• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
10°Bratislava

Aneuryzma aorty: Zistite pomocou rýchleho testu, či sa nachádza vo vašom tele

  • 21:48 26.05.2021
  • New Haven
Aneuryzma aorty: Zistite pomocou rýchleho testu, či sa nachádza vo vašom tele

Väčšina ľudí sa o aneuryzme aorty dozvie až prostredníctvom CT vyšetrenia. V prípade, že sa toto ochorenie nelieči, môže viesť až k smrteľným následkom.

Ochorenie, ktoré nemá žiadne príznaky, ale aj tak vie zabíjať v priebehu minút. Aj tak by sme mohli nazvať aneuryzmu aorty, alebo abnormálnu hrču na stene aorty, ktorá môže viesť k fatálnym následkom, ak sa nelieči.

U niektorých ľudí môže aneuryzma vyvolať nepríjemnosti, no väčšina s ňou žije bez citeľných príznakov. Práve to je nebezpečné, pretože prasknutie aneuryzmy neraz končí smrťou.

Test, vďaka ktorému zistíte, či vás aneuryzma ohrozuje, je jednoduchý a zvládnete ho aj sami bez akýchkoľvek pomôcok.

Stačí, keď zdvihnete ruku do výšky očí a dlaň ohnete tak, akoby ste niekomu ukazovali pokyn na zastavenie. Narovnajte dlaň a zohnite palec krížom. Natiahnite ho čo najďalej smerom na opačnú stranu k malíčku.

Ak dokážete palec natiahnuť tak, že jeho posledný článok presahuje cez okraj dlane, z vedeckého hľadiska môže ísť o prípad skrytej aneuryzmy aorty, ktorý si vyžaduje lekárske posúdenie.

Ak váš natiahnutý palec presahuje okraj dlane pod malíčkom, svedčí to o zvýšenom riziku aneuryzmy aorty; Foto: Billion Photos/Shutterstock.com

Schopnosť takto pohybovať palcom môže byť podľa vedcov príznakom nadmerne dlhých kostí a uvoľnených kĺbov. Ide o typické prejavy ochorenia spojivových tkanív vrátane aorty.

„Najväčším problémom pri aneuryzme je zistiť jej prítomnosť ešte predtým ako praskne,“ hovorí jeden z tvorcov testu John A. Elefteriades, bývalý riaditeľ Aortového inštitútu v Nemocnici v New Haven v štáte Connecticut.

Elefteriades ďalej hovorí, že nie všetci pacienti, ktorí dokážu ohnúť palec podľa spomínaného spôsobu, trpia aneuryzmou aorty, ale u tých, ktorí to dokážu, je riziko jej prítomnosti oveľa vyššie.

Samotný test vám preto nedá odpoveď na otázku, či sa vo vašom tele nachádza život ohrozujúca aneuryzma, ale určite vám napovie, či by ste mali lekára požiadať o podrobnejšie vyšetrenie. Obzvlášť obozretní by mali byť pacienti, ktorých rodinní príslušníci trpia alebo trpeli touto poruchou.

50 percent pacientov, ktorým praskne aneuryzma, umiera ešte pred príchodom do nemocnice. Nešťastný osud čaká aj polovicu z tých, ktorí sa do nemocnice dostanú.

Aneuryzma aorty sa prevažne vyskytuje u mužov vo veku 50 a viac rokov. Jej presná príčina nie je známa, no k rizikovým faktorom sa okrem veku pripisuje aj fajčenie, o ktorom je známe, že prispieva k tvrdnutiu ciev. Cievam tiež škodí obezita a strava s vysokým obsahom tuku.

Aneuryzma nemusí postihnúť len oblasť aorty v blízkosti srdca. Neraz sa vyskytuje aj v brušnej časti tejto cievy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ajconline.org, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.