• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Námestie pred Notre-Dame opäť zatvorili, dôvodom sú častice olova

  • 13:45 18.05.2021
  • Paríž
Námestie pred Notre-Dame opäť zatvorili, dôvodom sú častice olova

Námestie pred katedrálou Notre-Dame v Paríži zatvorili pre verejnosť, pretože testy znovu odhalili vysoké koncentrácie jedovatých častíc olova. V utorok to oznámila parížska polícia, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Požiar, ktorý pred dvoma rokmi zachvátil historickú pamiatku z 13. storočia, roztavil aj približne 300 ton olova nachádzajúceho sa v krove strechy. Do ovzdušia veľkých oblastí Paríža sa následne uvoľnilo nebezpečné množstvo olova.

Riziká vyplývajúce z účinkov tohto ťažkého kovu donútili úrady uzavrieť niekoľko oblastí a dokonca niekoľko škôl, keď prebiehali operácie na odstraňovanie olova z prostredia. Situácia si tiež vyžiadala, aby deti a tehotné ženy podstúpili krvné testy.

Námestie pred katedrálou, nazývanou aj Chrám Matky Božej v Paríži, otvorili niekoľko týždňov po požiari, pričom predstavitelia sľúbili pravidelné testovanie tohto miesta.

Výsledky najnovších testov ukázali, že koncentrácie oloveného prachu sú v určitých bodoch námestia vyššie než normálne hodnoty typické pre Paríž,“ napísala vo vyhlásení polícia.

Námestie bude znovu otvorené, keď sa uskutoční nová čistiaca operácia a „všetky údaje sa vrátia na dostatočne nízke úrovne“, dodal polícia.

Aj keď štíhla vežička - sanktusník nad presbytériom na hrebeni strechy hlavnej lode - a väčšina strechy katedrály boli pri požiari z večera 15. apríla 2019 zničené, hasiči s vyvinutím obrovskej snahy dokázali zaistiť, že obdivovaná stredoveká stavba chrámu živel prežila.

Ohrozenie ľudí olovenými časticami však spôsobilo oneskorenie v odpratávaní trosiek a v začatí rekonštrukčných prác na gotickej pamiatke. Prezident Emmanuel Macron ju chce pre návštevníkov otvoriť, keď bude Paríž v roku 2024 hostiteľom letných olympijských hier.

Vyšetrovatelia ešte len musia určiť príčinu požiaru, ale už sa vyjadrili, že najpravdepodobnejším vysvetlením nešťastia zostáva elektrický skrat alebo odhodený ohorok cigarety.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

Nemecko hlási najmenej prípadov koronavírusu za vyše osem mesiacov

DNES - 6:24Zahraničné

Po prvý raz za viac ako osem mesiacov hlásili zdravotné úrady v Nemecku menej než 1000 nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. V nedeľu išlo o 549 prípadov.

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho

Palestínske vedenie: Nová vláda Izraela je jeho "vnútornou záležitosťou"

DNES - 6:15Zahraničné

Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť".

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

Stoltenberg: Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne

DNES - 6:14Zahraničné

Lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali dohodnúť na dôraznejšom spoločnom postoji voči čoraz dominantnejšej Číne, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred summitom Aliancie v Bruseli.

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

Johnson: Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

DNES - 6:09Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu povedal, že Spojené kráľovstvo si želá ďalšie vyšetrovanie pôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

Izrael: Poslanci schválili novú vládu Naftaliho Bennetta

VČERA - 20:32Zahraničné

Poslanci izraelského parlamentu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán.