• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.9.2021Meniny má Cyprián
16°Bratislava

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho "vnútornou záležitosťou"

  • 6:15 14.06.2021
  • Jeruzalem/Gaza
Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho

Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť". Informovala o tom agentúra AP.

Abbásov hovorca Nabíl abú Rudajná uviedol, že Palestínčania zotrvávajú vo svojom postoji „podpory medzinárodnej legitímnosti a dvojštátového riešenia vytvorením nezávislého palestínskeho štátu v hraniciach z roku 1967, s východným Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom“.

Novú izraelskú vládu vytvorilo široké spektrum strán, zahŕňajúce stúpencov tvrdej línie i umiernenejších zástancov tzv. dvojštátového rieštenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Členovia novej vlády však uviedli, že tejto otázke, ktorá medzi nimi môže vyvolávať spory, sa zatiaľ nebudú venovať.

Radikálne palestínske hnutie Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, v nedeľu ešte pred schválením novej izraelskej vlády v parlamente ohlásilo konfrontačný postoj. Hovorca Hamasu Fawzí Barhúm vyhlásil, že každá vláda Izraela je „osadnícky okupantský orgán, ktorému je potrebné brániť sa všetkými formami odporu, predovšetkým ozbrojeným odporom“.

Hamas a Izrael viedli minulý mesiac 11-dňovú vojnu – štvrtú, odkedy toto militantné hnutie v roku 2007 po spore s konkurenčnou Palestínskou samosprávou v Prejordánsku ovládlo pásmo Gazy. Napriek nepriateľstvu vedú obe strany nepriame rozhovory zamerané na posilnenie prímeria. Barhúm povedal, že „konanie tejto vlády v teréne určí, ako k nej budeme my pristupovať v teréne“.

Islamská strana Zjednotená arabská kandidátka (Raam), ktorá ako prvá arabská strana v izraelskom parlamente vstúpila do vládnej koalície, medzitým avizovala, že v nej bude presadzovať záujmy palestínskych občanov Izraela.

Šéf strany Mansúr Abbás podľa AP v nedeľu povedal, že Raam robí veľkú obetu v záujme svojich voličov a bude sa usilovať o „pokročenie v dialógu, ktorý prinesie lepšie, nové a zásadové vzťahy všetkým občanom štátu: Židom a Arabom“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Taiwan rozsvietil na mrakodrape poďakovanie SR za dodávku vakcín proti covidu

Taiwan rozsvietil na mrakodrape poďakovanie SR za dodávku vakcín proti covidu

VČERA - 20:28Zahraničné

Na budove mrakodrapu Tchaj-pej 101 v hlavnom meste Taiwanu sa v sobotu rozsvietilo poďakovanie Slovensku za dodávku 160.000 dávok vakcín proti koronavírusu.

Scholz sa vidí ako budúci kancelár, Laschet je s výsledkami nespokojný

Scholz sa vidí ako budúci kancelár, Laschet je s výsledkami nespokojný

VČERA - 19:53Zahraničné

Kandidát na post nemeckého kancelára z CDU Armin Laschet v reakcii na exit polly po nedeľňajších parlamentných voľbách vyhlásil, že s výsledkami nie je možné byť spokojný.

SPD tvrdí, že získala mandát na vládnutie, CDU je z výsledkov sklamaná

SPD tvrdí, že získala mandát na vládnutie, CDU je z výsledkov sklamaná

VČERA - 19:09Zahraničné

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) má jasný "mandát na vládnutie".

Nemecké voľby: Na prvom mieste sú podľa exit pollov CDU a SPD

Nemecké voľby: Na prvom mieste sú podľa exit pollov CDU a SPD

VČERA - 18:26Zahraničné

Nedeľňajšie parlamentné voľby v Nemecku sa podľa výsledkov exit pollov televízie ARD skončili nerozhodne.

Svoj hlas vo voľbách v Nemecku odovzdali všetci hlavní kandidáti na kancelára

Svoj hlas vo voľbách v Nemecku odovzdali všetci hlavní kandidáti na kancelára

VČERA - 16:01Zahraničné

Svoj hlas v parlamentných voľbách v Nemecku v nedeľu už odovzdali všetci hlavní kandidáti na post budúceho kancelára.