• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
12°Bratislava

Nechce sa vám cvičiť? Vášmu telu môže pomôcť aj tento druh relaxácie

  • 7:54 04.06.2021
  • Coventry
Nechce sa vám cvičiť? Vášmu telu môže pomôcť aj tento druh relaxácie

Namiesto cvičenia si môžete dopriať relaxáciu.

Po dlhom dni v práci nám častokrát ani nepríde na um, že by sme mali ešte cvičiť a rozhýbať telo. Našťastie, existuje aj pohodlnejší spôsob, ako zostať zdravý. Vedci z Coventry University tvrdia, že horúci kúpeľ alebo relaxácia v saune poskytuje podobné výhody, ako pri intenzívnom cvičení.

Spoluautor štúdie Charles Steward vysvetľuje, že pravidelné horúce kúpele napodobňujú účinky chôdze, joggingu alebo bicyklovania. Teplo zvyšuje prietok krvi a zvyšuje telesnú teplotu a srdcovú frekvenciu. Vedci sa domnievajú, že tieto spoločné výhody môžu zlepšiť kardiovaskulárne zdravie, stimulovať opravu buniek a dokonca znížiť depresívne pocity.

Štúdia publikovaná v akademickom časopise Journal of Applied Physiology tiež zistila, že „pasívne vyhrievanie“ môže znížiť krvný tlak, zápal a pomôcť pacientom s cukrovkou lepšie kontrolovať hladinu cukru v krvi. Jediná vec, s ktorou vám však sedenie vo vani nepomôže, je chudnutie. Nedokáže spustiť odbúravanie tukov ani nespevní svaly a kosti. Napriek týmto nevýhodám Steward hovorí, že kúpele a sauny sú skvelým spôsobom, ako zlepšiť zdravie tých, ktorí nemôžu cvičiť.

Kúpele a sauny sú vhodné pre ľudí, ktorí nemôžu cvičiť

„Mnoho ľudí nie je ochotných cvičiť pre nedostatok času a motivácie. A u tých, ktorí sú starší alebo majú chronické choroby, môže cvičenie spôsobiť aj bolesť, ktorá zo zrejmých dôvodov cvičenie obmedzuje,“ uviedol Steward v príspevku pre The Conversation.

Vedci v štúdii skúmali dobrovoľníkov, ktorí trávili rovnaké množstvo času vo vírivke a na bicykli. Výsledky ukazujú, že cvičenie je efektívnejšie pri zvyšovaní schopnosti tela vydávať energiu. Pasívne vyhrievanie však poskytovalo podobné zvýšenie srdcovej frekvencie a vnútorného tepla každého účastníka. Vedci tiež pomocou ultrazvukových vyšetrení odhalili, že sedenie vo vírivke zvýšilo prietok krvi v tepnách.

Steward poznamenáva, že výhody sauny a horúcich kúpeľov poznajú mnohé kultúry na celom svete. Konkrétne sú tieto terapie celkom bežné v krajinách ako Fínsko a Japonsko.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, journals.physiology.org, theconversation.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

19:35 13.06.2021Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.