• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

  • 9:50 05.06.2021
  • Bratislava
Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

Počet ransomvérových útokov za 1. kvartál tohto roka sa medziročne zvýšil o 107 %. Prvenstvo si drží malvér zameraný na operačný systém Windows.

Uviedli to výskumníci zo spoločnosti Check Point Software Technologies. Trojicou najagresívnejších malvérov v úvode roka sú trójske kone Dridex, AgentTesla a Trickbot.

Trójsky kôň s názvom Dridex mal dosah na 15 % organizácií vo svete, AgentTesla na 12 % a Trickbot zasiahol osem percent organizácií.

Čo sa týka Slovenska, pozorujeme celkový nárast kybernetických útokov a najmä agresívny nástup ransomvéru. Od začiatku roka 2021 je tu každá organizácia vystavená útokom priemerne 473-krát týždenne,“ vyčíslil riaditeľ slovenskej pobočky spoločnosti Andrej Aleksiev. Medzi najčastejšie malvéry na Slovensku patria bankové trojany a trojany na vzdialené ovládanie.

Ako vysvetlili odborníci, trójsky kôň Dridex sa zameriava na platformu Windows. Šíri sa prostredníctvom spamových kampaní a to tak, že kontaktuje vzdialený server, odošle informácie o infikovanom systéme a môže aj sťahovať a spúšťať ďalšie moduly na diaľkové ovládanie. Tento trojan je najčastejšie využívaným ransomvérom už druhý mesiac po sebe. „V apríli sa šíril napríklad prostredníctvom kampane QuickBooks Malspam. Phishingové e-maily používali značku QuickBooks a lákali používateľov na falošné platobné oznámenia a faktúry,“ vysvetlili výskumníci. E-mail obsahoval škodlivú prílohu, ktorú keď používatelia stiahli, ich systém sa infikoval malvérom a ten zašifroval napadnuté súbory.

Trójsky kôň AgentTesla zase kradne heslá. Dokáže monitorovať a zbierať vstupy z klávesnice a systémovej schránky obete. Vie aj zaznamenávať snímky obrazovky a zbierať prihlasovacie údaje z rôznych softvérov na zariadení. Tretí najrozšírenejší trojan Trickbot sa zaraďuje medzi bankové malvéry.

Výskumníci upozornili aj na mobilné malvéry pre systém Android, vo svete sú najrozšírenejšie xHelper, Triada a Hiddad. xHelper sa používa na sťahovanie ďalších škodlivých aplikácií a na zobrazovanie reklamy. Aplikácia sa dokáže skryť pred používateľom a po odinštalovaní sa opäť nainštalovať. Triada zase udeľuje superužívateľské oprávnenia na stiahnutie malvéru a pomáha ich vložiť do systémových procesorov. Hiddad reštruktúruje legitímne aplikácie a zverejní ich na obchodoch tretích strán. Zväčša zobrazuje reklamy, ale môže získať aj prístup k bezpečnostným funkciám v operačnom systéme.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Unikla šokujúca správa o delta variante nového koronavírusu

Unikla šokujúca správa o delta variante nového koronavírusu

22:05 30.07.2021Veda

Interný dokument CDC uvádza, že s delta variantom sa vojna zmenila.

Vedci po prvý raz pozorovali svetlo pochádzajúce spoza čiernej diery

Vedci po prvý raz pozorovali svetlo pochádzajúce spoza čiernej diery

6:05 30.07.2021Veda

Americkí astronómovia objavili ďalší dôkaz potvrdzujúci Einsteinovu teóriu relativity - žiarenie pochádzajúce spoza čiernej diery. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Vesmírnu misiu k mesiacu Jupitera zabezpečí spoločnosť SpaceX

Vesmírnu misiu k mesiacu Jupitera zabezpečí spoločnosť SpaceX

6:09 24.07.2021Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok oznámil, že si zvolil spoločnosť SpaceX pre realizáciu plánovanej misie na Európu, mesiac planéty Jupiter.

Variant delta má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako alfa, potvrdzuje štúdia z Číny

Variant delta má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako alfa, potvrdzuje štúdia z Číny

15:38 22.07.2021Veda

Keďže má delta až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož oproti pôvodnému variantu, je tento variant omnoho nákazlivejší.

Protilátky voči koronavírusu pretrvávajú najmenej 9 mesiacov po infekcii

Protilátky voči koronavírusu pretrvávajú najmenej 9 mesiacov po infekcii

6:40 20.07.2021Veda

Protilátky voči koronavírusu zostávajú v tele "najmenej" deväť mesiacov po infekcii, vyplýva zo štúdie vypracovanej londýnskou univerzitou Imperial College a univerzitou v talianskej Padove.