• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
10°Bratislava

Zaočkovaní proti COVID-19 dostanú nové certifikáty

  • 18:48 18.05.2021
  • Bratislava
Zaočkovaní proti COVID-19 dostanú nové certifikáty

Ľudia zaočkovaní proti COVID-19 by mali od júna dostávať európske certifikáty.

Ľudia, ktorí budú tento týždeň zaočkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19, by už mali dostávať takzvaný prechodný certifikát. Tí, ktorí sa zaočkovali skôr, majú dostať možnosť vybaviť si ho dodatočne. Avizoval to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) s tým, že od 26. júna by mali všetci dostávať štandardné európske certifikáty.

Môžem všetkých ubezpečiť, že občania, ktorí budú zaočkovaní už tento týždeň dostanú dokument, ktorý bude, samozrejme, platný pri prechode hraníc krajinami, ktoré s nami susedia,“ uviedol minister zdravotníctva s tým, že pre občanov, ktorí boli zaočkovaní skôr stále existuje možnosť vypýtať si takéto potvrdenie od všeobecného lekára.

Vo veľmi skorej dobe takéto potvrdenie bude možné získať aj z našich databáz, prípadne cestou všeobecnej poisťovne,“ priblížil Lengvarský. Dodal, že o všetkých krokoch bude rezort zdravotníctva ešte informovať.

Opozičný Smer-SD v utorok avizoval odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), ak sa do pondelka 24. mája nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Lengvarský o očkovacích preukazoch

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský sa vyjadril k problematike očkovacích preukazov. Ministerstvo zdravotníctva pracuje na univerzálnom tlačive, ktoré človek dostane po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 a ktoré bude aj medzinárodne uznávaným dokladom. Občania, ktorí budú očkovaní tento týždeň už dostanú takýto dokument. Ak bola osoba zaočkovaná skôr a potrebuje vycestovať, má podľa MZ kontaktovať svojho všeobecného lekára a požiadať ho o potvrdenie očkovania do Medzinárodného očkovacieho preukazu. Opozičný Smer-SD chce pre problém s certifikátmi iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva. Viac sa dočítate v článku: info.sk/s/190355

Uverejnil používateľ Info.sk Utorok 18. mája 2021
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kapacitné obmedzenia v prevádzkach sa menia

Kapacitné obmedzenia v prevádzkach sa menia

DNES - 6:20Domáce

Pre niektoré druhy prevádzok sú stále v platnosti určité druhy kapacitných obmedzení, napríklad maximálny počet osôb pri stole v prevádzkach verejného stravovania.

Menia sa pravidlá po príchode zo zelených krajín

Menia sa pravidlá po príchode zo zelených krajín

DNES - 6:19Domáce

Výnimku z domácej karantény majú od pondelka po príchode zo zelených krajín cestovného semafora aj osoby, ktoré absolvovali test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom v zahraničí.

V prípade hromadných podujatí sa bude možné preukázať aj LAMP testom

V prípade hromadných podujatí sa bude možné preukázať aj LAMP testom

DNES - 6:16Domáce

V prípade hromadných podujatí, na ktorých je povinný negatívny test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 12 hodín, po novom od pondelka platí okrem antigénových a RT-PCR testov aj LAMP test.

V druhom stupni varovania sú od pondelka dva okresy, zelených je šesť

V druhom stupni varovania sú od pondelka dva okresy, zelených je šesť

DNES - 6:02Domáce

Od pondelka nie je podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze.

Krajniak: Minister vnútra nemá správne informácie od podriadených

Krajniak: Minister vnútra nemá správne informácie od podriadených

VČERA - 14:48Domáce

V niektorých bezpečnostných zložkách sa uskutočňuje mocenský zápas.