• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

  • 9:14 13.05.2021
  • Adelaide
Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

To, či máte radi kávu a aký druh pijete, v skutočnosti súvisí so zdravím vášho srdca. Vedci z univerzity v Južnej Austrálii tvrdia, že existujú genetické dôkazy o tom, že kardiovaskulárne zdravie ovplyvňuje konzumáciu kávy. Tieto zistenia publikovali vo vedeckom časopise The American Journal of Clinical Nutrition.

Ich štúdia s viac ako 390 000 ľuďmi odhaľuje, že rôzne hodnoty krvného tlaku a srdcového rytmu majú tendenciu odrážať to, ako pacient prijíma kávu. Konkrétne účastníci s vysokým krvným tlakom, angínou alebo nepravidelným srdcovým rytmom s väčšou pravdepodobnosťou pili menej kávy. Títo pacienti tiež majú tendenciu uprednostňovať kávu bez kofeínu, alebo sa v niektorých prípadoch káve úplne vyhýbajú.

Vedci tvrdia, že tieto preferencie ukazujú, ako ľudská genetika reguluje spotrebu kofeínu na ochranu tela. "Ľudia si podvedome samoregulujú bezpečnú hladinu kofeínu na základe toho, aký vysoký majú krvný tlak, a je to pravdepodobne výsledkom ochranného genetického mechanizmu,“ uviedla vedúca štúdie Elina Hyppönen.

To znamená, že niekto, kto pije veľa kávy, má pravdepodobne väčšiu genetickú toleranciu voči kofeínu. Na druhú stranu ľudia, ktorí kávu nepijú alebo pijú bezkofeínovú, môžu zle reagovať na kofeín a sú vystavení riziku vysokého krvného tlaku.

Vaše telo vie, kedy je čas prestať piť kávu

Vedci analyzovali údaje z UK Biobank a skúmali spotrebu kávy každého pacienta a porovnávali ju s hladinami systolického a diastolického krvného tlaku a srdcového rytmu. Spolu s typom kávy aj jej množstvo naznačuje zdravie srdca. Hyppönen dodáva:

„Či už pijeme veľa kávy, trochu alebo sa úplne vyhýbame kofeínu, táto štúdia ukazuje, že naša genetika nás riadi pri rozhodovaní o ochrane nášho kardio zdravia. Ak vám vaše telo hovorí, aby ste nepili tú šálku kávy navyše, pravdepodobne za tým existuje dôvod. Počúvajte svoje telo.“

Predchádzajúce štúdie o káve majú tendenciu poskytovať zmiešané výsledky týkajúce sa jej vplyvu na srdce. Niektoré správy poukazujú na to, že príliš veľa latte a cappuccín je zdraviu škodlivých. Iní výskumníci však zistili, že pitie najmenej troch šálok kávy denne znižuje riziko infarktu aj mozgovej príhody.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, unisa.edu.au
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.