• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Český epidemiológ popísal štyri možné scenáre ďalšieho vývoja epidémie

  • 18:36 11.06.2021
  • Praha
Český epidemiológ popísal štyri možné scenáre ďalšieho vývoja epidémie

Epidemiológ Rastislav Maďar pokladá za najpravdepodobnejšie zhoršenie epidemickej situácie. Opatrenia by sa však podľa neho nemali sprísňovať.

Ďalší vývoj epidémie koronavírusu v Česku môže prebiehať podľa štyroch scenárov, myslí si epidemiológ Rastislav Maďar. Osobne očakáva zhoršenie situácie, ale nie natoľko zásadné, aby zaťažilo nemocnice. Tento vývoj by umožnil ponechať iba mäkké opatrenia, povedal v piatok v diskusii zástupcov odboru hotelierstva a gastronómie (HoReCa) a vládnych predstaviteľov. Informácie priniesol portál Novinky.cz.

Podľa Maďara je málo pravdepodobný scenár, že nastane útlm epidémie. „Tomu neverím, takí naivní nemôžeme byť,“ povedal epidemiológ pochádzajúci zo Slovenska.

Ďalším scenárom je, že infekcia bude postihovať lokálne ohniská a kolektívy nezaočkovaných ľudí. Za predpokladu dobrej zaočkovanosti sa však koronavírus nebude šíriť plošne.

Za pomerne pravdepodobný označil Maďar scenár, že na jeseň sa zhorší epidemiologická situácia a bude stúpať reprodukčné číslo – teda údaj, koľko ďalších ľudí priemerne nakazí jeden pozitívne testovaný. V súčasnosti je v Česku dlhodobo pod hodnotou jeden, čo znamená, že epidémia slabne.

Maďar pripomenul, že epidémia je rizikovejšia v zimných obdobiach o desiatky percent.

Tento scenár počíta s tým, že by sa zhoršenie situácie neprejavovalo v nemocniciach, čiže by neboli preplnené ľuďmi s ťažkým priebehom covidu. Potom by podľa Maďara bolo možné udržať epidémiu na uzde pomocou mäkkých opatrení.

Najhorším scenárom by bolo, že by silnela epidémia a zároveň by sa to prejavilo v nemocniciach. Podľa Maďara je riziko v tom, že časť najstaršieho obyvateľstva stále nie je zaočkovaná. Ako ďalej povedal, je potrebné presvedčiť aj mladších ľudí, ktorí nevnímajú covid ako riziko, aby sa dali zaočkovať. Upozornil totiž, že napríklad v Británii klesá priemerný vek hospitalizovaných, v nemocniciach tam končia pre covid aj deti.

Ako ďalšie riziko pre vývoj epidémie označil Maďar indický variant koronavírusu, označovaný aj ako variant delta. „Od momentu zavlečenia do krajiny... má tendenciu za mesiac až dva vytlačiť britský variant,“ vyhlásil.

Pred týmto variantom sú podľa neho chránení len ľudia zaočkovaní oboma dávkami vakcíny, citovali ho Novinky.cz.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

DNES - 6:24Zahraničné

Po prvý raz za viac ako osem mesiacov hlásili zdravotné úrady v Nemecku menej než 1000 nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. V nedeľu išlo o 549 prípadov.

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho "vnútornou záležitosťou"

DNES - 6:15Zahraničné

Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť".

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

DNES - 6:14Zahraničné

Lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali dohodnúť na dôraznejšom spoločnom postoji voči čoraz dominantnejšej Číne, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred summitom Aliancie v Bruseli.

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

DNES - 6:09Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu povedal, že Spojené kráľovstvo si želá ďalšie vyšetrovanie pôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

VČERA - 20:32Zahraničné

Poslanci izraelského parlamentu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán.