• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Najlepší nápoj na zníženie hladiny cholesterolu už máte v chladničke

  • 19:35 05.06.2021
  • Reading
Najlepší nápoj na zníženie hladiny cholesterolu už máte v chladničke

Vysoká hladina cholesterolu v krvi vedie ku kôrnateniu tepien, ktoré môže mať vplyv na vznik srdcovo-cievnych ochorení vrátane porážky a infarktu. Venujte preto väčšiu pozornosť tomuto nápoju.

Snáď tým najlepším príkladom dvojsečnej zbrane z hľadiska vplyvu potravín na zdravie človeka je mlieko. Obsahuje 18 z 20 esenciálnych bielkovín a aminokyselín, no zároveň v ňom nájdeme množstvo nasýtených tukov, takže jeho úloha pri ochrane zdravia, a to najmä toho kardiovaskulárneho, bola dodnes predmetom diskusií.

Večnú dilemu chce raz a navždy vyriešiť štúdia Univerzity v Readingu (Veľká Británia), podľa ktorej mlieko netreba zatracovať. Poukazuje však aj na jeho negatíva.

Pravda o plnotučnom mlieku: Takto vplýva na vašu váhu

Štúdia na základe metaanalýzy troch existujúcich výskumov prišla so záverom, že ľudia, ktorí pijú mlieko, majú nižšiu hladinu oboch druhov cholesterolu a hrozí im nižšie riziko vzniku ochorenia srdcových tepien ako tým, ktorí mlieko nepijú.

Konzumenti mlieka zároveň obvykle majú vyššie BMI a viac tuku v tele. Treba zdôrazniť, že tieto faktory sa označujú za spúšťače srdcovo-cievnych ochorení. „Tieto zistenia naznačujú, že obmedzenie konzumácie mlieka nie je potrebné pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení,“ zhrnul nutrigenetik a nutrigenomik Vimal Karani z Univerzity v Readingu.

Prečo také protichodné výsledky?

Za nejednoznačnou rolou mlieka pri vzniku srdcových ochorení treba hľadať viacero príčin. Jednou z nich môže byť fakt, že porovnávané štúdie u zúčastnených nezohľadnili spolupôsobiace faktory, ako napríklad to, že tí, ktorí pijú mlieko, tiež môžu jesť viac masla alebo viac fajčiť, čo jednoznačne prispieva k vyššiemu cholesterolu a riziku srdcových ochorení.

Ďalším problémom mnohých štúdií je to, čo by sme mohli nazvať ako opačná kauzalita. Ľuďom s nadváhou sa často odporúča, aby obmedzili príjem mliečnych výrobkov. Ak ich vedci sledujú bez toho, aby vedeli, kedy prestali piť mlieko, nadmernú hmotnosť môžu pripísať nízkemu, a nie vysokému príjmu tohto produktu.

Vedci preto postupovali na základe Mendelových pravidiel dedičnosti, ktoré sledujú genetické variácie, na ktoré nemá vplyv opačná kauzalita. Tieto variácie totiž vznikajú pri počatí a s najväčšou pravdepodobnosťou neovplyvňujú geneticky nepodmienené správanie človeka.

Na základe genetického výskumu sa potvrdila súvislosť medzi perzistenciou laktázy (pokračujúca aktivita laktázy v dospelosti, ktorá zaručuje dobré trávenie mlieka) a ľuďmi, ktorí pijú mlieko. Zároveň sa však potvrdilo, že títo ľudia majú genetickú predispozíciu na vznik obezity.

V závere štúdie vedci vysvetľujú, že dospeli k presvedčeniu, že ľudia s touto genetickou variáciou majú nižšie hladiny LDL a HDL chholesterolu (teda „dobrého“ a „zlého“ cholesterolu). Dôvodov sa ponúka hneď niekoľko:

  • Vápnik a laktóza v mlieku podporujú vstrebávanie vápnika, čo znižuje hladinu cholesterolu.
  • Konzumenti mlieka prijímajú v strave menej tuku ako ostatní.
  • Vápnik v mlieku podporuje vylučovanie žlčových kyselín, ktoré sa odvodzujú z cholesterolu v pečeni. Ak sa zrýchľuje ich vylučovanie, klesá hladina cholesterolu.
  • Kvasenie nestráviteľných sacharidov črevným mikrobiómom môže zmeniť a zmierniť syntézu cholesterolu.

Podľa štúdie ľuďom, ktorí pijú mlieko, tiež hrozí o 14 percent nižšie riziko vzniku ochorenia srdcových ciev.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.