• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho "vnútornou záležitosťou"

  • 6:15 14.06.2021
  • Jeruzalem/Gaza
Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho

Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť". Informovala o tom agentúra AP.

Abbásov hovorca Nabíl abú Rudajná uviedol, že Palestínčania zotrvávajú vo svojom postoji „podpory medzinárodnej legitímnosti a dvojštátového riešenia vytvorením nezávislého palestínskeho štátu v hraniciach z roku 1967, s východným Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom“.

Novú izraelskú vládu vytvorilo široké spektrum strán, zahŕňajúce stúpencov tvrdej línie i umiernenejších zástancov tzv. dvojštátového rieštenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Členovia novej vlády však uviedli, že tejto otázke, ktorá medzi nimi môže vyvolávať spory, sa zatiaľ nebudú venovať.

Radikálne palestínske hnutie Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, v nedeľu ešte pred schválením novej izraelskej vlády v parlamente ohlásilo konfrontačný postoj. Hovorca Hamasu Fawzí Barhúm vyhlásil, že každá vláda Izraela je „osadnícky okupantský orgán, ktorému je potrebné brániť sa všetkými formami odporu, predovšetkým ozbrojeným odporom“.

Hamas a Izrael viedli minulý mesiac 11-dňovú vojnu – štvrtú, odkedy toto militantné hnutie v roku 2007 po spore s konkurenčnou Palestínskou samosprávou v Prejordánsku ovládlo pásmo Gazy. Napriek nepriateľstvu vedú obe strany nepriame rozhovory zamerané na posilnenie prímeria. Barhúm povedal, že „konanie tejto vlády v teréne určí, ako k nej budeme my pristupovať v teréne“.

Islamská strana Zjednotená arabská kandidátka (Raam), ktorá ako prvá arabská strana v izraelskom parlamente vstúpila do vládnej koalície, medzitým avizovala, že v nej bude presadzovať záujmy palestínskych občanov Izraela.

Šéf strany Mansúr Abbás podľa AP v nedeľu povedal, že Raam robí veľkú obetu v záujme svojich voličov a bude sa usilovať o „pokročenie v dialógu, ktorý prinesie lepšie, nové a zásadové vzťahy všetkým občanom štátu: Židom a Arabom“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vietnamská vláda predĺži lockdown na juhu krajiny o dva týždne

Vietnamská vláda predĺži lockdown na juhu krajiny o dva týždne

DNES - 5:58Zahraničné

Vietnamská vláda od pondelka predĺži o ďalšie dva týždne lockdown v ekonomickej metropole Hočiminove Mesto, ako aj v ďalších 18 mestách a provinciách na juhu krajiny.

Queensland už zaviedol lockdown, trasujú kontakty

Queensland už zaviedol lockdown, trasujú kontakty

DNES - 3:48Zahraničné

Tretie najväčšie austrálske mesto, Brisbane, ako aj ďalšie časti štátu Queensland zaviedli od sobotňajšieho popoludnia trojdňový lockdown v snahe obmedziť vznikajúce ohnisko delta variantu.

V Juhoafrickej republike zabili za pol roka najmenej 249 nosorožcov

V Juhoafrickej republike zabili za pol roka najmenej 249 nosorožcov

VČERA - 21:24Zahraničné

V Juhoafrickej republike zabili pytliaci počas prvých šiestich mesiacov tohto roka najmenej 249 nosorožcov, oznámila v sobotu tamojšia ministerka životného prostredia Barbara Creecyová.

Vo Francúzsku protestovali proti covidovým pasom, zasahovala polícia

Vo Francúzsku protestovali proti covidovým pasom, zasahovala polícia

VČERA - 19:15Zahraničné

Tisíce ľudí pochodovali v sobotu francúzskou metropolou Paríž na protest proti zavedeniu tzv. covidových pasov.

V Budapešti protestovali tisíce zdravotníkov

V Budapešti protestovali tisíce zdravotníkov

VČERA - 16:36Zahraničné

Niekoľko tisíc maďarských zdravotníkov protestovalo v sobotu na budapeštianskom Námestí hrdinov proti postoju vlády premiéra Viktora Orbána.