• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
16°Bratislava

Vlčan: Rezort pôdohospodárstva čakajú v najbližšom období zmeny

  • 16:01 09.06.2021
  • Bratislava
Vlčan: Rezort pôdohospodárstva čakajú v najbližšom období zmeny

Rezort pôdohospodárstva čakajú v najbližšom období viaceré zmeny, najmä Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) a Slovenský pozemkový fond (SPF). Uviedol to po rokovaní vlády premiér Eduard Heger (OĽANO), za účasti nového agroministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO).

Výzvy, ktorým čelí rezort pôdohospodárstva, sú podľa Hegera veľké. „Dôležitými výzvami, ktoré stoja pred novým ministrom, je akreditácia PPA - čaká nás schválenie jej trvalej akreditácie a návrat dôvery v túto inštitúciu. Taktiež nás čaká očista SPF. Treťou dôležitou prioritou je efektívne čerpanie zdrojov EÚ,“ priblížil Heger. Dôležité bude podľa neho aj nastavenie transparentného a spravodlivého systému dotácií.

Rezort pôdohospodárstva je podľa Vlčana dôležitý hospodársky rezort, ktorý potrebuje viaceré zmeny. „Verím, že poctivým manažérskym prístupom sa nám podarí započatú transformáciu agrorezortu dokončiť,“ povedal Vlčan.

Neskrývam, že pred nami stojí množstvo úloh. Niektoré z nich budú vyžadovať aj krízové riešenie. Jednou z nich je aj trvalá akreditácia PPA, ktorú musíme získať do 15. októbra 2021. Časť úloh tu bola splnená, ale tá podstatná časť, ako je digitalizácia, nastavovanie podmienok nových výziev, personálna obmena, tieto úlohy pred nami stoja,“ poznamenal nový minister pôdohospodárstva.

Ďalším veľkým míľnikom bude podľa Vlčanových slov príprava Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2023 až 2027. „Dokument je už pripravený, je k nemu však množstvo pripomienok. Pre mňa bude dôležité nastaviť nové pravidlá tak, aby im všetci poľnohospodári, potravinári aj lesníci rozumeli a aby sme mali súhlas väčšiny z nich,“ podčiarkol minister.

Dôležitým dokumentom podľa Vlčana bude aj koncepcia rozvoja agrosektora. „Tomuto dokumentu sa chcem venovať najbližšie dva týždne možno ešte intenzívnejšie, pretože potrebujeme mať víziu, kam chceme doviesť náš rezort do roku 2035,“ povedal.

Zabudnutými nezostanú podľa agroministra ani témy týkajúce sa ekológie, najmä zvyšovanie podielu organického uhlíka v pôde, ako aj zadržiavanie vody v krajine.

„Nevylučujem ani zmenu na tejto pozícii,“ dodal Vlčan na otázku, či vymení šéfa PPA Jaroslava Jánoša. Vlčan bude pozerať podľa svojich slov na to, aby na čele všetkých podriadených organizácií v agrorezorte boli kvalitní manažéri, u ktorých nehrozí ani len potenciálny konflikt záujmov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Milan Krajniak: MPSVR vyplatilo na pandemickú pomoc už dve miliardy eur

Milan Krajniak: MPSVR vyplatilo na pandemickú pomoc už dve miliardy eur

VČERA - 14:21Ekonomické

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vyplácalo od februára tohto roku v rámci Prvej pomoci ++ zamestnávateľom na zamestnanca v priemere 646 eur.

Vlčan má podľa poslancov skúsenosti, aby pomohol agrorezortu

Vlčan má podľa poslancov skúsenosti, aby pomohol agrorezortu

VČERA - 12:54Ekonomické

Výber Samuela Vlčana za nového ministra pôdohospodárstva bol správnou voľbou. Sú o tom presvedčení koaliční poslanci Jarmila Halgašová a Jaroslav Karahuta.

Čína upozornila G7, že „malé“ skupiny neriadia svet

Čína upozornila G7, že „malé“ skupiny neriadia svet

VČERA - 11:53Ekonomické

Časy, keď „malé“ skupiny krajín rozhodli o osude sveta, sú už dávno preč, upozornila na to v nedeľu Čína.

UNAS nesúhlasí, aby NDS odkupovala od SkyTollu zastaranú technológiu

UNAS nesúhlasí, aby NDS odkupovala od SkyTollu zastaranú technológiu

VČERA - 11:29Ekonomické

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) vyjadrila znepokojenie nad podpisom memoranda medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a spoločnosťou SkyToll.

Minimálna globálna daňová sadzba zásadne neovplyvní slovenské subjekty

Minimálna globálna daňová sadzba zásadne neovplyvní slovenské subjekty

VČERA - 10:34Ekonomické

Krajiny patriace do skupiny G7 sa nedávno dohodli na presadení úpravy, ktorá zavedie minimálnu globálnu daňovú sadzbu pre právnické osoby vo výške 15 %.