• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
13°Bratislava

Tento faktor znásobuje negatívne účinky alkoholu na pečeň

  • 19:31 06.06.2021
  • Sydney
Tento faktor znásobuje negatívne účinky alkoholu na pečeň

Nadmerná konzumácia alkoholu môže časom viesť k nezvrátiteľnému poškodeniu životne dôležitej pečene. Ak sa k tomu pridá tento faktor, konzumentom hrozia až smrteľné následky.

Pečeň je väčší orgán, ktorý sa nachádza v pravej hornej časti brušnej dutiny. Medzi jej hlavné funkcie patrí tvorba bielkovín a faktorov na zrážanie krvi, produkcia triglyceridov a cholesterolu, syntéza glykogénu a tvorba žlče.

Ak je pečeň chorá, s veľkou pravdepodobnosťou za to môže nadmerné užívanie alkoholu, ktoré spôsobuje odumieranie jej buniek. Z pečeňového tkaniva sa vtedy stáva väzivo, pečeň postupne prestáva plniť svoje funkcie a dochádza k cirhóze.

Alkohol ale nie je jediným škodcom, ktorý sa podpisuje na zdraví pečene. V kombinácii s nadváhou môže podľa štúdie publikovanej vo vestníku European Journal of Clinical Nutrition dokonca spôsobovať smrteľné nebezpečenstvo.

Bádatelia z Univerzity v Sydney a Univerzity v Novom Južnom Walese pozorovali spojitosť medzi nadváhou a obezitou a ochoreniami pečene, ktoré vznikajú vplyvom alkoholu. Na analýzu použili údaje z najväčšieho dlhodobého výskumu biobaniek Veľkej Británie, známeho pod názvom UK Biobank.

Autori zovšeobecnili podrobné biologické, behavioristické a medicínske informácie o takmer pol milióne účastníkov vo veku od 40 do 69 rokov. Z hľadiska rozsahu ide o vôbec prvú štúdiu tohto druhu na svete.

Podľa vedcov konzumenti alkoholu s nadváhou alebo obezitou sú vystavení vyššiemu riziku vzniku ochorení pečene ako ľudia, ktorí pijú porovnateľné množstvo alkoholu, no ich váhu možno považovať za zdravú.

Podľa profesora medicíny na Univerzite v Sydney Emmanuela Stamatakisa dokonca aj ľudia, ktorí pijú len odporúčané množstvo alkoholu, no zároveň trpia obezitou, sú až o 50 percent náchylnejší na vznik ochorení pečene.

S ohľadom na ukazovatele, ako je BMI a obvod pása, vedci rozdelili účastníkov štúdie do troch kategórií: tí s normálnou váhou, nadváhou a obezitou.

Úroveň konzumácie alkoholu vedci posudzovali na základe informácií, ktoré o svojich návykoch poskytli samotní účastníci. Tie následne porovnali s odporúčaním austrálskej Národnej výskumnej rady pre zdravie a medicínu, podľa ktorej by priemerný zdravý dospelý mal vypiť najviac 10 štandardných jednotiek alkoholu za týždeň a nie viac ako 4 za deň.

U tých, ktorí pravidelne konzumujú alkohol nad stanovenú normu, hrozí šesťnásobné riziko vzniku alkoholovej choroby pečene a sedemnásobné riziko úmrtia v dôsledku tohto ochorenia. Obidve hrozby rastú o ďalších 50 percent v prípade, že človek trpí nadváhou alebo obezitou.

Keďže dve tretiny obyvateľov západných krajín čelia boju s nadváhou a obezitou a počet týchto ľudí z roka na rok rastie, autori odporúčajú prehodnotiť súčasné odporúčania konzumácie alkoholu.

„Vzhľadom na výsledky nášho výskumu sa domnievame, že ľudia s nadváhou by mali k alkoholu pristupovať veľmi ostražito a piť menšie množstvo ako sa uvádza v odporúčaniach,“ hovorí vo vyhlásení Stamatakis.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, ria.ru, medicinenet.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

19:35 13.06.2021Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.