• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Korčok vyzval na ochranu civilistov

  • 18:04 18.05.2021
  • Bratislava/Brusel
Korčok vyzval na ochranu civilistov

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyzval v utorok na okamžité ukončenie útokov medzi izraelskou armádou a palestínskym militantným hnutím Hamas, pričom apeloval na ochranu civilného obyvateľstva na oboch stranách. Vyjadril sa tak na mimoriadnom rokovaní ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ).

Korčok upozornil, že militanti z hnutia Hamas na územie Izraela v posledných dňoch vypálili viac ako 3000 rakiet, pričom tieto útoky „ostro odsúdil“. „Izrael má právo na obranu svojho územia a zaručenie bezpečnosti svojich občanov,“ povedal.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň vyzval k „bezodkladnej deeskalácii“ konfliktu a „maximálnej zdržanlivosti pri používaní vojenských a donucovacích prostriedkov s ohľadom na bezpečnosť civilného obyvateľstva“ na oboch stranách. Dodal, že riešenie konfliktu je potrebné hľadať za rokovacím stolom.

Hlavným výstupom z utorňajšieho rokovania ministrov zahraničných vecí krajín EÚ bol dôrazný apel na okamžité prímerie a dodržiavanie princípov medzinárodného a humanitárneho práva.

Od 10. mája, keď vypukol najnovší ozbrojený konflikt medzi Izraelom a hnutím Hamas a ďalšími radikálnymi skupinami v palestínskej enkláve, prišlo o život už viac ako 200 Palestínčanov, vrátane asi 60 detí.

Izraelská strana podľa najnovšej bilancie hlási 12 obetí a 312 zranených. Medzi izraelskými obeťami sú dve deti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

DNES - 6:24Zahraničné

Po prvý raz za viac ako osem mesiacov hlásili zdravotné úrady v Nemecku menej než 1000 nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. V nedeľu išlo o 549 prípadov.

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho "vnútornou záležitosťou"

DNES - 6:15Zahraničné

Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť".

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

DNES - 6:14Zahraničné

Lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali dohodnúť na dôraznejšom spoločnom postoji voči čoraz dominantnejšej Číne, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred summitom Aliancie v Bruseli.

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

DNES - 6:09Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu povedal, že Spojené kráľovstvo si želá ďalšie vyšetrovanie pôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

VČERA - 20:32Zahraničné

Poslanci izraelského parlamentu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán.