• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
13°Bratislava

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

  • 19:37 29.05.2021
  • Svet
Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

U mladých dospelých s miernym priebehom COVID-19 sa môžu neskôr prejaviť srdcové problémy.

Aj keď drvivá väčšina pacientov s COVID-19 neskončí v nemocnici, nová štúdia uvádza, že aj mierne infekcie môžu mať vážne zdravotné následky. Vedci z Appalachian State University tvrdia, že mladí dospelí môžu po COVID-19 pravdepodobne čeliť dlhodobému poškodeniu zdravia srdca.

Štúdia publikovaná v akademickom žurnále Experimental Physiology odhalila, že u mladších pacientov s COVID-19, ktorí nepotrebovali hospitalizáciu, sa stále prejavovala vyššia úroveň tuhosti tepien. Z dlhodobého hľadiska by to mohlo znamenať, že aj zdraví mladí ľudia môžu mať vyššie riziko srdcových komplikácií po pandémii. K podobným záverom dospela štúdia asymptomatických detí, ktoré po prekonaní COVID-19 vykazovali príznaky poškodenia ciev.

Zatiaľ čo COVID-19 ovplyvňuje hlavne dýchací systém, predchádzajúce štúdie zistili, že vírus môže tiež zmeniť funkciu krvných ciev. U mladších dospelých sa tieto zmeny zvyčajne prejavia asi tri až štyri týždne po infekcii. U starších pacientov a ľudí s “dlhým covidom” sú tieto zmeny stále prítomné aj mesiace po chorobe.

COVID-19 spôsobuje rozsiahle poškodenie tepien

Tím vedcov má podozrenie, že vírus môže mať škodlivý vplyv na tepny v ľudskom tele. To zahŕňa poškodenie krčnej tepny, ktorá dodáva krv do mozgu. Ide o podobné príznaky ako pri iných bakteriálnych a vírusových infekciách, ako sú reumatická horúčka, Kawasakiho choroba, zápal pľúc, infekcia H. Pylori a lupus. Pri všetkých týchto ochoreniach môže stuhnutie tepien trvať dlho po zotavení pacienta.

Vedci skúmali skupinu mladých dospelých tri až štyri týždne po pozitívnom teste na COVID-19. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia krčnej tepny sledovali každého pacienta po dobu 10 až 15 úderov srdca. Na porovnanie autori štúdie použili ako kontrolnú skupinu skeny od zdravých dospelých pred pandémiou.

Tím teraz týchto pacientov šesť mesiacov po infekcii sleduje, či alebo kedy sa na ich tepnách začne prejavovať zlepšenie. Autori štúdie poznamenávajú, že konečné výsledky budú zaujímavé, najmä ak potvrdia, že obnova zdravia srdca po infekcii COVID-19 zaostáva.

"Tieto zistenia naznačujú potenciálny dlhodobý vplyv COVID-19 na mladých, relatívne zdravých dospelých, ktorí si môžu myslieť, že ich vírus neovplyvňuje," uviedol hlavný autor štúdie Steve Ratchford v tlačovej správe.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, physoc.onlinelibrary.wiley.com, studyfinds.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

9:50 05.06.2021Veda

Počet ransomvérových útokov za 1. kvartál tohto roka sa medziročne zvýšil o 107 %. Prvenstvo si drží malvér zameraný na operačný systém Windows.

Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

19:11 04.06.2021Veda

Očkovanie je najefektívnejší spôsob, ako zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19 a dostať ekonomiku späť do normálu. Čo robiť, ak užívate niektoré z liekov, ktoré oslabujú jeho účinky?

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

6:00 30.05.2021Veda

Čínska nákladná vesmírna loď s vybavením a zásobami sa úspešne spojila s hlavným modulom budúcej čínskej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Zeme.

Krvné zrazeniny po vakcínach: Vedci odhalili príčinu aj spôsob, ako tomu zabrániť

Krvné zrazeniny po vakcínach: Vedci odhalili príčinu aj spôsob, ako tomu zabrániť

20:20 28.05.2021Veda

Hádanka o krvných zrazeninách súvisiacich s vakcínou od AstraZeneca a Johnson & Johnson je vyriešená. Vedci vedia, ako tomu zabrániť.