• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
12°Bratislava

Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

  • 9:50 05.06.2021
  • Bratislava
Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

Počet ransomvérových útokov za 1. kvartál tohto roka sa medziročne zvýšil o 107 %. Prvenstvo si drží malvér zameraný na operačný systém Windows.

Uviedli to výskumníci zo spoločnosti Check Point Software Technologies. Trojicou najagresívnejších malvérov v úvode roka sú trójske kone Dridex, AgentTesla a Trickbot.

Trójsky kôň s názvom Dridex mal dosah na 15 % organizácií vo svete, AgentTesla na 12 % a Trickbot zasiahol osem percent organizácií.

Čo sa týka Slovenska, pozorujeme celkový nárast kybernetických útokov a najmä agresívny nástup ransomvéru. Od začiatku roka 2021 je tu každá organizácia vystavená útokom priemerne 473-krát týždenne,“ vyčíslil riaditeľ slovenskej pobočky spoločnosti Andrej Aleksiev. Medzi najčastejšie malvéry na Slovensku patria bankové trojany a trojany na vzdialené ovládanie.

Ako vysvetlili odborníci, trójsky kôň Dridex sa zameriava na platformu Windows. Šíri sa prostredníctvom spamových kampaní a to tak, že kontaktuje vzdialený server, odošle informácie o infikovanom systéme a môže aj sťahovať a spúšťať ďalšie moduly na diaľkové ovládanie. Tento trojan je najčastejšie využívaným ransomvérom už druhý mesiac po sebe. „V apríli sa šíril napríklad prostredníctvom kampane QuickBooks Malspam. Phishingové e-maily používali značku QuickBooks a lákali používateľov na falošné platobné oznámenia a faktúry,“ vysvetlili výskumníci. E-mail obsahoval škodlivú prílohu, ktorú keď používatelia stiahli, ich systém sa infikoval malvérom a ten zašifroval napadnuté súbory.

Trójsky kôň AgentTesla zase kradne heslá. Dokáže monitorovať a zbierať vstupy z klávesnice a systémovej schránky obete. Vie aj zaznamenávať snímky obrazovky a zbierať prihlasovacie údaje z rôznych softvérov na zariadení. Tretí najrozšírenejší trojan Trickbot sa zaraďuje medzi bankové malvéry.

Výskumníci upozornili aj na mobilné malvéry pre systém Android, vo svete sú najrozšírenejšie xHelper, Triada a Hiddad. xHelper sa používa na sťahovanie ďalších škodlivých aplikácií a na zobrazovanie reklamy. Aplikácia sa dokáže skryť pred používateľom a po odinštalovaní sa opäť nainštalovať. Triada zase udeľuje superužívateľské oprávnenia na stiahnutie malvéru a pomáha ich vložiť do systémových procesorov. Hiddad reštruktúruje legitímne aplikácie a zverejní ich na obchodoch tretích strán. Zväčša zobrazuje reklamy, ale môže získať aj prístup k bezpečnostným funkciám v operačnom systéme.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

19:11 04.06.2021Veda

Očkovanie je najefektívnejší spôsob, ako zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19 a dostať ekonomiku späť do normálu. Čo robiť, ak užívate niektoré z liekov, ktoré oslabujú jeho účinky?

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

6:00 30.05.2021Veda

Čínska nákladná vesmírna loď s vybavením a zásobami sa úspešne spojila s hlavným modulom budúcej čínskej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Zeme.

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

19:37 29.05.2021Veda

U mladých dospelých s miernym priebehom COVID-19 sa môžu neskôr prejaviť srdcové problémy.

Krvné zrazeniny po vakcínach: Vedci odhalili príčinu aj spôsob, ako tomu zabrániť

Krvné zrazeniny po vakcínach: Vedci odhalili príčinu aj spôsob, ako tomu zabrániť

20:20 28.05.2021Veda

Hádanka o krvných zrazeninách súvisiacich s vakcínou od AstraZeneca a Johnson & Johnson je vyriešená. Vedci vedia, ako tomu zabrániť.