• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Krajniak: V júli prechádzame na Prvú pomoc bez opatrenia 3B

  • 12:38 09.06.2021
  • Bratislava
Krajniak: V júli prechádzame na Prvú pomoc bez opatrenia 3B

Vláda v stredu schválila naviazanie Prvej pomoci na COVID automat.

Každý by tak mal vedieť, na akú pomoc bude mať nárok v konkrétnej covidovej situácii. Súčasná epidemiologická situácia je taká, že od júla sa prejde na Prvú pomoc bez opatrenia 3B. Skonštatoval to v stredu počas rokovania vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Poznamenal, že k 7. júnu bolo doteraz vyplatených 1,736 miliardy eur z Prvej pomoci. Naviazanie na COVID automat má podľa Krajniaka vytvoriť predvídateľné prostredie, kým sa spustí tzv. trvalý kurzarbeit, ktorý bude platiť od začiatku roka.

V júli prechádzame na Prvú pomoc bez opatrenia 3B. Čiže v júli ešte budú môcť žiadať, samozrejme, všetky oprávnené osoby Prvú pomoc plus plus za jún, ale v auguste už budú za júl žiadať o Prvú pomoc. Taká je momentálne epidemiologická situácia,“ priblížil Krajniak. Môže sa stať, že epidemiologická situácia sa v priebehu mesiaca zmení. V takom prípade sa bude stupeň Prvej pomoci počítať podľa toho, akých dní bolo v mesiaci viac.

V prípade čiernej alebo bordovej farby, teda v najhoršom ohrození ochorením COVID-19, na treťom alebo štvrtom stupni varovania, sa podľa Krajniaka bude vyplácať to, čo platí aj dnes, Prvá pomoc plus plus. Ak je červená alebo ružová farba celoslovensky, vypláca sa Prvá pomoc plus bez opatrenia 3B. Ak sa situácia podľa celonárodného automatu zlepší, bude sa vyplácať Prvá pomoc, verzia z jari minulého roka.

Ak nie je vyhlásený celonárodný COVID automat a Slovensko nie je v prvom až štvrtom stupni varovania, ale zároveň neboli naplnené podmienky na vypnutie Prvej pomoci, vyplácať sa bude. „To znamená, aspoň jeden z okresov sa nachádza v stupni varovania 1 až 4. V takom prípade stále vyplácame Prvú pomoc. Až keď žiaden z okresov nebude v stupni varovania 1 až 4, až vtedy bude možné vypnúť Prvú pomoc,“ dodal štátny tajomník rezortu práce Boris Ažaltovič.

Vo fáze nula, keď je epidemiologická situácia priaznivá, pomoc nebude vyplácaná. „Zjednodušene povedané, žiaden z okresov nie je v prvom až štvrtom stupni varovania podľa COVID automatu a zároveň v stupni monitoring je aspoň 40 okresov. Vtedy sa pomoc neuplatňuje,“ spresnil minister.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Milan Krajniak: MPSVR vyplatilo na pandemickú pomoc už dve miliardy eur

Milan Krajniak: MPSVR vyplatilo na pandemickú pomoc už dve miliardy eur

VČERA - 14:21Ekonomické

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vyplácalo od februára tohto roku v rámci Prvej pomoci ++ zamestnávateľom na zamestnanca v priemere 646 eur.

Vlčan má podľa poslancov skúsenosti, aby pomohol agrorezortu

Vlčan má podľa poslancov skúsenosti, aby pomohol agrorezortu

VČERA - 12:54Ekonomické

Výber Samuela Vlčana za nového ministra pôdohospodárstva bol správnou voľbou. Sú o tom presvedčení koaliční poslanci Jarmila Halgašová a Jaroslav Karahuta.

Čína upozornila G7, že „malé“ skupiny neriadia svet

Čína upozornila G7, že „malé“ skupiny neriadia svet

VČERA - 11:53Ekonomické

Časy, keď „malé“ skupiny krajín rozhodli o osude sveta, sú už dávno preč, upozornila na to v nedeľu Čína.

UNAS nesúhlasí, aby NDS odkupovala od SkyTollu zastaranú technológiu

UNAS nesúhlasí, aby NDS odkupovala od SkyTollu zastaranú technológiu

VČERA - 11:29Ekonomické

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) vyjadrila znepokojenie nad podpisom memoranda medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a spoločnosťou SkyToll.

Minimálna globálna daňová sadzba zásadne neovplyvní slovenské subjekty

Minimálna globálna daňová sadzba zásadne neovplyvní slovenské subjekty

VČERA - 10:34Ekonomické

Krajiny patriace do skupiny G7 sa nedávno dohodli na presadení úpravy, ktorá zavedie minimálnu globálnu daňovú sadzbu pre právnické osoby vo výške 15 %.