• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Homeopatikum dostalo muža na pohotovosť

  • 21:00 09.06.2021
  • Berlín
Homeopatikum dostalo muža na pohotovosť

Homeopatiká, ktoré slúžia ako alternatíva k zaužívanej západnej medicíne, by mali byť bezpečné aj pri vyšších dávkach. Pri mužovi z Nemecka môžeme hovoriť o šťastí v nešťastí.

Homeopatiu pred viac ako 200 rokmi vynašiel nemecký lekár Christian Friedrich Samuel Hahnemann. Hahnemann je okrem toho známy aj tým, že sa venoval štúdiu a praktikovaniu mágie v rámci slobodomurárskej lóže v strednom Rumunsku. Tento fakt tiež mnohé vysvetľuje.

Filozofia homeopatia spočíva v tom, že chorí pacienti by sa mali liečiť len liekmi, ktoré by spôsobili podobné príznaky ochorenia u zdravých ľudí. Keďže sa ale právom môžeme nazdávať, že to, z čoho by zdravý človek ochorel, by toho chorého mohlo až zabiť, homeopatia sa okrem toho spolieha na „zákon minimálnej dávky“, ktorý pacientov ochráni pred smrteľnými účinkami liečiv.

V praxi to znamená, že „aktívna“ látka sa vloží do vody, v ktorej sa niekoľkokrát rozpúšťa, až kým prakticky nezískate čistú vodu. Podľa homeopatikov si takýto roztok „pamätá“ zloženie aktívnej látky a vďaka opakovanému rozpúšťaniu získava liečivú silu. Tieto tvrdenia sa pritom len minimálne opierajú o vedecké poznatky modernej fyziky, chémie, biochémie a biológie.

Teoretické „predávkovanie“ takýmto homeopatickým liečivom by potom malo spôsobiť jedine nadmernú hydratáciu organizmu. Žiaľ, v prípade Nemca, ktorý kvôli homeopatiku skončil na pohotovosti, všetko dopadlo inak.

Publikácia vo vedeckom časopise Clinical Toxicology hovorí o prípade 53-ročného muža, ktorý netrpel žiadnym chronickým ochorením a neužíval žiadne konvenčné lieky. Jedného dňa sa v nemocnici sťažoval na zmätenie, úzkosť, ťažkosti pri rozprávaní a neschopnosť ovládať svalové ústrojenstvo.

Všetky príznaky chorého Nemca sa prejavili po tom, ako užil homeopatický liek s obsahom bylinky Atropa Belladonna. Slovákom môže byť táto rastlina známa pod označením ľuľkovec zlomocný. Už odmala sa pritom učíme, že od neho treba dať ruky preč.

Konzumácia ľuľkovca môže spôsobiť problémy so zrakom, ťažkosti s koordináciou pohybu, halucinácie, záchvaty a ďalšie nepríjemnosti. Ako homeopatikum sa ľuľkovec predáva v roztoku v pomere jedna časť rastliny na desaťtisíc častí vody, čo by po požití nemalo mať až takéto následky. V čom bol teda problém?

Skutočnú príčinu intoxikácie preukázali až krvné testy. Podľa nich pacient prijal až 600-násobnú dávku jedovatého atropínu. Nadmerné množstvo tohto toxínu sa ocitlo v homeopatickej vodičke kvôli chybe pri výrobe.

Nemec mal šťastie v nešťastí, pretože sa po niekoľkých dňoch v nemocnici nakoniec celkom zotavil. Účinky ľuľkovca sú síce krajne nepríjemné, ale len zriedka spôsobujú smrť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, tandfonline.com, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Zvláštny spôsob, ako pomôcť bábätku odgrgnúť. Funguje na 99.9%

Video: Zvláštny spôsob, ako pomôcť bábätku odgrgnúť. Funguje na 99.9%

VČERA - 20:34Zaujímavosti

Mama sa podelila o jednoduchý trik, ktorý pomôže bábätku odgrgnúť si.

5 prekvapivých dôvodov, prečo sa vám lámu končeky vlasov

5 prekvapivých dôvodov, prečo sa vám lámu končeky vlasov

VČERA - 20:04Zaujímavosti

Nie vždy treba hľadať vinníka v teplom vzduchu a častej úprave vlasov pomocou kozmetických prípravkov. Za lámaním končekov vlasov neraz stoja aj vaše návyky.

Video: Olej ste celý život nalievali nesprávne. Takto je to jednoduchšie

Video: Olej ste celý život nalievali nesprávne. Takto je to jednoduchšie

VČERA - 9:24Zaujímavosti

Pozrite si trik, ako šikovnejšie nalievať olej.

Reverzná psychológia: Ako ju použiť a kedy má skutočne zmysel

Reverzná psychológia: Ako ju použiť a kedy má skutočne zmysel

VČERA - 8:32Zaujímavosti

Zistite, kedy má reverzná psychológia skutočný účinok.

V žiadnej chladničke by nemala chýbať trocha kávy. Viete, prečo patrí aj do tej vašej?

V žiadnej chladničke by nemala chýbať trocha kávy. Viete, prečo patrí aj do tej vašej?

VČERA - 7:25Zaujímavosti

Troška pomletej kávy dokáže premeniť celý interiér chladničky. Tento trik si obľúbi každá gazdinka.