• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Pre zdravé srdce nepotrebujete doplnky stravy, stačí šálka tejto zeleniny

  • 8:18 09.06.2021
  • Bratislava
Pre zdravé srdce nepotrebujete doplnky stravy, stačí šálka tejto zeleniny

Táto zelenina obsahuje aktívnu zložku, ktorá zmierňuje srdcové choroby.

Denná konzumácia jednej šálky zeleniny bohatej na dusičnany zlepšuje kardiovaskulárne zdravie a svalovú silu. Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise European Journal of Epidemiology potvrdila, že 60 mg zeleniny denne znižuje riziko srdcových chorôb najmenej o 15 percent.

Ukázalo sa, že vysoký príjem dusičnanov z rastlinných zdrojov (141 mg denne) znižuje systolický tlak o 2,5 mmHg a diastolický tlak o 1,4 mmHg.

Štúdia s 53 150 dospelými vo veku nad 23 rokov zistila, že ľudia, ktorí jedli veľké množstvo zeleniny bohatej na dusičnany, ako je červená repa a zelená listová zelenina, mali výrazne nižší krvný tlak a mali menšie riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení (KVO).

KVO sú najčastejšou príčinou úmrtia svete, pričom sú každý rok zodpovedné za jednu tretinu úmrtí. Zdravá výživa, pohyb a životný štýl s nízkou úrovňou stresu pomáhajú znížiť riziko KVO.

Niekoľko štúdií naznačuje, že potravinové zdroje dusičnanov môžu významne znížiť krvný tlak a riziko výskytu KVO. Catherine Bondonno, prvá autorka štúdie, uviedla:

„Naše výsledky ukázali, že jednoduchou konzumáciou jednej šálky surovej (alebo pol šálky varenej) zeleniny bohatej na dusičnany každý deň dokážu ľudia výrazne znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Najväčšie zníženie rizika predstavovalo ochorenie periférnych artérií (26 percent), čo je typ srdcového ochorenia charakterizovaný zúžením krvných ciev nôh. Zistili sme však tiež, že ľudia mali nižšie riziko srdcových infarktov, mozgových príhod a srdcového zlyhania.“

Nepotrebujete doplnky stravy

Jedna šálka zelenej listovej zeleniny obsahuje takmer 60 mg dusičnanov. Výsledky ukazujú, že konzumácia jednej šálky listovej zeleniny znížila riziko ischemickej choroby srdca o 12 percent, srdcového zlyhania o 15 percent, ischemickej cievnej mozgovej príhody o 17 percent a ochorenia periférnych artérií o 26 percent.

Konzumácia viac ako jednej šálky zeleniny bohatej na dusičnany alebo užívanie doplnkov s dusičnanmi neprináša žiadne ďalšie výhody. Bondonno uviedla:

„Ľudia nemusia užívať doplnky stravy na zvýšenie hladiny dusičnanov, pretože štúdia ukázala, že každý deň stačí jedna šálka zelenej listovej zeleniny. U ľudí, ktorí jedli vyššiu hladinu zeleniny bohatej na dusičnany sme ďalšie výhody nevideli. “

Bondonno odporúča pridať šálku tmavej listovej zeleniny, ako je špenát, do smoothe s bobuľovým ovocím či banánom. Nemali by ste ho však odšťavovať. "Miešanie listovej zeleniny je v poriadku, ale neodšťavujte ju. Odšťavovanie zeleniny odstráni dužinu a vlákninu," dodala Bondonno

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, springer.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.