• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.12.2021Meniny má Bibiána
Bratislava

Pred 95 rokmi sa narodila hviezda Hollywoodu Marilyn Monroe

  • 7:28 01.06.2021
  • Los Angeles/Bratislava
Pred 95 rokmi sa narodila hviezda Hollywoodu Marilyn Monroe

Herečka, modelka a speváčka Marilyn Monroe sa stala sexsymbolom a hviezdou Hollywoodu 50. rokov 20. storočia, ktorá však dodnes predstavuje pre mnohých ideál ženskej krásy.

V rokoch 1947 až 1962 účinkovala v troch desiatkach filmov a napriek tomu, že jej kariéra trvala len pätnásť rokov, jej filmy mali v tom čase zisk 200 miliónov dolárov, čo je v prepočte na rok 2017 dve miliardy dolárov. „Hollywood je miesto, kde dostanete 1000 dolárov za jeden bozk a 50 centov za svoju dušu,“ povedala najpredávanejšia hollywoodska hviezda Marilyn Monroe, ktorá sa stala najväčšou ikonou v dejinách popkultúry.

Marilyn Monroe, vlastným menom Norma Jeane Mortensonová sa narodila 1. júna 1926 v hlavnom meste filmového priemyslu - Los Angeles. Skutočnú rodičovskú lásku nikdy nepoznala a jej život sužovali rôzne malé i veľké drámy.

Aj napriek tomu, že v jej rodnom liste bol za otca zapísaný pekár Edward Morteson, ktorý zomrel, keď mala tri roky, biologický otec nie je známy, hoci sa to snažila zistiť.

Jej mamou bola Gladys Pearl Bakerová, ktorá pracovala ako strihačka v štúdiách Columbia. Keďže trpela depresiami a dlhé mesiace trávila v psychiatrických liečebniach, malá Norma Jeane vyrastala opustená v detských domovoch a v pestúnskych rodinách až pokiaľ ju poslední pestúni ako 16-ročnú nevydali za suseda, 21-ročného Jima Doughertyho. Ich manželstvo trvalo štyri roky, do septembra 1946.

Jej druhým manželom sa stala v roku 1954 hviezda amerického bejzbalu Joe DiMaggio, manželstvo však vydržalo iba deväť mesiacov. V júni 1956 sa vydala za svetoznámeho dramatika Arthura Millera a hoci Marlin Monroe povedala, že „je to po prvý raz, čo som skutočne zamilovaná“, spolu zostali len necelých päť rokov.

Počas druhej svetovej vojny pracovala v muničnej továrni. Tam krásu mladej ženy s gaštanovými vlasmi objavil vojenský fotograf David Conover. Na jeho odporúčanie sa prihlásila do modelingovej agentúry, kde jej poradili, aby si vlasy prefarbila na blond. Z modelingu zamierala Norma Jeane Mortensonová v roku 1949 do filmového priemyslu potom, keď si ju všimli v americkej filmovej spoločnosti 20th Century Studios. V tomto období si zmenila meno na Marilyn Monroe.

Prvá zmluva jej zaručovala 125 dolárov týždenne. Za komédiu Niekto to rád horúce (1959) o desať rokov neskôr už dostala štyri milióny dolárov.

Marilyn Monroe spočiatku dostávala malé úlohy, prvé väčšie prišli vo filmoch Asfaltová džungľa a Všetko o Eve (1950). V roku 1953 sa už stala najpredávanejšou hviezdou Hollywoodu. Diváci ju mohli vidieť napríklad v komédiách Páni majú radšej blondínky (1953), Ako si vziať milionára (1953) či Slamený vdovec (1955). Hlavnú úlohu si zahrala aj vo vážnych filmoch Niagara (1953), Rieka do nenávratna (1954) alebo Mustangy (1961).

Najväčší úspech však dosiahla ako pôvabná barová speváčka Sugar v nezabudnuteľnej a nestarnúcej hudobnej komédii Niekto to rád horúce (1959) po boku Tonyho Curtisa a Jacka Lemmona.

Marilyn Monroe zápasila od útleho detstva so strachom, že sa jej zmocní psychická choroba, ktorá zničila nielen jej matku, ale aj starú mamu. Predstava, že „čo ak sama raz skončím ako moja matka“ ju prenasledovala celý život.

Pribúdali aféry a ľúbostné romány s rôznymi mužmi ako napríklad s jednou z najväčších hereckých hviezd 20. storočia Marlonom Brandom či s jednou z najväčších hudobných hviezd uplynulého storočia spevákom Frankom Sinatrom alebo s mužmi z najvyšších kruhov americkej politiky, vrátane amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

Obdivovaná i obletovaná herečka, ktorá sa už počas svojho života stala legendou zomrela 4. augusta 1962 vo veku 36 rokov vo svojej vile v Los Angeles. Podľa polície išlo o samovraždu, ale otázniky nad jej úmrtím zostávajú dodnes.

Časopis Rolling Stone v novembri 2020 napísal: „S Marilyn Monroe zomrela najväčšia herečka, akú kedy Hollywood mal.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

VČERA - 11:33Kultúra

Festival Grape zverejnil svoje nové miesto konania. Dočasným domovom mu bude letisko Trenčín. Grape festival 2022 sa tam uskutoční 12. a 13. augusta.

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

VČERA - 8:10Kultúra

Samotný Lovestream festival budú tvoriť tri samostatné hudobné dni, ktoré bude spájať miesto konania.

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

6:09 29.11.2021Kultúra

Najmladší člen skupiny Beatles zomrel pred 20 rokmi.

Český herec Ladislav Frej jubiluje

Český herec Ladislav Frej jubiluje

7:10 26.11.2021Kultúra

Najznámejšou postavou, ktorú stvárnil český herec s podmanivým hlasom Ladislav Frej, bol frustrovaný doktor Karel Sova mladší v populárnom seriáli Nemocnice na kraji města.

Dnes oslavuje narodeniny Petra Černocká aj Kusturica, Jakeš ostal ako kôl v plote

Dnes oslavuje narodeniny Petra Černocká aj Kusturica, Jakeš ostal ako kôl v plote

7:12 24.11.2021Kultúra

Známou postavou obrazov významného slovenského umelca CYPRIÁNA MAJERNÍKA je Don Quichotte de la Mancha. Ako člen skupiny Generácia 1909 patril k pokrokovej umeleckej avantgarde.