce spoza čiernej diery. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Vesmírnu misiu k mesiacu Jupitera zabezpečí spoločnosť SpaceX

Vesmírnu misiu k mesiacu Jupitera zabezpečí spoločnosť SpaceX

6:09 24.07.2021Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok oznámil, že si zvolil spoločnosť SpaceX pre realizáciu plánovanej misie na Európu, mesiac planéty Jupiter.

Variant delta má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako alfa, potvrdzuje štúdia z Číny

Variant delta má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako alfa, potvrdzuje štúdia z Číny

15:38 22.07.2021Veda

Keďže má delta až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož oproti pôvodnému variantu, je tento variant omnoho nákazlivejší.

Protilátky voči koronavírusu pretrvávajú najmenej 9 mesiacov po infekcii

Protilátky voči koronavírusu pretrvávajú najmenej 9 mesiacov po infekcii

6:40 20.07.2021Veda

Protilátky voči koronavírusu zostávajú v tele "najmenej" deväť mesiacov po infekcii, vyplýva zo štúdie vypracovanej londýnskou univerzitou Imperial College a univerzitou v talianskej Padove.