• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Prigožin vysúdil od Navaľného zlomok toho, čo žiadal ako odškodné

  • 21:47 18.05.2021
  • Moskva
Prigožin vysúdil od Navaľného zlomok toho, čo žiadal ako odškodné

Prigožinovo meno sa spomína v súvislosti s petrohradskou „fabrikou na (internetových) trollov“ či s financovaním žoldnierov v zahraničí.

Súd v Moskve v utorok nariadil opozičným politikom Alexejovi Navaľnému a Vladimirovi Milovovi, aby zaplatili po 30.000 rubľov (333 eur) podnikateľovi Jevgenijovi Prigožinovi, ktorý ich žaloval za spôsobenie morálnej ujmy. Podľa spravodajského webu Novaja gazeta (NG) o tom informovala právnička odsúdených Valentina Frolovová.

NG pripomenula, že Prigožin vysúdil 167-krát nižšie odškodné, ako v žalobe žiadal.

Predmetom súdneho sporu bol videopríspevok zverejnený na YouTube na kanáli Navaľnyj Live, v ktorom na adresu Prigožina zazneli slová „niktoš“ a „netvor“. Žalobca žiadal, aby súd tieto tvrdenia označil za urážlivé a od obžalovaných chcel odškodné po päť miliónov rubľov.

Súd v Moskve na utorkovom pojednávaní síce podstatne znížil výšku odškodného, na druhej strane však odsúdeným nariadil odstrániť do desiatich dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia dané video z YouTube a účtu Navaľného na sociálnej sieti Twitter. V prípade, že by sa tak nestalo, za každý deň nesplnenia tejto požiadavky stanovil pokutu 1000 rubľov (11 eur).

Po rozpade Sovietskeho zväzu si Prigožin ako začínajúci podnikateľ otvoril stánok, v ktorom predával párky v rožku. Vďaka rýchlo nadobudnutému bohatstvu investoval do obchodov so zmiešaným tovarom a časom v Petrohrade otvoril niekoľko luxusných reštaurácií. Jeho cateringová firma postupne dodávala jedlo do väčšiny škôl v Petrohrade, v Moskve a pre 90 percent ruskej armády a zásobovala aj Kremeľ, preto dostal prezývku „Putinov kuchár“.

V Rusku bol Prigožin dlho pomerne neznámy, kým sa nezačali objavovať informácie o jeho aktivitách v iných oblastiach; jeho meno sa spomína v súvislosti s petrohradskou „fabrikou na (internetových) trollov“ či s financovaním žoldnierov v zahraničí. O Prigožinovi je známe aj to, že niekoľko rokov strávil vo väzení.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

DNES - 6:24Zahraničné

Po prvý raz za viac ako osem mesiacov hlásili zdravotné úrady v Nemecku menej než 1000 nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. V nedeľu išlo o 549 prípadov.

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho "vnútornou záležitosťou"

DNES - 6:15Zahraničné

Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť".

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

DNES - 6:14Zahraničné

Lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali dohodnúť na dôraznejšom spoločnom postoji voči čoraz dominantnejšej Číne, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred summitom Aliancie v Bruseli.

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

DNES - 6:09Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu povedal, že Spojené kráľovstvo si želá ďalšie vyšetrovanie pôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

VČERA - 20:32Zahraničné

Poslanci izraelského parlamentu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán.