• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
16°Bratislava

Poľsko kritizuje Spojené štáty, že za hlavného partnera v EÚ považujú Nemecko

  • 14:00 11.06.2021
  • Varšava
Poľsko kritizuje Spojené štáty, že za hlavného partnera v EÚ považujú Nemecko

Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau v rozhovore pre denník Rzeczpospolita, ktorý bol zverejnený v piatok, kritizoval, že americký prezident Joe Biden považuje za prvoradého partnera Washingtonu v Európe Nemecko. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa Bidena sa Európa rovná Nemecko,“ povedal Rau v piatok, keď sa v Británii začal summit skupiny G7, na ktorom sa zúčastňuje i šéf Bieleho domu. Problémom však podľa jeho slov je, že Berlín „obetoval hodnoty a bezpečnostné záujmy slobodného sveta za spoluprácu s Ruskom“. Narážal tým na kontroverzný projekt plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2).

Bidenova administratíva koncom mája oznámila, že zmierni sankcie voči firme Nord Stream 2 AG, čo sčasti odôvodnila snahou o obnovu vzťahov s Nemeckom, ktoré sa počas vlády prezidenta Donalda Trumpa výrazne zhoršili.

Rau skritizoval, že do rozhodovacieho procesu Spojených štátov nebolo zapojené Poľsko ani ďalšie susedné krajiny. „Americkí spojenci si nenašli čas na konzultácie s regiónom, ktorý následky tohto rozhodnutia najviac ovplyvnia,“ povedal.

Dvoma potrubiami plynovodu Severný prúd 2, ktorého vlastníkom je ruský štátny podnik Gazprom, by sa malo ročne popod Baltské more prepraviť až 55 miliárd kubických metrov plynu z Ruska do Európy, najmä do Nemecka. Poľská vláda tento projekt kritizuje pre obavy, že zvýši závislosť Európy od ruských zdrojov plynu a vytvorí tlak na tranzitné krajiny, ktoré tak v budúcnosti budú mať na Moskvu menší dosah.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

DNES - 6:24Zahraničné

Po prvý raz za viac ako osem mesiacov hlásili zdravotné úrady v Nemecku menej než 1000 nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. V nedeľu išlo o 549 prípadov.

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho "vnútornou záležitosťou"

DNES - 6:15Zahraničné

Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť".

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

DNES - 6:14Zahraničné

Lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali dohodnúť na dôraznejšom spoločnom postoji voči čoraz dominantnejšej Číne, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred summitom Aliancie v Bruseli.

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

DNES - 6:09Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu povedal, že Spojené kráľovstvo si želá ďalšie vyšetrovanie pôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

VČERA - 20:32Zahraničné

Poslanci izraelského parlamentu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán.