• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
10°Bratislava

Video: Hasiči zasahovali pri povodni, hlásia jednu obeť

  • 17:49 17.05.2021
  • Rudno nad Hronom
Video: Hasiči zasahovali pri povodni, hlásia jednu obeť

Povodeň v obci Rudno nad Hronom si vyžiadala jednu obeť.

Aktualizované: 20:29

Hasiči v pondelok (17. 5.) večer zasahovali v obci Rudno nad Hronom, okres Žarnovica, kde došlo k pretrhnutiu vodozádržnej hrádze nachádzajúcej sa v blízkosti obce. Silný prúd vody tam strhol staršieho pána, ktorého hasiči našli bez známok života.

"Voda preteká cez celú obec a zatopila pivnice rodinných domov," uviedla hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová.

Uverejnil používateľ Edita Červenková Pondelok 17. mája 2021

Hasiči pomocou vysokokapacitného čerpadla a plávajúcich čerpadiel odčerpávali vodu zo zatopených ulíc a pivníc. "Na miesto udalosti smeruje aj evakuačný autobus HaZZ a plávajúci transportér zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom, ktorý bude v prípade potreby a zhoršenia situácie využitý na záchranu osôb z rodinných domov zasiahnutých povodňou," uviedla Križanová.

Ako pre TASR ujasnil starosta obce Marián Šurjanský, nad obcou došlo k pretrhnutiu vodozádržnej hrádze. „Vybudovaná bola v roku 2011 v rámci protipovodňových opatrení. Jej súčasťou bol priepust, ktorý mal vodu pozvoľne púšťať tak, aby ho koryto potoka stíhalo pozvoľne odvádzať,“ povedal Šurjanský s tým, že hrádza zrejme nevydržala nápor vody po intenzívnych dažďoch.

Starosta potvrdil, že povodeň si vyžiadala život jedného staršieho muža. Voda tiež poškodila približne dve desiatky vozidiel a zatopila pivnice domov. „Niektoré autá zobrala pár metrov, iné desiatky metrov,“ uviedol Šurjanský.

Ako doplnil vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu Žarnovica Štefan Stripaj, aktuálne sú obyvatelia obce Rudno nad Hronom mimo ohrozenia života, na mieste nešťastia sa naďalej uskutočňujú záchranné práce a čistenie priepustov za prítomnosti veľkého množstva najmä hasičskej techniky.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vyjadril úprimnú ľútosť nad stratou ľudského života. Verí, že povodňová situácia sa čoskoro upokojí. „Myslím na všetkých ľudí, ktorí náhle museli opustiť ich domovy a zároveň ďakujem, vyjadrujem podporu hasičom, ktorí sú v tejto chvíli na zásahoch,“ uviedol minister na sociálnej sieti. Dodal, že len v pondelok zaznamenali hasiči v súvislosti s počasím takmer 60 výjazdov.

Foto: facebook.com/prezidiumhazz

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, Prezídium Hasičského a záchranného zboru
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kapacitné obmedzenia v prevádzkach sa menia

Kapacitné obmedzenia v prevádzkach sa menia

DNES - 6:20Domáce

Pre niektoré druhy prevádzok sú stále v platnosti určité druhy kapacitných obmedzení, napríklad maximálny počet osôb pri stole v prevádzkach verejného stravovania.

Menia sa pravidlá po príchode zo zelených krajín

Menia sa pravidlá po príchode zo zelených krajín

DNES - 6:19Domáce

Výnimku z domácej karantény majú od pondelka po príchode zo zelených krajín cestovného semafora aj osoby, ktoré absolvovali test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom v zahraničí.

V prípade hromadných podujatí sa bude možné preukázať aj LAMP testom

V prípade hromadných podujatí sa bude možné preukázať aj LAMP testom

DNES - 6:16Domáce

V prípade hromadných podujatí, na ktorých je povinný negatívny test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 12 hodín, po novom od pondelka platí okrem antigénových a RT-PCR testov aj LAMP test.

V druhom stupni varovania sú od pondelka dva okresy, zelených je šesť

V druhom stupni varovania sú od pondelka dva okresy, zelených je šesť

DNES - 6:02Domáce

Od pondelka nie je podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze.

Krajniak: Minister vnútra nemá správne informácie od podriadených

Krajniak: Minister vnútra nemá správne informácie od podriadených

VČERA - 14:48Domáce

V niektorých bezpečnostných zložkách sa uskutočňuje mocenský zápas.