• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
16°Bratislava

Koronavírusom sa môžete nakaziť aj po očkovaní. Tieto 4 príznaky určite neignorujte!

  • 7:35 05.06.2021
  • Londýn
Koronavírusom sa môžete nakaziť aj po očkovaní. Tieto 4 príznaky určite neignorujte!

Vakcíny proti novému koronavírusu výrazne znižujú riziko nakazenia, ale medzi jednotlivými dávkami a po očkovaní je pacient stále v ohrození. Stretnúť sa pritom môže s týmito príznakmi.

Príznaky nákazy ochorením COVID-19 sa po očkovaní môžu líšiť od priebehu ochorenia bez očkovania. Štúdia londýnskej univerzity King's College London sa pozrela na najčastejšie príznaky ochorenia po očkovaní. Pomohli jej k tomu údaje o vyše milióne zaočkovaných.

Zo vzorky 1,1 milióna dospelých, ktorých zaočkovali v priebehu decembra 2020 až mája 2021, sa 2278 ľudí následne nakazilo novým koronavírusom. Pacienti pritom ako najčastejšie príznaky ochorenia uvádzali kýchanie, dýchavičnosť, bolesť ucha a opuchnuté uzliny.

Zaočkovaných iste poteší, že z tých, ktorí sa infikovali koronavírusom po vakcinácii, sa len málokto sťažoval na bežné príznaky COVID-19, aké sú známe v prípade nezaočkovaných. Ide najmä o:

  • vysokú teplotu
  • neprestajný a dráždivý kašeľ
  • zmeny alebo stratu čuchu a chuti

Kýchanie

Kýchanie nepatrí medzi bežné prejavy ochorenia COVID-19 bez očkovania, no zdá sa, že po zaočkovaní k nemu v prípade nákazy dochádza celkom často. Zo vzorky skúmaných dospelých sa najčastejšie vyskytovalo vo vekovej kategórii 60 a menej rokov.

Dýchavičnosť

Dýchavičnosť je príznakom niekoľkých ochorení dýchacích ciest, vrátane koronavírusu. Ak sa po očkovaní neviete poriadne nadýchnuť, zvážte testovanie na prítomnosť nového koronavírusu. Zaočkovaní, ktorí sa nakazili, uvádzali podobné ťažkosti s dychom ako chorí ľudia bez očkovania, no zaočkovaní vo všeobecnosti znášajú priebeh ochorenia lepšie, a tak im hrozí menšie riziko hospitalizácie.

Bolesť ucha

Nakazení pacienti, ktorí neabsolvovali očkovanie, sa neraz sťažujú na pískanie v ušiach a oslabený sluch. Takéto príznaky na sebe spozorovali aj tí, ktorí sa nakazili ochorením COVID-19 po vakcinácii.

Opuchnuté uzliny

K opuchu uzlín pri nakazení vírusom SARS-CoV-2 po očkovaní nedochádza často. Opuch sa prejavuje najmä v oblasti podpazušia a krku a do niekoľkých dní mizne.

Medzi ďalšie menej časté príznaky koronavírusu u zaočkovaných patrí potenie, zimnica, slabosť a bolesti končatín. Podľa údajov King's College London sa s takýmito následkami ochorenia po nakazení stretáva každý štvrtý zaočkovaný pacient. Ochorenie má u takýchto ľudí najťažší priebeh počas prvých 24 hodín, pričom príznaky môžu pretrvávať jeden až dva dni.

V prípade, že u vás pretrváva vysoká teplota a neprestajný kašeľ po dobu viac ako dvoch dní, obráťte sa na svojho lekára a informujte ho o podozrení na ochorenie COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, kcl.ac.uk, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.