• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
16°Bratislava

Toto je najčastejšia príčina náhlej zástavy srdca u mladých ľudí

  • 19:00 07.06.2021
  • Moskva
Toto je najčastejšia príčina náhlej zástavy srdca u mladých ľudí

Náhla zástava srdca predstavuje najčastejšiu príčinu úmrtia u mladých ľudí. Väčšinu obetí pritom tvoria muži. Čo stojí za touto poruchou?

Náhle úmrtie mladého človeka, ktorý sa nikdy predtým nesťažoval na zdravotné problémy, predstavuje pre rodinu a blízkych vždy obrovský šok. Pitva pritom často odhalí srdcovo-cievne ochorenie, ktoré má vo väčšine prípadov spoločnú príčinu.

Skrytá príčina

Vedci z Katedry súdneho lekárstva na moskovskej Sečenovskej univerzite v roku 2018 publikovali výskum o náhlej smrti mladých ľudí v dôsledku zástavy srdca. Po päťročnom štúdiu profesionáli potvrdili, že prevažná časť zosnulých sa pred smrťou nesťažovala na zdravotné ťažkosti.

V prípade 85 percent autopsií sa preukázalo, že títo mladí ľudia trpeli skrytým ochorením vnútorných orgánov a ciev. Za príčinu pritom môžeme označiť dyspláziu spojivových tkanív, inak povedané poruchu rastu buniek.

Ide o vrodené geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa môže prejaviť radom príznakov, vrátane nedokonalého vývinu hrudného koša, skrivenia chrbtice, plochých nôh a neurologických porúch. Väčšina porúch, ktoré súvisia s vrodenou dyspláziou spojivových tkanív, sa buď dá vyliečiť, alebo po niekoľkých rokoch sama zmizne. Nik neočakáva, že môže dôjsť k náhlej zástave srdca. Spúšťačom pritom môže byť intenzívna fyzická aktivita alebo stres.

Smrť počas spánku

Štúdia z Dánska približuje, že pokiaľ ide o kategóriu nenásilných a náhlych úmrtí, na prvej priečke v prípade mladých ľudí je infarkt. Za 10 rokov v tejto krajine zaznamenali 1698 prípadov náhleho úmrtia mladých ľudí, pričom u 753 z nich pitva potvrdila zástavu srdca a u 44 z nich cievnu mozgovú príhodu.

Väčšina výskumov sa zhoduje na tom, že obeťou náhleho úmrtia v mladom veku sú častejšie muži. Na túto problematiku sa pozrela aj štúdia z tuniského mesta Monastir, ktorá v priebehu 28 rokov zaznamenala 137 náhlych úmrtí vo veku 18-35 rokov, pričom až v 107 prípadoch išlo o mužov.

Vedci pritom špecifikovali dva veky, v ktorých najčastejšie dochádza k úmrtiu v rámci tejto vekovej kategórie – 22 a 35 rokov. K úmrtiam najčastejšie dochádza počas oddychu alebo spánku a v lete.

Až polovicu zosnulých tvoria fajčiari. Po prvotnej príčine úmrtí, ktorou sú srdcovo-cievne ochorenia, obsadili druhú priečku pľúcne ochorenia. Niektorí zo zosnulých sa predtým občasne sťažovali na slabosť.

Mnohé ochorenia, ktoré zvyšujú riziko náhleho úmrtia, majú genetický pôvod. Vedci odporúčajú vykonať pri pitve analýzu najčastejších mutácií, a to najmä v prípade, že nie je jasná príčina zástavy srdca.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, elibrary.ru, sagepub.com, nih.gov, ria.ru
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.