• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.1.2022Meniny má Bohdana
Bratislava

Koronavírusom sa môžete nakaziť aj po očkovaní. Tieto 4 príznaky určite neignorujte!

  • 7:35 05.06.2021
  • Londýn
Koronavírusom sa môžete nakaziť aj po očkovaní. Tieto 4 príznaky určite neignorujte!

Vakcíny proti novému koronavírusu výrazne znižujú riziko nakazenia, ale medzi jednotlivými dávkami a po očkovaní je pacient stále v ohrození. Stretnúť sa pritom môže s týmito príznakmi.

Príznaky nákazy ochorením COVID-19 sa po očkovaní môžu líšiť od priebehu ochorenia bez očkovania. Štúdia londýnskej univerzity King's College London sa pozrela na najčastejšie príznaky ochorenia po očkovaní. Pomohli jej k tomu údaje o vyše milióne zaočkovaných.

Zo vzorky 1,1 milióna dospelých, ktorých zaočkovali v priebehu decembra 2020 až mája 2021, sa 2278 ľudí následne nakazilo novým koronavírusom. Pacienti pritom ako najčastejšie príznaky ochorenia uvádzali kýchanie, dýchavičnosť, bolesť ucha a opuchnuté uzliny.

Zaočkovaných iste poteší, že z tých, ktorí sa infikovali koronavírusom po vakcinácii, sa len málokto sťažoval na bežné príznaky COVID-19, aké sú známe v prípade nezaočkovaných. Ide najmä o:

  • vysokú teplotu
  • neprestajný a dráždivý kašeľ
  • zmeny alebo stratu čuchu a chuti

Kýchanie

Kýchanie nepatrí medzi bežné prejavy ochorenia COVID-19 bez očkovania, no zdá sa, že po zaočkovaní k nemu v prípade nákazy dochádza celkom často. Zo vzorky skúmaných dospelých sa najčastejšie vyskytovalo vo vekovej kategórii 60 a menej rokov.

Dýchavičnosť

Dýchavičnosť je príznakom niekoľkých ochorení dýchacích ciest, vrátane koronavírusu. Ak sa po očkovaní neviete poriadne nadýchnuť, zvážte testovanie na prítomnosť nového koronavírusu. Zaočkovaní, ktorí sa nakazili, uvádzali podobné ťažkosti s dychom ako chorí ľudia bez očkovania, no zaočkovaní vo všeobecnosti znášajú priebeh ochorenia lepšie, a tak im hrozí menšie riziko hospitalizácie.

Bolesť ucha

Nakazení pacienti, ktorí neabsolvovali očkovanie, sa neraz sťažujú na pískanie v ušiach a oslabený sluch. Takéto príznaky na sebe spozorovali aj tí, ktorí sa nakazili ochorením COVID-19 po vakcinácii.

Opuchnuté uzliny

K opuchu uzlín pri nakazení vírusom SARS-CoV-2 po očkovaní nedochádza často. Opuch sa prejavuje najmä v oblasti podpazušia a krku a do niekoľkých dní mizne.

Medzi ďalšie menej časté príznaky koronavírusu u zaočkovaných patrí potenie, zimnica, slabosť a bolesti končatín. Podľa údajov King's College London sa s takýmito následkami ochorenia po nakazení stretáva každý štvrtý zaočkovaný pacient. Ochorenie má u takýchto ľudí najťažší priebeh počas prvých 24 hodín, pričom príznaky môžu pretrvávať jeden až dva dni.

V prípade, že u vás pretrváva vysoká teplota a neprestajný kašeľ po dobu viac ako dvoch dní, obráťte sa na svojho lekára a informujte ho o podozrení na ochorenie COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, kcl.ac.uk, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

VČERA - 9:05Zdravie

Príznaky tohto ochorenia netreba zanedbať. O úspešnosti liečby rozhoduje aj včasná diagnostika.

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

20:07 16.01.2022Zdravie

Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

8:34 16.01.2022Zdravie

Demencia ovplyvňuje pamäťové schopnosti človeka, ale existujú spôsoby, ako riziko znížiť.

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

7:27 16.01.2022Zdravie

Karcinóm pečene sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Zistite, aké je vaše riziko.

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

20:37 15.01.2022Zdravie

Milióny ľudí na celom svete zápasia so spánkovou depriváciou. Nepríjemnému problému sa ale dá vyhnúť správnym postupom pri sprchovaní.