• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
12°Bratislava

Prezidentka ani druhý raz nepodpísala zákon o ochrane hospodárskej súťaže

  • 17:49 18.05.2021
  • Bratislava
Prezidentka ani druhý raz nepodpísala zákon o ochrane hospodárskej súťaže

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ani po druhý raz nepodpísala zákon o ochrane hospodárskej súťaže.

Právnu normu už raz vrátila Národnej rade (NR) SR, plénum však jej veto 11. mája prelomilo, zákon tak bude platiť napriek jej námietkam. Hlava štátu odporúčala vypustiť sporné úpravy v kompetenčnom zákone.

Prezidentka mala k zákonu viaceré výhrady. Konštatovala, že právna norma bola prerokovaná a schválená v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku NR SR. Pri prerokúvaní návrhu zákona totiž podľa nej nemožno podať návrh, ktorým sa mení alebo dopĺňa iný zákon, ktorý obsahovo nesúvisí s prerokúvaným návrhom zákona.

Hlava štátu zároveň namietala, že právna úprava cez poslanecký pozmeňovací návrh vytvára „úrad v úrade“, keď v rámci Úradu vlády (ÚV) SR má byť zriadený Úrad podpredsedu vlády SR, ktorý neriadi ministerstvo, so samostatnou organizačnou zložkou ústredného orgánu štátnej správy, samostatnými kompetenciami a vystupovaním vo vzťahoch navonok, osobitným štatutárnym zástupcom, ako aj finančnou a riadiacou nezávislosťou od tohto ústredného orgánu štátnej správy, v tomto prípade ÚV SR.

Plénum parlamentu návrh zákona o ochrane hospodárskej súťaže schválilo ešte 1. apríla spolu s pozmeňujúcim návrhom poslanca Miloša Svrčeka (Sme rodina). Pre podpredsedu vlády, ktorý neriadi ministerstvo, sa ním vytvorí organizačno-administratívny rámec na ÚV SR. Ten má zohľadňovať jeho ústavné postavenie ako člena vlády.

Právna norma má byť účinná od 1. júna 2021. V schválenom návrhu zákona dochádza oproti súčasnému stavu k výraznej zmene, keď sa význam pojmu 'podnikateľ' podľa znenia návrhu zákona obsahovo harmonizuje s pojmom 'podnik' podľa európskej judikatúry a legislatívy. „Harmonizáciu národných právnych úprav v otázke konceptu podniku si vyžaduje eurosmernica, ale aj potreba zjednotenia pojmov a eurokonformného výkladu zodpovednostných inštitútov v EÚ,“ uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Pojem podnikateľ podľa návrhu zákona už nebude naviazaný na právnu subjektivitu, ale v popredí bude v súlade s európskou judikatúrou „funkčná stránka“ tohto pojmu. Na uvedené potom nadväzujú ďalšie zmeny v návrhu zákona v porovnaní so súčasnou právnou úpravou, a to najmä zmeny týkajúce sa ukladania pokút - možnosť ustanoviť za spoločne a nerozdielne zodpovedné za protiprávne konanie viaceré spoločnosti v rámci jedného podnikateľa, prechod zodpovednosti za protiprávne konanie, úprava zodpovednosti združení a ich členov za zaplatenie pokút.

Zmeny v oblasti kontroly koncentrácií sa týkajú len čiastočnej úpravy ustanovení upravujúcich notifikačné kritériá, t. j. kritériá, pri splnení ktorých majú podnikatelia povinnosť oznámiť koncentráciu úradu. Konkrétne, dochádza k vypusteniu existujúceho osobitného notifikačného kritéria, ktoré sa uplatňovalo v prípade vytvorenia spoločných podnikov. Uvedené umožňuje eliminovať prípady, keď dochádzalo k formálnemu posúdeniu koncentrácie aj v prípadoch tzv. extrateritoriálnych spoločných podnikov, ktoré neboli aktívne na území Slovenskej republiky.

Návrh zákona tiež zavádza nové inštitúty v podobe právomoci úradu uložiť dočasné opatrenia. V súčasnosti je inštitút predbežných opatrení zakotvený iba v správnom poriadku, pričom návrh zákona dopĺňa príslušné ustanovenia správneho poriadku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
VW Slovakia spúšťa očkovanie proti ochoreniu COVID-19

VW Slovakia spúšťa očkovanie proti ochoreniu COVID-19

VČERA - 15:29Ekonomické

Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia spustila v pondelok ako jeden z prvých zamestnávateľov na Slovensku očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

EÚ zvýšila pomoc pre slovenských lekárov a sestričky za nadprácu počas pandémie

EÚ zvýšila pomoc pre slovenských lekárov a sestričky za nadprácu počas pandémie

VČERA - 13:18Ekonomické

EÚ dá viac ako 453 miliónov eur pre Francúzsko a Slovensko na riešenie sociálnych a ekonomických dosahov koronakrízy. Uviedla to v pondelok Európska komisia.

Bitcoin prudko vzrástol, opäť za to môže Muskov výrok

Bitcoin prudko vzrástol, opäť za to môže Muskov výrok

VČERA - 8:51Ekonomické

Vyjadrenia šéfa Tesly Elona Muska opäť spôsobili kolísanie hodnoty kryptomien.

Milan Krajniak: MPSVR vyplatilo na pandemickú pomoc už dve miliardy eur

Milan Krajniak: MPSVR vyplatilo na pandemickú pomoc už dve miliardy eur

14:21 13.06.2021Ekonomické

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vyplácalo od februára tohto roku v rámci Prvej pomoci ++ zamestnávateľom na zamestnanca v priemere 646 eur.

Vlčan má podľa poslancov skúsenosti, aby pomohol agrorezortu

Vlčan má podľa poslancov skúsenosti, aby pomohol agrorezortu

12:54 13.06.2021Ekonomické

Výber Samuela Vlčana za nového ministra pôdohospodárstva bol správnou voľbou. Sú o tom presvedčení koaliční poslanci Jarmila Halgašová a Jaroslav Karahuta.