• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
16°Bratislava

Nadmerné potenie? Neopakujte v sprche túto chybu!

  • 20:04 05.06.2021
  • Bratislava
Nadmerné potenie? Neopakujte v sprche túto chybu!

Ak sa potíte aj vtedy, keď ostatní vyťahujú zo šatníka zimné vetrovky, pouvažujte nad tým, či k tomu náhodou sami neprispievate. Tvorbe potu neraz pomáhajú aj zvyky v kúpeľni.

Patríte k tým, ktorí si bez ohľadu na počasie z čela neustále zotierajú pot? Potom zrejme strávite v sprche viac času ako ostatní. V tomto prípade ale platí, že to, čo sa na prvý pohľad zdá ako logické, nemusí byť prospešné.

Nadmerné sprchovanie vo všeobecnosti vedie k podráždeniu pokožky a vyšším výdavkom za vodu. O míňaní prírodných zdrojov ani nehovoríme. Ak aj ste ochotní akceptovať tieto nedostatky, rozhodne vám odporúčame častejšie sa oplachovať ako sprchovať pomocou mydla alebo gélu. Dôvodov je hneď niekoľko.

Oplachovanie verzus sprchovanie

Zatiaľ čo sprchovanie môžeme chápať aj ako relaxačnú činnosť, pri ktorej si pod prúdom horúcej vody uvoľňujeme svaly aj napätie, oplachovanie je čisto pragmatický zvyk, ktorý z tela odstraňuje nahromadené baktérie.

V sprche môžeme stráviť aj pol hodinu, ale oplachovanie by malo byť krátke a účelné. Telo si môžete opláchnuť horúcou aj studenou vodou, no nemali by ste pritom prekročiť viac ako tri minúty.

Pri oplachovaní nepoužívame žiadne mydlá ani iné čistiace prostriedky, čo nám zaručuje, že ho v prípade potreby môžeme absolvovať aj niekoľkokrát za deň. Ak ale beriete ohľad na šetrenie financií a vody, nemali by ste sa oplachovať viac ako dvakrát za deň.

Oplachovanie na liečbu nadmerného potenia

Ako sme už spomenuli, oplachovanie má čisto pragmatické účely a neslúži na oddych, holenie alebo iné okrajové veci, ktoré v sprche robíme.

Pri oplachovaní by ste sa mali jednoducho umyť vodou, pričom mydlo vynechajte. Dámy s dlhšími vlasmi si môžu opláchnuť aj vlasy, no po šampóne treba siahnuť jedine vtedy, keď sú extrémne znečistené (napríklad z piesku na pláži).

Oplachovanie treba chápať ako núdzovú pomoc pri nadmernom potení. Ak teda trávite celý deň doma a veľmi sa nenamáhate, raz za deň vám postačí obyčajná sprcha alebo pokojne vynechajte aj tú. Príliš časté sprchovanie dokonca preukázateľne poškodzuje pokožku a ničí prospešné baktérie na nej. To isté platí pre používanie šampónu na vlasy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com, harvard.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.