• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Zeman hovoril v Rakúsku o vzťahoch s Ruskom a stavbe kanála Dunaj-Odra-Labe

  • 15:57 10.06.2021
  • Viedeň/Praha
Zeman hovoril v Rakúsku o vzťahoch s Ruskom a stavbe kanála Dunaj-Odra-Labe

Český prezident Miloš Zeman sa vo štvrtok na návšteve Viedne stretol s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

Prezidenti sa v diskusii venovali vzájomným vzťahom, zahraničnej politike, ekonomickej spolupráci a Zeman hovoril opäť o stavbe vodného kanála Dunaj-Odra-Labe, ktorého projekt podľa neho nedávno jednomyseľne schválila česká vláda. Informácie priniesol portál Novinky.cz.

Vláda vlani na jeseň schválila prípravy prvej časti vodného koridoru Dunaj-Odra-Labe na rieke Odra medzi Ostravou a poľskými hranicami, čo podľa Noviniek nechápu ekológovia, ale ani Ostrava. Jej zastupitelia označili zámer za „zverstvo, fantazmagóriu a vtákovinu“.

So stavbou kanála podľa českého prezidenta súhlasí aj poľský prezident, napriek tomu Zeman chápe pochybnosti na rakúskej strane a chcel by preto o nich diskutovať.

Zeman Rakúšanom pripomenul, že úvahy o stavbe kanála majú dlhú históriu a siahajú do čias kráľa Karola IV. Dodal, že koridor by podľa neho nemal slúžiť iba vodnej doprave, ale tiež „na zavlažovanie južnej Moravy ako najväčšej poľnohospodárskej oblasti ČR“ vodou z Dunaja.

Van der Bellen ocenil obnovenie osobných kontaktov po epidémii koronavírusu aj ekonomické prepojenie oboch krajín. Poznamenal však, že napríklad dopravnému spojeniu medzi Českom a Rakúskom chýba vysokorýchlostná železnica aj diaľničné prepojenie, ktorého dostavba viazne roky na českej strane.

Rakúsky prezident spomenul aj rozdielne názory oboch krajín na jadrovú energetiku a ocenil otvorenosť českej strany v tejto otázke.

Rakúsky líder takisto podporil Českú republiku v diplomatickom spore s Ruskom, čo Zeman označil za „vyvážený postoj k Ruskej federácii a nechuť obnovovať studenovojnovú atmosféru“.

Zeman sa zmienil, že by bol rád, keby vo Viedni vznikol Český dom, a pripomenul, že sa konečne „pohli ľady“ a rozbehla sa stavba diaľničného prepojenia medzi Linzom a Českými Budějovicami.

Dvojdňovú prezidentskú návštevu Zemana zakončil slávnostný obed, dodali Novinky.cz.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

DNES - 6:24Zahraničné

Po prvý raz za viac ako osem mesiacov hlásili zdravotné úrady v Nemecku menej než 1000 nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. V nedeľu išlo o 549 prípadov.

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho "vnútornou záležitosťou"

DNES - 6:15Zahraničné

Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť".

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

DNES - 6:14Zahraničné

Lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali dohodnúť na dôraznejšom spoločnom postoji voči čoraz dominantnejšej Číne, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred summitom Aliancie v Bruseli.

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

DNES - 6:09Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu povedal, že Spojené kráľovstvo si želá ďalšie vyšetrovanie pôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

VČERA - 20:32Zahraničné

Poslanci izraelského parlamentu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán.