• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Potkan, ktorý zachraňoval životy vyhľadávaním mín, ide do "dôchodku"

  • 11:11 08.06.2021
  • Phnompenh
Potkan, ktorý zachraňoval životy vyhľadávaním mín, ide do

Potkan z Kambodže, ktorý bol v minulosti ocenený za záchranu ľudských životov, pretože bol schopný vyhľadať nášľapné míny lepšie ako vycvičené psy, odchádza po vyše šiestich rokoch služby "do dôchodku".

Podľa britského denníka The Guardian o tom informovala mimovládna organizácia APOPO, ktorá potkana s menom Magawa vycvičila na vyhľadávanie nášľapných mín v jeho rodnej krajine - africkej Tanzánii. Úlohou takto cvičených zvierat je vycítiť pach výbušnín používaných v mínach a upozorniť na ne.

Počas svojej kariéry odmínovača v Kambodži pomohol tento potkanovec veľký vyčistiť približne 225.000 m2 územia, čo zodpovedá rozlohe 42 futbalových ihrísk, pričom sa mu podarilo detegovať 71 nášľapných mín a 38 kusov nevybuchnutej munície.

Michael Heiman, ktorý v Kambodži vedie projekt APOPO, pre The Guardian uviedol, že Magawa začínal byť po rokoch služby unavený. Preto „je preňho najlepšie ísť do dôchodku. Magawa si teraz bude môcť vychutnať svoje obľúbené jedlá, banány a arašidy,“ spresnil Heiman.

Za svoju prácu pri odhaľovaní nevybuchnutých mín v Kambodži získal Magawa vlani v septembri od charitatívnej organizácie Britské združenie pre dobré životné podmienky zvierat (PDSA) zlatú medailu - tá sa považuje za zvierací ekvivalent prestížneho vyznamenania Jurajov kríž, ktorý je najvyšším britským civilným ocenením za statočnosť a hrdinstvo. Magawa bol prvým takto oceneným potkanom.

APOPO cvičí tieto hlodavce tak, aby boli schopné vypátrať trhavinu trinitrotoluén (TNT). Na mieste, kde vypátrali výbušninu, ich cvičitelia učia vyhrabať znak, aby výbušninu následne mohli zneškodniť pyrotechnici.

Táto technika nie je založená na detegovaní kovového šrotu a odmínovačom umožňuje pracovať oveľa rýchlejšie ako s detektorom kovov. Magawa dokázal napríklad skontrolovať plochu s veľkosťou tenisového kurtu za 30 minút, ale človeku s detektorom kovov by to trvalo až štyri dni.

APOPO vďaka vycvičeným hlodavcom pomohlo zneškodniť viac ako 83.000 protipechotných mín. Podľa údajov PDSA bolo v Kambodži v období rokov 1975-98 uložených štyri až šesť miliónov nášľapných mín, ktoré si doposiaľ vyžiadali už vyše 64.000 obetí na životoch.

Podľa APOPO do Kambodže nedávno prepravili tím 20 nových špeciálne vycvičených potkanov. Tamojšie úrady už vydali povolenie na ich zapojenie do detekcie mín.

Michael Heiman však v tejto súvislosti uviedol, že „chvíľu potrvá, kým sa títo nováčikovia vyrovnajú veľmi výnimočnému Magawovi“. „Je zrejmé, že počas operácií bude Magawa chýbať,“ uviedol Heiman.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Zvláštny spôsob, ako pomôcť bábätku odgrgnúť. Funguje na 99.9%

Video: Zvláštny spôsob, ako pomôcť bábätku odgrgnúť. Funguje na 99.9%

VČERA - 20:34Zaujímavosti

Mama sa podelila o jednoduchý trik, ktorý pomôže bábätku odgrgnúť si.

5 prekvapivých dôvodov, prečo sa vám lámu končeky vlasov

5 prekvapivých dôvodov, prečo sa vám lámu končeky vlasov

VČERA - 20:04Zaujímavosti

Nie vždy treba hľadať vinníka v teplom vzduchu a častej úprave vlasov pomocou kozmetických prípravkov. Za lámaním končekov vlasov neraz stoja aj vaše návyky.

Video: Olej ste celý život nalievali nesprávne. Takto je to jednoduchšie

Video: Olej ste celý život nalievali nesprávne. Takto je to jednoduchšie

VČERA - 9:24Zaujímavosti

Pozrite si trik, ako šikovnejšie nalievať olej.

Reverzná psychológia: Ako ju použiť a kedy má skutočne zmysel

Reverzná psychológia: Ako ju použiť a kedy má skutočne zmysel

VČERA - 8:32Zaujímavosti

Zistite, kedy má reverzná psychológia skutočný účinok.

V žiadnej chladničke by nemala chýbať trocha kávy. Viete, prečo patrí aj do tej vašej?

V žiadnej chladničke by nemala chýbať trocha kávy. Viete, prečo patrí aj do tej vašej?

VČERA - 7:25Zaujímavosti

Troška pomletej kávy dokáže premeniť celý interiér chladničky. Tento trik si obľúbi každá gazdinka.