• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Rakúsko postupne vyradí protikoronavírusovú vakcínu AstraZeneca

  • 14:41 18.05.2021
  • Viedeň
Rakúsko postupne vyradí protikoronavírusovú vakcínu AstraZeneca

Rakúsko postupne vyradí proticovidovú vakcínu od spoločnosti AstraZeneca zo svojho očkovacieho programu.

Dôvodom tohto kroku sú problémy s dodávkou tejto látky, ako aj obavy verejnosti po medializácii správ o jej ojedinelých vedľajších účinkoch, informovala v utorok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na rakúske ministerstvo zdravotníctva.

Rakúsko sa stalo treťou európskou krajinou, ktorá pristúpila k postupnému vyradeniu AstraZenecy. Obe tieto krajiny hlásili niekoľko prípadov závažných krvných zrazenín u ľudí, ktorým bola podaná táto vakcína.

Pravdepodobne budeme pokračovať v podávaní prvej dávky AstraZenecy do začiatku júna, následne túto látku vyradíme,“ vyhlásil v pondelok neskoro večer pre súkromnú televízmu stanicu Puls 24 rakúsky minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein.

Rezortný šéf dodal, že tí, ktorí už dostali prvú dávku AstraZenecy, dostanú aj druhú, ale úrady neskôr určia, ktorá iná vakcína sa použije pre akékoľvek opakovacie dávky.

Mückstein podľa vlastného vyjadrenia trvá na tom, že AstraZeneca je „bezpečná“, ale Rakúsko prijalo dané rozhodnutie z dôvodu zlej reputácie tejto látky v radoch verejnosti a z dôvodu problémov s jej distribúciou.

Európska komisia zažalovala túto britsko-švédsku farmaceutickú firmu za to, nedokázala dodať milióny dávok svojej vakcíny.

V Rakúsku z deviatich miliónov obyvateľov dostala aspoň jednu dávku už tretina populácie, píše AFP. Rakúsko spustilo očkovanie proti covidu ako väčšina krajín EÚ koncom decembra 2020. Väčšina z kompletne zaočkovaných osôb dostala vakcínu Pfizer/BioNTech.

Európska lieková agentúra (EMA), ako aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúčajú pokračovanie vakcinácie, tvrdiac, že výhody očkovania prevažujú nad možnými sprievodnými rizikami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

DNES - 6:24Zahraničné

Po prvý raz za viac ako osem mesiacov hlásili zdravotné úrady v Nemecku menej než 1000 nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. V nedeľu išlo o 549 prípadov.

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho "vnútornou záležitosťou"

DNES - 6:15Zahraničné

Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť".

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

DNES - 6:14Zahraničné

Lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali dohodnúť na dôraznejšom spoločnom postoji voči čoraz dominantnejšej Číne, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred summitom Aliancie v Bruseli.

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

DNES - 6:09Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu povedal, že Spojené kráľovstvo si želá ďalšie vyšetrovanie pôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

VČERA - 20:32Zahraničné

Poslanci izraelského parlamentu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán.