• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

  • 8:55 09.06.2021
  • Bratislava
Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.

O beta-sitosterole je známe, že znižuje hladiny cholesterolu a riziko kardiovaskulárnych chorôb. Tento doplnok rastlinného pôvodu sa nachádza v ovocí, zelenine, orechoch a semenách.

Štúdia publikovaná v akademickom žurnále Cell Reports Medicine zistila, že sa môže používať ako antidepresívum na znižovanie úzkosti. V kombinácii s fluoxetínom beta-sitosterol spolupracuje synergicky, takže je možné znížiť dávku antidepresíva.

Nicolas Panayotis, prvý autor štúdie, uviedol:

"Jedným z hlavných problémov súčasných liekov proti úzkosti je, že spôsobujú vedľajšie účinky, takže ak by beta-sitosterol mohol pomôcť znížiť dávkovanie týchto liekov, mohlo by to tiež znížiť nežiaduce vedľajšie účinky."

Beta-sitosterol zmierňuje úzkosť

V tejto štúdii sa myšiam podával fluoxetín a beta-sitosterol súčasne aj oddelene. Výsledky odhalili, že beta-sitosterol znižoval úzkosť pri nižších dávkach, keď sa obidva lieky užívali súčasne.

Jednou z výhod beta-sitosterolu je, že je prirodzene prítomný v mnohých rastlinách. Avokádo má obzvlášť vysoké koncentrácie beta-sitosterolu. Podľa Panayotisa však iba jedenie avokáda úzkosti nepomôže:

"Aby ste dostali správnu dávku, museli by ste jesť avokádo vo dne v noci - a bolo by pravdepodobnejšie, že sa u vás objavia zažívacie ťažkosti."

Dávkovanie a vedľajšie účinky

Beta-sitosterol sa bežne predáva ako doplnok výživy, často na znižovanie vysokého cholesterolu a na liečbu benígnej hyperplázie prostaty (zväčšená prostata).

Spoluautor štúdie Mike Fainzilber varoval, že sú potrebné ďalšie klinické skúšky na overenie použitia beta-sitosterolu na zníženie úzkosti u ľudí. „Dovtedy odporúčame, aby sa ľudia pred užitím doplnku na tento účel poradili so svojimi lekármi,“ dodal.

Keďže doposiaľ neboli vykonané žiadne štúdie, nie je stanovené odporúčané dávkovanie beta-sitosterolu na liečbu úzkosti.

Vedľajšie účinky beta-sitosterolu sú zvyčajne mierne a zahŕňajú tráviace ťažkosti, nevoľnosť, plynatosť, zápchu a hnačky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, cell.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.