• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.7.2021Meniny má Krištof
22°Bratislava

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

  • 19:37 29.05.2021
  • Svet
Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

U mladých dospelých s miernym priebehom COVID-19 sa môžu neskôr prejaviť srdcové problémy.

Aj keď drvivá väčšina pacientov s COVID-19 neskončí v nemocnici, nová štúdia uvádza, že aj mierne infekcie môžu mať vážne zdravotné následky. Vedci z Appalachian State University tvrdia, že mladí dospelí môžu po COVID-19 pravdepodobne čeliť dlhodobému poškodeniu zdravia srdca.

Štúdia publikovaná v akademickom žurnále Experimental Physiology odhalila, že u mladších pacientov s COVID-19, ktorí nepotrebovali hospitalizáciu, sa stále prejavovala vyššia úroveň tuhosti tepien. Z dlhodobého hľadiska by to mohlo znamenať, že aj zdraví mladí ľudia môžu mať vyššie riziko srdcových komplikácií po pandémii. K podobným záverom dospela štúdia asymptomatických detí, ktoré po prekonaní COVID-19 vykazovali príznaky poškodenia ciev.

Zatiaľ čo COVID-19 ovplyvňuje hlavne dýchací systém, predchádzajúce štúdie zistili, že vírus môže tiež zmeniť funkciu krvných ciev. U mladších dospelých sa tieto zmeny zvyčajne prejavia asi tri až štyri týždne po infekcii. U starších pacientov a ľudí s “dlhým covidom” sú tieto zmeny stále prítomné aj mesiace po chorobe.

COVID-19 spôsobuje rozsiahle poškodenie tepien

Tím vedcov má podozrenie, že vírus môže mať škodlivý vplyv na tepny v ľudskom tele. To zahŕňa poškodenie krčnej tepny, ktorá dodáva krv do mozgu. Ide o podobné príznaky ako pri iných bakteriálnych a vírusových infekciách, ako sú reumatická horúčka, Kawasakiho choroba, zápal pľúc, infekcia H. Pylori a lupus. Pri všetkých týchto ochoreniach môže stuhnutie tepien trvať dlho po zotavení pacienta.

Vedci skúmali skupinu mladých dospelých tri až štyri týždne po pozitívnom teste na COVID-19. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia krčnej tepny sledovali každého pacienta po dobu 10 až 15 úderov srdca. Na porovnanie autori štúdie použili ako kontrolnú skupinu skeny od zdravých dospelých pred pandémiou.

Tím teraz týchto pacientov šesť mesiacov po infekcii sleduje, či alebo kedy sa na ich tepnách začne prejavovať zlepšenie. Autori štúdie poznamenávajú, že konečné výsledky budú zaujímavé, najmä ak potvrdia, že obnova zdravia srdca po infekcii COVID-19 zaostáva.

"Tieto zistenia naznačujú potenciálny dlhodobý vplyv COVID-19 na mladých, relatívne zdravých dospelých, ktorí si môžu myslieť, že ich vírus neovplyvňuje," uviedol hlavný autor štúdie Steve Ratchford v tlačovej správe.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, physoc.onlinelibrary.wiley.com, studyfinds.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vesmírnu misiu k mesiacu Jupitera zabezpečí spoločnosť SpaceX

Vesmírnu misiu k mesiacu Jupitera zabezpečí spoločnosť SpaceX

6:09 24.07.2021Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok oznámil, že si zvolil spoločnosť SpaceX pre realizáciu plánovanej misie na Európu, mesiac planéty Jupiter.

Variant delta má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako alfa, potvrdzuje štúdia z Číny

Variant delta má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako alfa, potvrdzuje štúdia z Číny

15:38 22.07.2021Veda

Keďže má delta až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož oproti pôvodnému variantu, je tento variant omnoho nákazlivejší.

Protilátky voči koronavírusu pretrvávajú najmenej 9 mesiacov po infekcii

Protilátky voči koronavírusu pretrvávajú najmenej 9 mesiacov po infekcii

6:40 20.07.2021Veda

Protilátky voči koronavírusu zostávajú v tele "najmenej" deväť mesiacov po infekcii, vyplýva zo štúdie vypracovanej londýnskou univerzitou Imperial College a univerzitou v talianskej Padove.

Vedcom sa podarilo zastaviť rozmnožovanie SARS-CoV-2 v ľudských bunkách

Vedcom sa podarilo zastaviť rozmnožovanie SARS-CoV-2 v ľudských bunkách

21:56 15.07.2021Veda

Austrálski vedci objavili podľa vlastných slov spôsob ako zastaviť rozmnožovanie koronavírusu SARS-CoV-2 v napadnutých ľudských bunkách.

Tento druh hmyzu nás bude trápiť aj v zime, varujú vedci

Tento druh hmyzu nás bude trápiť aj v zime, varujú vedci

21:55 07.07.2021Veda

Vedci tvrdia, že škodcovia budú vďaka klimatickým zmenám celoročným problémom.