• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
16°Bratislava

Pozor na tento doplnok stravy. Môže viesť k vyššiemu riziku poruchy srdcového rytmu

  • 20:10 24.05.2021
  • Sophia Antipolis
Pozor na tento doplnok stravy. Môže viesť k vyššiemu riziku poruchy srdcového rytmu

Populárny doplnok stravy, ktorý mnohí užívajú pre lepšie zdravie srdca môže v skutočnosti viesť k vyššiemu riziku bežnej poruchy srdcového rytmu.

Rybí olej je najpopulárnejším doplnkom na svete a mnohí veria, že je nevyhnutný pre zlepšenie zdravia srdca. Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise European Heart Journal – Cardiovascular Pharmacotherapy však zistila, že môžu mať v skutočnosti opačný efekt. Vedci zistili súvislosť medzi rybím olejom a vyšším rizikom najbežnejšej poruchy srdcového rytmu - fibrilácie predsiení.

Autori štúdie tvrdia, že obzvlášť ohrození sú ľudia s vysokými hladinami cholesterolu. Aj užívanie voľnopredajného doplnku omega-3 môže zhoršiť zdravie srdca, nie ho zlepšiť. Výskumy naznačujú, že omega-3 mastné kyseliny vedú k fibrilácii predsiení. Nepravidelný srdcový rytmus vedie k zlému prietoku krvi. Ľudia s touto poruchou majú päťkrát vyššiu pravdepodobnosť mozgovej príhody.

Vedci skúmali viac ako 50 000 ľudí, ktorí užívali doplnky rybieho oleja alebo placebo. Výsledky ukazujú, že doplnky s omega-3 mastnými kyselinami súvisia s významne zvýšeným rizikom poruchy srdcového rytmu v porovnaní s užívaním placeba.

Výhody doplnkov rybieho oleja sú stále pochybné

Rybí olej sa pôvodne používal počas priemyselnej revolúcie na boj proti rachitíde alebo oslabeniu kostí. V tom čase mnoho mladých ľudí v mestských oblastiach s nízkym slnečným žiarením trpelo nízkou hladinou vitamínu D.

Na začiatku 70. rokov dánski vedci objavili súvislosť medzi obyvateľmi Grónska Inuitmi a nízkym rizikom kardiovaskulárneho zdravia. To naznačovalo, že si udržiavajú zdravie konzumáciou rýb. Neskôr bolo potvrdené, že je to príklad korelácie, nie príčinnej súvislosti.

Ďalšie štúdie poukazujú na to, že omega-3 majú prínos pre pamäť, zdravie pokožky a majú protizápalové vlastnosti. Nedávna štúdia však ukazuje, že ich výhody môžu pociťovať len ľudia s určitou genetickou výbavou a nie sú liekom na všetko. Spoluautor štúdie Salvatore Carbone z Virginia Commonwealth University uviedol:

„Naša štúdia naznačuje, že doplnky rybieho oleja sú spojené s výrazne vyšším rizikom fibrilácie predsiení u pacientov so zvýšeným kardiovaskulárnym rizikom. Aj keď jedna klinická štúdia naznačila prospešné kardiovaskulárne účinky doplnkov, malo by sa brať do úvahy riziko fibrilácie predsiení, ak sa tieto lieky predpisujú alebo nakupujú v lekárni, najmä u osôb náchylných na rozvoj poruchy srdcového rytmu.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, escardio.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.