• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.12.2021Meniny má Bibiána
Bratislava

Herec Dušan Lenci, ktorý spojil život s DAB v Nitre, sa narodil pred 80 rokmi

  • 6:56 18.05.2021
  • Banská Bystrica/Bratislava
Herec Dušan Lenci, ktorý spojil život s DAB v Nitre, sa narodil pred 80 rokmi

V utorok 18. mája uplynie 80 rokov od narodenia Dušana Lenciho, slovenského divadelného, televízneho a dabingového herca.

Počas svojej hereckej kariéry stvárnil Dušan Lenci množstvo postáv rozličných charakterov. Profesionálny život však spojil s Divadlom Andreja Bagara (DAB) v Nitre, na doskách ktorého strávil štyridsať rokov. Jeho osobitý a nezameniteľne zafarbený hlas z neho urobil výnimočného dabingového herca.

Dušan Lenci sa narodil 18. mája 1941 v Banskej Bystrici. V roku 1963 ukončil štúdium herectva na Divadelnej fakulte Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave - bol spolužiakom Božidary Turzonovovej, Emílie Vášáryovej, Jána Mistríka a Jána Valentíka. Už počas štúdií sa predstavil v niekoľkých divadelných predstaveniach ako napríklad v inscenácii Krvavá svadba (1961) v úlohe drevorubača a zahral si aj vo vynikajúcej vojnovej dráme režiséra Petra Solana Boxer a smrť (1962).

Vzápätí po skončení vysokej školy sa stal členom Krajového divadla v Trnave, kde pôsobil dve divadelné sezóny. „Rád si spomínam na svojich kolegov, s ktorými sme v tomto súbore trávili chvíle pri naštudovávaní inscenácií. Mojimi prvými hrami boli Prefíkaná vdova a Čapkov R. U. R., ktoré režíroval divadelný herec a režisér Dezider Janda, zostavovateľ prvého slovenského divadelného slovníka, a v rokoch 1959 až 1965 aj riaditeľ Krajového divadla,“ spomínal na roky strávené v Trnave Dušan Lenci.

Z Trnavy odišiel v roku 1964 do Zvolena, do Divadla Jozefa Gregora Tajovského, ale od roku 1971 sa stali jeho domovskou scénou dosky Divadla Andreja Bagara v Nitre. Táto divadelná scéna, na ktorej prežil štyri desaťročia, znamenala pre Dušana Lenciho významný životný míľnik. Práve v tomto divadle odohral množstvo postáv sympatických, dôveryhodných a čestných mužov, ale tiež psychologicky zložitých charakterov.

Dušan Lenci bol neprehliadnuteľný aj v muzikáloch ako napríklad František Nádasdy v Báthoryčke, starec Antonis v Grékovi Zorbovi, ako Tom v Divotvornom hrnci či v postave Grófa Markoča v Adamovi Šangalovi. Neboli mu vzdialené ani komediálne polohy. „Hral som aj v množstve komédií, pretože som mal vždycky v živej pamäti, kedy vzniká komično – komično vzniká vtedy, keď rozprúdi formou i obsahom a na tom som v podstate budoval,“ povedal herec v rozhovore pre Slovenský rozhlas.

Umelec sa nevyhýbal ani divadelným experimentom, práci na projektoch novej drámy alebo uvádzaní súčasných dramatických noviniek. Takou bola napríklad postava Otca v dráme Tvár v ohni alebo dvojpostava Herseho a Martina Luthera v inscenácii Verejný nepriateľ.

Často sa objavoval tiež na televíznych obrazovkách. Dušana Lenciho mohli diváci vidieť napríklad v dobrodružno-historickom seriáli režiséra Igora Ciela Vivat Beňovský (1975), v rozprávke režisérky Ľuby Vančíkovej Na vysokej skale (1979), v trojdielnej inscenácii režiséra Jozefa Bednárika Stretnutie pod starou píniou (1984), v šesťdielnej historickej ságe režiséra Andreja Lettricha Alžbetin Dvor (1986) alebo v seriáloch Záchranári (2003) a Kriminálka Staré Mesto (2010).

I napriek tomu, že zhubná rakovina umelca ničila, na divadelných doskách, televíznej obrazovke a filmovom plátne sa objavoval až do konca svojho života. Poslednýkrát zahviezdil dva týždne pred smrťou v postave Duncana, na predpremiére hry Láska a peniaze. Herec Divadla Andreja Bagara v Nitre Dušan Lenci prehral svoj boj so zákernou chorobou 30. septembra 2012 vo veku 71 rokov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

VČERA - 11:33Kultúra

Festival Grape zverejnil svoje nové miesto konania. Dočasným domovom mu bude letisko Trenčín. Grape festival 2022 sa tam uskutoční 12. a 13. augusta.

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

VČERA - 8:10Kultúra

Samotný Lovestream festival budú tvoriť tri samostatné hudobné dni, ktoré bude spájať miesto konania.

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

6:09 29.11.2021Kultúra

Najmladší člen skupiny Beatles zomrel pred 20 rokmi.

Český herec Ladislav Frej jubiluje

Český herec Ladislav Frej jubiluje

7:10 26.11.2021Kultúra

Najznámejšou postavou, ktorú stvárnil český herec s podmanivým hlasom Ladislav Frej, bol frustrovaný doktor Karel Sova mladší v populárnom seriáli Nemocnice na kraji města.

Dnes oslavuje narodeniny Petra Černocká aj Kusturica, Jakeš ostal ako kôl v plote

Dnes oslavuje narodeniny Petra Černocká aj Kusturica, Jakeš ostal ako kôl v plote

7:12 24.11.2021Kultúra

Známou postavou obrazov významného slovenského umelca CYPRIÁNA MAJERNÍKA je Don Quichotte de la Mancha. Ako člen skupiny Generácia 1909 patril k pokrokovej umeleckej avantgarde.